„Maradjatok otthon, maradjatok otthon!” – újabb olasz orvos beszél a koronavírusról

2020. március 11. 13:40

„Azt mondom magamnak, ez olyan, mint a frontsebészet. Csak azokat mentjük meg, akiknek esélyük van. Éppen ez történik most.” A bergamói kórház aneszteziológusát, Christian Salarolit kérdezte a vezető olasz napilap, a Corriere della Sera arról, hogyan dolgoznak most és miként kell dönteniük a betegekről a járvány fokozódása során.

2020. március 11. 13:40

Nyitókép: a velencei Szent Márk tér, a koronavírus miatt üresen

 

Christian Salaroli a bergamói XXIII. János pápa kórház aneszteziológusa, akit a Corriere della Sera, Olaszország vezető napilapja kérdezett arról, hogyan kezelik a betegeket és hogyan kell nagyon súlyos döntéseket meghozniuk ezekben a napokban, a járvány fokozódása során.

***

– Tehát tényleg válogatnak?

– Természetesen. Ebbe az egységbe csak olyanokat veszünk fel, akiknek a COVID19 miatt légzési elégtelenséggel járó tüdőgyulladásuk van. A többieknek: irány haza!

– Mi történik ezután?

– Nem invazív lélegeztetésben részesülnek. Ez az első szakasz.

– Mik a következők ?

– Kora reggel jön az altatóorvos a sürgősségi osztály ápolóival. Az ő véleménye dönt.

– Miért olyan fontos a döntése?

– Az életkor és az általános állapot mellett felméri a beteg képességét arra, hogy túlélje az intenzív lélegeztetéshez szükséges beavatkozást.

– Ez mit jelent pontosan?

– A koronavírus által okozott fertőzés szövetközi tüdőgyulladást okoz, annak is egy nagyon agresszív változatát, ami a vér oxigénellátását nagymértékben akadályozza.

A leginkább megtámadott betegek oxigénhiányban szenvednek. Nincs elég oxigén a szervezetükben.

– Mikor történik a kiválasztás?

– Közvetlenül az altatóorvos vizitje után. Muszáj döntenünk a kiválasztásról, legfeljebb a felvételt követő egy-két napon belül. A nem invazív lélegeztetés csak egy köztes lépés. Sajnos nem állnak egymással arányban a kórházi eszközök, az intenzív osztály ágyainak száma és a kritikus állapotban lévő betegek száma.. Nem tudunk mindenkit intubálni (a lélegeztető csövet a légcsövön végzett bemetszéssel közvetlenül csatlakoztatják. Ez az invazív lélegeztetés.)

– Mi történik ezután?

– Akiknél a kezelés folytatásáról döntöttünk, azonnal elvégezzük az intubálást. A hasukra fektetjük őket, hogy megkönnyítsük a tüdő alsó része levegőhöz jutását.

– Vannak írott szabályai a döntéshozatalnak?

– Szemben azzal, amit olvasok, jelenleg nincsenek. Bármennyire borzalmasan is hangzik ezt mondani, nagyon alaposan vizsgáljuk azokat, akiknek súlyos kardio-respirációs betegségei, illetve súlyos szívproblémái vannak, mert nagyon rosszul viselik az akut oxigénhiányt és kicsi az esélyük, hogy a kritikus fázist túléljék.

– És ezután?

– Ha valaki 80 és 95 év között van, és súlyos légzési problémái vannak, akkor általában nem folytatjuk a kezelést. Ugyanez a szabály, ha egy vírusfertőzött három vagy több létfontosságú szerve elégtelenül működik. Ezeknek a személyeknek statisztikai szempontból nincs esélyük arra, hogy a fertőzés kritikus fázisát túléljék.

Ezeket az embereket már halottnak tekintjük.

– Tehát elküldik őket?

– Ezt is szörnyű kimondani, de a válasz: igen. Nincs lehetőségünk kísérletet tenni arra, amit csodának neveznek. Ez is szomorú valóság.

– Általában nem ez történik ?

– Nem. Normális időkben is meg kell ítélni, hogy egy embernek van-e halovány esélye túlélni egy beavatkozást. De most az esetek egészen más nagyságrendjével van dolgunk.

– Akit hazaengednek, az Covid-19-ben, vagy a korábbi betegségeiben hal meg? 

– Az, hogy nem koronavírusban halnak meg, olyan hazugság, ami elszomorít. Tiszteletlenség azokkal szemben is, akik eltávoznak közülünk. Covid-19-ben halnak meg, mert kritikus formájában a szövetközi tüdőgyulladás súlyosbítja a korábbi légúti problémákat, és a beteg nem képes kibírni ezt a helyzetet. A halál a vírusnak és nem egyébnek köszönhető.

– És önök mint orvosok jól viselik ezt a helyzetet?

– Néhányunk tönkremegy ebbe. Mindenek előtt a legfiatalabbak, akik éppen csak elkezdtek dolgozni, és most

derült égből egy ember életéről vagy haláláról kell dönteniük.

Ismétlem, nagyüzemi léptékben.

– És önnek nem nehéz bíráskodnia egy emberi lény élete és halála fölött?

– Eddig még sikerül éjszaka aludnom. Mivel tudom, hogy a kiválasztás azon a feltételezésen alapul, hogy egyes eseteknek, mindenekelőtt a fiatalabbaknak jobb a túlélési esélyük, mint másoknak. Legalább ez vigasztal.

– Mit gondol a kormány legutóbbi döntéseiről?

– Talán kicsit általánosak. A gondolat, hogy bizonyos zónákba be kell zárni a vírust, helyes, de minimum egy hét késéssel érkezett. Ami fontos, az viszont egy másik dolog.

– Azaz?

– Maradjatok otthon, maradjatok otthon, maradjatok otthon! Nem ismételhetem elégszer!

Túl sok embert látok az utcán sétálni, mint ha mi sem történt volna.

A legcsekélyebb fogalmuk sincs, mi játszódik le a kórházakban. Maradjatok otthon!

– Hiány van személyzetből?

– Igen. Közel 24 órát dolgozunk, és fizikailag is kimerültünk, nem csak érzelmileg. Ápolónőket látok zokogni, akiknek 30 évnyi tapasztalatuk van. Orvosok idegösszeomlást kapnak. Senki sem tudja elképzelni, mi történik a kórházakban. Ezért egyeztem bele az interjúba.

– Létezik-e még a jog az egészségügyi ellátásra?

– Jelenleg az veszélyezteti, hogy nem lehet egyszerre a szokott igénybevételt és a rendkívüli igénybevételt menedzselni. A szokásos kezelések késlekedhetnek, és ennek nagyon rossz következményei lehetnek.

– Mondana példát?

– Általában egy infarktus miatti telefonhívást percek alatt intézünk. Most egy órát vagy annál többet kell várni.

– Ezt mivel magyarázza?

– Inkább nem keresek magyarázatot. Azt mondom magamnak, ez olyan, mint a frontsebészet. Csak azokat mentjük meg, akiknek esélyük van. Éppen ez történik most.

***

Az interjúval Sebes Gábor Facebook-posztjában találkoztunk, a szöveget szerkesztettük

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Neville
2020. március 12. 00:18
"Azokat kezelik, akiknek nagyobb a túlélési esélyei, tehát a fiatalabbakat. Ez baromság és disznóság egyszerre. Akinek rosszabb a túlélési esélye, azt kellene segíteni" Ne legyél már retard. Ha nem segítenek, mindketten belehalnak, de az egyik valószínűleg úgy is, ha segítenek, a másik meg valószínű úgy nem. És csak az egyiknek van kapacitásod segíteni. Elemi logika, hogy annak kell, akinek még lehet esélye. Nyilván ez csak akkor merül fel, ha nincs mód mindkettőnek, mint most.
néhai Ch.Pilot
2020. március 11. 22:19
"Maradjatok otthon, maradjatok otthon, maradjatok otthon! Nem ismételhetem elégszer!" Ja, dokikám! Igen, pontosan ez a Globális Világhatalom célja. Atomizálni, szétzilálni, szétverni a társadalmat. Maradjatok otthon, tájékozódjatok a (manipuláló) internetről és vásároljatok (minél többet) a webshopokból! Ne kulturálódjatok, ne sportoljatok, ne találkozzatok, ne barátkozzatok, maradjatok magányosak, ne menjetek el választásokra sem, majd mi kijelölünk magunk közül arra alkalmasokat. akik kormányozzanak benneteket. Ennek a járványnak - melyet mesterségesen indítottak el - ez a célja! Ez a pánikkeltő interjú is ennek a "terméke". Egy ellentmondást is felfedezni vélek a doktor úr nyilatkozatában. Azokat kezelik, akiknek nagyobb a túlélési esélyei, tehát a fiatalabbakat. Ez baromság és disznóság egyszerre. Akinek rosszabb a túlélési esélye, azt kellene segíteni. Ez olyan, mintha egy elsüllyedt ahjó vízbeesett utasai közül csak azoknak dobnának mentőövet a mentőhajóból, akik úgyis tudnak úszni, a többi hadd vesszen... Ezen interjú alapján úgy tűni9k, hogy pont Olaszországban történik az, amit a sátánista Vágó István itthonra mondott, nevezetesen, hogy a nyugdíjasokat hagyják meghalni, a fiatal életerős egyedeket pedig meggyógyítják.
öszödibeszéd
2020. március 11. 21:58
Szívem szakad meg, ez nagyon megrázó. A kórházakon kívül meg terjed a hülyeség. Butaságok tömkelege terjed a kórról, hogy ez nem is olyan veszélyes és fel van fújva a dolog. Istenem! Mindenkinek, aki közelről tapasztalja meg ezt a pusztulás, nagyon sok lelkierőt kívánok. Sajnálom az idős, beteg embereket, ők fogadjanak szót a gyógyítóknak, és maradjanak lehetőség szerint otthon!
hakos
2020. március 11. 19:34
Upsz, ezt még véletlenül sem ide akartam írni, hanem Vágó elvtárshoz....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!