Írta: Péli Gábor kutatóprofesszor (MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont), az MTA külső tagja
Szívemnek kedves tévedéssel az MTA társadalom- és humántudományi intézeteiről beszél Tóth János a vele készült interjúban (az intézményhálózat 2019 óta az Eötvös Loránd Kutatóhálózathoz tartozik), és egy következménydúsabb tévedéssel ezek tudományos teljesítményét elhanyagolhatónak találja.
Ha a szerző ítélete megállna, úgy e kutatóintézetek késedelem nélküli beszántása, helyük (1097. Tóth Kálmán utca 4.) sóval való behintése lenne célszerű, hogy a mélygarázs helyén kialakítandó medencékben tengeri halak tartásával folyhassék hasznos tevékenység. Az írás a mérhető nemzetközi megjelenések ritkaságát a Történettudományi Intézet példáján szemlélteti.
Zsoldos Attila és Borhi László válaszaikban sokadjára elmondják, hogy a honi témákkal foglalkozó történészi munkák esetén más a hazai/nemzetközi relevancia arány, és ennek megfelelően a nemzetközi lapokban való megjelenés várható gyakorisága, mint fizikai, vagy akár szociológiai eredmények esetén. Viszontválaszában Tóth János azzal érvel, hogy az általuk monitorozott nemzetközi publikációs adatbázisokban a hazainál nagyobb gyakorisággal fordulnak elő környező országokból származó történeti szakcikkek. Vagyis egy tudományág nemzetközi tudományos teljesítményének nagyságát legalább két szempontból célszerű megítélni: a szakterület eredményei jellegüknél fogva mely mértékben lehetnek érdekesek a nemzetközi tudományosság számára, és a terület honi művelői mely hatásfokkal élnek ezen szakma-specifikus nemzetközi publikációs mozgásterükkel.
Hozzászólásom e mozgástér kihasználását a szintén bírált volt MTA-s társadalomtudományi intézetek kapcsán vizsgálja.
Nemzetközi publikációs lehetőségeik szempontjából társadalomtudományok a bölcsészettudományok és a matematika-természettudományok között helyezkednek el. A bölcsészeti kutatásokhoz hasonlóan egy ország társadalomtudományi kutatásai sokban honi jelentőségűek. – Miért érdekelnék a nemzetközi szociológiát egy apró ország dolgai? – hallottam az itthon sem ismeretlen elégikus kérdést az Amszterdami Egyetemen kutatva a kilencvenes évek elején. Aztán a kétezres évekre kifejlődött a holland szociológiában – elsősorban Utrechtben és Groningenben – egy masszívan a nemzetközi élmezőnybe publikáló vonulat.