A Mandiner szerzőinek Trianon-cikksorozata a 100. évfordulón
Jani programozónak tanult az egyetemen: csendes, tanulós srác volt, inkább balosnak tippeltük, mint jobbosnak, és egy felfoghatatlan nevű közép-magyarországi faluból vagy kisvárosból érkezett, már nem is tudom. Annyi biztos, hogy aznap délután (2003 vagy 2004 októberében) már fél órája a kollégium ablakpárkányán billegett Adidas cipőjében. Néha az asztalra lépett, aztán visszaállt billegni a párkányra. A kopottzöld, egykori munkásszálló hetedik emeletén laktunk: bölcsészek, „tétékások”, meg egypár programozó, például Jani.
„Ha garantálja a jótündér, kiugrom” – mondta. Persze, nem vettük komolyan.
„Hagyd már abba" – kérlelte valaki, aki minden bizonnyal a barátnőm volt, törékeny, barna lány. Megrovóan nézett rám, hogy miért neki kell megoldani a helyzetet. „Igazad van, megérné” – mondtam hát Janinak, bár nem értettem a felhajtást, betudtam az emberi természetnek. „Csak szállj már le."
Közben a „tétékások” is csatlakoztak, egy földrajz és egy biológia szakos srácra emlékszem. Húszévesek voltunk, és az lett a célunk, hogy leszállítsuk Janit az ablakból. „Még egyszer elismétlem” – ismételte el Jani, aki részeg volt, mint mindannyian, ki tudja már, hogy miért. Valószínűleg semmi okunk nem volt rá.
„Ha a jótündér megígéri, hogy visszacsinálja Trianont, és azt kéri cserébe, hogy kivessem magam a koleszablakon, megteszem.”
„Most azonnal" – tette hozzá Jani, miközben billegett kicsit a párkányon.
Természetesen bolondság volt az egész, bár akadtak ijesztő pillanatok. Ha a jótündér jótündér, akkor nem kér cserébe hülyeségeket.
Így Jani végül nem ugrott, ahogy az elrabolt területek sem kerültek vissza.
Mégis, akkoriban tucatszám olvastam a Vonnegut-köteteket, és azt ismételgettem magamban: így megy ez. Így megy nálunk ez a Trianon. Mégis, hirtelen érteni véltem az egész huszadik évszázadot, Tisza Istvántól és Adytól egészen Horn Gyuláig és Göncz Árpádig, amiben – hogy épp Göncz Árpádig jutottam – komoly szerepe lehetett a házibornak is.
Jani fél órás Trianon-előadása azonban áttett engem egy másik síkra. Vagy inkább Trianont tette át. Egészen pontosan a könyvek és tanulmányok lapjairól a kollégium társalgójába. Egyszerre jutott eszembe Jung, a pszichológus, az öregapám, az öregapám szőlője, az öregapám öregapja, az általános iskolás osztályfőnököm, de még a nővérem aranyhörcsöge is. A fejemben zajló karnevált követően rájöttem, drámaibban szólva
rádöbbentem, hogy ez a dolog, ez a jelenség, vagyis Trianon, a szó legszorosabb értelmében létezik