Távoli, színes érdekességként nézzük a vírus javán egyébként már túljutó, alig 11 milliós kínai városka, Vuhan még mindig üres utcáit.
Közeli, borzongató élménybeszámolóként fogadjuk a pár száz kilométerre fekvő Észak-Olaszországból érkező híreket túlterhelt kórházakról, a szigorú karantén szükségességét épp megértő és eszerint viselkedni kezdő olaszokról.
A mi, magyar valóságunk még a Nagy Változáson innen van – legalábbis ezt látom most, péntek délután, végigautózva Budapest utcáin.
E sorok írója pár napja az önkéntes – relatív – karanténhez igyekszik szoktatni magát, otthon próbáljuk kitalálni a leghelyesebb magatartást, stratégiát az elkövetkező időkre. Most már otthonról dolgozunk – olyan a munkánk, hogy ezt megtehetjük. De most már korlátozzuk a tömegközlekedés használatát is, és reméljük, nem lesz rá nagyon szükségünk a következő hetekben sem. Szokásomtól eltérően így ma autóval jártam Budapest belvárosában, így egy nagy Egész apró elemeként elméletben sem tudok fertőzni és engem se fertőznek a tömegben.
Viszont
tanulságos volt látni a várost – a szokásos péntek délutáni zsúfoltságában, nyüzsgésében.
Az érthető, hogy Budapest népe még nem állt le teljesen és nem ment haza – az óvodák, iskolák egyelőre még nyitva voltak, a megélhetést biztosító munkát pedig el kell végezni.
De ennél többről volt szó: semmilyen változást nem láttam a tömeg mennyiségében és viselkedésében: itt-ott egy-egy sima maszkos arc, és ennyi. Jó, a Lánchíd környékén tényleg csak pár turistának látszó ember lézeng a megszokott tömeg helyett. Összességėben nem éppen a mostani Milánó, Róma, avagy Szöul, Sanghaj utcaképe köszönt vissza a budapesti utcákról.
Pedig annyi már összeállt az elérhető szakértői nyilatkozatokból és a nagyvilágból minket elért hírekből, hogy jelen állás szerint azt tehetjük, hogy tényleg korlátozzuk a többi emberrel való találkozást, a tömegbe tömörülést, és csak akkor grasszáljunk az utcán, akkor utazzunk bárhová, ha arra tényleg szükségünk van.
És minél előbb kezdjük ezt el, annál jobban tudjuk korlátozni és lassítani magának a vírusnak az elterjedését.
Tartok attól, hogy ennek a korlátozásnak a jelentőségét még sokan nem érzik át nálunk.
*
Közismert, hogy a magyarok – a kollektivizmusra jobban hajlamos szlávokkal és a szabálykövetésre, felülről érkező elvárások és parancsok követésére jobban kondicionált germán népekkel ellentétben – individualisták. Ami itthon történelmi, családi és egyéni tapasztalatokból született önjáró üzemmódot jelent leginkább. Ennek sok előnye is van – most viszont, ha nem vigyázunk, rengeteg hátránnyal fog járni, és akár egészen negatív következményekkel. A „nekem ne mondja meg senki”, az „én jobban tudom”, az „ez nekem kell és most kell” szemlélet jár át minket, magyarokat.