A klímavédelem központjában az embereknek kell lenniük

2020. december 18. 11:33

Életük és életszínvonaluk kockáztatása nem engedhető meg tárgyaló- és íróasztaloknál megálmodott absztrakt célértékek kedvéért.

2020. december 18. 11:33
Litkei Máté
Litkei Máté
klimapolitika.mcc.hu

„Sem a Rióban elfogadott ENSZ Éghajlatváltozási keretegyezmény, sem a Kiotói Egyezmény, sem a Koppenhágai egyezmény, sem a Párizsi Egyezmény nem bizonyult sikeresnek az éghajlatvédelmi tervek végrehajtásában. Érdemes átgondolnunk, hogy miért. Az országok kibocsátási célértékeinek csökkentése technikailag valóban lehetséges, megvalósítható az energiafelhasználás csökkentésével, vagy technológiaváltással. Azonban mindkét esetben egy rendkívül kényes társadalmi-gazdasági egyensúlyhelyzetbe kell a döntéshozóknak belenyúlnia.

Úgy kell szabályoznia a kibocsátást és ösztönöznie a technológiai átállást, hogy a lakosságot a lehető legkevesebb hátrány érje, sőt, lehetőleg a lakosság csak az átállás pozitív hozadékait élvezze. A valódi megoldásnak egyszerre kell reálisnak lennie politikai, társadalmi és gazdasági téren. A globális egyezmények azonban a legtöbb esetben nem nyújtanak segítséget ahhoz, hogy hogyan tartható fent a vállalások teljesítésével együtt egy ország lakosságának életszínvonala, gazdasági növekedése, katonai ereje vagy épp nemzetközi befolyása.

A fentiek egyikét sem fogja egyetlen ország sem kockáztatni egy olyan egyezmény érdekében, melynek teljesítése esetén legfeljebb baráti vállon veregetést kaphat, a célérték elmulasztása esetén pedig semmit nem kockáztat. Magyarán nincs autoritás, amelynek ereje lenne kikényszeríteni az országoktól vállalásaik teljesítését. Szerencsére – tegyük hozzá. Gondoljon ugyanis bárki bármit a politikai elitről, nehezen képzelhető el az, hogy valóban a lakosság érdekét szolgálná, ha a választott vezetők helyett valamiféle klíma-imperialista szervezet határozhatná meg az egyes országok energiabiztonsági, gazdasági, vagy honvédelmi döntéseit.

Természetesen az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére szükség van, azonban minden esetben a helyi gazdasági és társadalmi viszonyok figyelembevételével. A klímavédelem központjában az embereknek kell lenniük, életük és életszínvonaluk kockáztatása nem engedhető meg tárgyaló- és íróasztaloknál megálmodott absztrakt célértékek kedvéért.

De a nemzetközi egyezményekre való kizárólagos fókuszálás sok esetben technikai szempontból is célt tévesztett erőfeszítés. A klímaváltozás valóban számos fronton állítja a világ országait kihívások elé, azonban nem minden problémáért tehető kizárólagos felelőssé. Általánosságban elmondható, hogy a klímaváltozás nem előidézi, hanem súlyosbíthatja a meglévő környezetterhelési és erőforrásmenedzsment alapú problémákat. A legtöbb vizsgált esetben a természeti adottságok csupán egyetlen tényezőt alkotnak egy többkomponensű, komplex rendszerben.

A hatástanulmányok egyértelműen feltárják, hogy a humanitárius válságok kialakulásához a természeti rendszerek sérülékenysége mellett társadalmi, gazdasági és politikai súlyosbító tényezők is szükségesek. Elsősorban az erőforrásokkal való nem megfelelő gazdálkodás, az erőforrások degradálódása, a nem megfelelő gazdasági formák alkalmazása okozhat katasztrófát, illetve a katasztrófa megtörténte után a nem megfelelő válságkezelés tovább mélyítheti a kialakult helyzetet.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egyvilág
2020. december 18. 21:22
Egy tömör összefoglaló a globális problémákról, a felmelegedésről: https://egyvilag.hu/temakep/078.shtml
bölcsbagoly
2020. december 18. 12:37
bocsi, széndioxidot ad le
bölcsbagoly
2020. december 18. 12:35
A klímavédelem nevű pótcselekvés korunk egy hülyesége. Viszont számtalan önjelölt klíma "szakembernek" jó megélhetést, bizonyos gazdasági köröknek gazdagodást, és bizonyos politikai köröknek hatalomra jutást biztosíthat! Alapvető gazembersége, hogy összemossa az időjárást az éghajlattal! Míg az előbbi a pillanatnyi pár napos/hetes/hónapos légköri jelenségeket tartja számon, az utóbbi sok száz/ezer éves folyamatot jelent. Modern eszközökkel az időjárást némileg befolyásolni lehet lokálisan (füst/ködgerjesztők fagy ellen, felhők megcsapolása, stb, stb) de a klímát már nem. A második gazemberség a széndioxid főmumusként való beállítása és létrehozásának korlátozás mint fő éghajlat befolyásoló tevékenységként való beállítása. Egyrészt, a széndioxid hatása jóval elmarad a vízgőz, metán és más gázokétól, ami a légkör hőszabályozását illeti, másrészt, a keletkezett széndioxid nagy részét elnyeli a z óceánok vize, vagy a zöld növényzet fotoszintézis révén s felgyűl leendő fosszilis energiahordozóként. Valamennyi földi élőlény amely lélegzik oxigént vesz fel és széndioxidot vesz fel s ráadásul a nap 24 órájában megállás nélkül. Ezt akarnák csökkenteni? Azt a széndioxidot amit a fosszilis energiahordozók elégetésével létrehozunk jóval nagyobb méretékben kiváltja az, amit az alternativ energia létrehozó szerkentyük gyártásánál kibocsát az ipar. DE ezt már elfelejtik említeni, beszámítani a l klimahisztizők. Amúgy, klímavédelemmel csak a tudatlanok , a sarlatánok és a benne anyagilag /politikailag érdekeltek foglalkoznak! Annyi az értelme, mint a napfolt tevékenység, az árapály, a földrengések, vulkanizmus s hasonlók elleni harcnak! Ostobaság és felelőtlenség!
yanoo
2020. december 18. 12:10
Eddig azért vonyított a libsevik, hogy fogyasszunk kevesebbet, mert klímavészhelyzet van, minmeghalunk.Tegnap a HVG-n volt egy cikk, hogy statisztikailag a harmadik legkevesebbet fogyasztó ország az EU-ban Magyarország. Na a libsevik azért vonyított, hogymerazorbán és mi milyen szegények vagyunk. El kéne dönteni... Miközben ha van olyan mérőszám, ami semmire sem alkalmas, az a fogyasztásra vonatkozó statisztikai adathalmaz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!