„Így is lehet – Aligha gondolta valaki akár csak pár évvel ezelőtt, hogy ezen a szomorú évfordulón nem Budapestről, hanem Pozsonyból halljuk majd a legérdekesebb és talán a legelőremutatóbb megnyilatkozást. Pedig így van, és adja magát az összehasonlítás: miközben a Fidesz mindent elkövet azért, hogy a trianoni békediktátum évfordulóján is ellentéteket szítson, és az ellenzéket megpróbálja kitagadni a nemzetből, Igor Matovič szlovák miniszterelnök történelmi jelentőségű beszédet mondott, amiben a megbékélésre és a magyar emberek tiszteletére hívott fel.
Hogy miről beszélt Matovič miniszterelnök, miután magyarul köszöntötte a megemlékezés résztvevőit? Arról, hogy a magyarok és szlovákok történelme közös a Magyar Királyságban. Arról is beszélt, hogy csak úgy tudunk előrelépni, ha felszámoljuk a korrupciót, ha tiszteljük egymást, ha nem egymás rovására próbálunk építkezni, hanem együtt. Beszélt arról, hogy a szomszédos államok nyelvét nem azért kell megtanítani az ottani magyaroknak, hogy a sajátjukat elfelejtsék, hanem azért, hogy ennyivel is több lehetőséget kapjanak. Matovič miniszterelnök egy olyan Közép-Európáról beszélt, ahol mindenkinek jó élni, magyarnak, szlováknak és más népeknek egyaránt.
Persze, ez még csak egy hosszú-hosszú út kezdete, de jó látni, hogy a szlovák kormányfőnek volt bátorsága elindulni ezen. Csak tartson is ki rajta…
Büszke vagyok arra is, hogy mindez a Jobbik politikáját is igazolta, hiszen mit is mondunk évek óta? Azt, hogy lépjünk fel a korrupció ellen. Semmi sem öli meg jobban a szabadságvágyat, a kreativitást, és a szülőföldön maradás vágyát mint az, ha érdemek helyett politikai összeköttetésekkel, pártállami lojalitással lehet csak boldogulni. Azt is mondtuk, hogy a határon túli magyarságot a szomszédos államok ne leigázott népként, hanem egyenlő partnerként kezeljék és biztosítsák számukra az őket megillető jogokat. Biztosítsák az autonómiát! Mert ahogy mi, jobbikosok annyiszor elmondtuk, Közép-Európában nem építkezhetünk egymás rovására, csak együtt és ehhez az kell, hogy a szülőföldjén mindenki jól érezhesse magát. Az kell, hogy az embereknek a szülőföldjükön a jogaik mellé biztos megélhetésük és tisztességes fizetésük legyen. Ezért indítottuk el annak idején a Béruniós kezdeményezést, félretéve nemzetiségi, politikai sérelmeket.