Felállították a népbíróságokat, és a Prairiális törvény megfosztotta a vádlottakat a védekezés és a fellebbezés jogától, majd megkezdődött a leszámolás, előbb a girondistákkal, majd a jakobinusok mérsékelt szárnyával. Az önkénnyel szemben megfogalmazott polgári – és női – jogok írott malasztnak bizonyultak, illetve a „nép ellenségeire” nem vonatkoztak. Olympe de Gougres-t is guillotine alá küldték.
A véres leszámolásokkal, az egyháziak törvényen kívüli helyezésével, a vagyonelkobzásokkal milliókat fosztottak meg életüktől vagy tettek földönfutóvá. Végül a kül- és belháborúkba belefáradt országban Napóleon államcsínnyel magához ragadta a hatalmat, és a király kivégzésével megszüntetett királyság után létrejött Napóleon császársága, egyeduralma.
Kései utódok Magyarországon
Hasonló utat járt be a II. világháború után létrejött magyar koalíció. Amikor 1945. január 20-án Moszkvában aláírták a fegyverszüneti egyezményt, Magyarország gyakorlatilag elvesztette szuverenitását. A megállapodásban foglaltak betartását a szovjet, az angol és az amerikai tagokból álló, de szovjetvezetéssel működő, teljhatalommal rendelkező Szövetséges Ellenőrző Bizottság volt hivatott ellenőrizni. A SZEB adott engedélyt pártok szervezésére, működésére.
A megalakuló pártok (kisgazdák, parasztpárt, szociáldemokraták) a régi rendszerrel szemben határozták meg magukat. Demokratikus államberendezkedést, korlátozott magántulajdont, földosztást, az ország újjáépítését kívánták megvalósítani. Szavakban ezt hirdette a Magyar Kommunista Párt (MKP) is, de demokrácián a szocialista állam megvalósítását értette, szövetkezesítést, állami tulajdont, proletárdiktatúrát, egypártrendszert.
A pártok közül, amelyeknek már voltak parlamentáris tapasztalatai, céljaikat demokratikus szabályok szerint kívánták megvalósítani, míg a kommunisták – akik sem 1919-ben, sem a moszkvai kiképzésük során nem rendelkeztek ilyen tapasztalattal – a bolsevista módszereket alkalmazták.
A kommunista párt erejét, befolyását biztosította a szovjetbarátság,
ezzel zsarolta is az egyéb pártokat (pl., hogy baráti kapcsolatokkal kedvező békeszerződési feltételeket tudnak elérni, a hadifoglyok előbb jöhetnek haza stb.)