– És ezután?
– Ha valaki 80 és 95 év között van, és súlyos légzési problémái vannak, akkor általában nem folytatjuk a kezelést. Ugyanez a szabály, ha egy vírusfertőzött három vagy több létfontosságú szerve elégtelenül működik. Ezeknek a személyeknek statisztikai szempontból nincs esélyük arra, hogy a fertőzés kritikus fázisát túléljék.
Ezeket az embereket már halottnak tekintjük.
– Tehát elküldik őket?
– Ezt is szörnyű kimondani, de a válasz: igen. Nincs lehetőségünk kísérletet tenni arra, amit csodának neveznek. Ez is szomorú valóság.
– Általában nem ez történik ?
– Nem. Normális időkben is meg kell ítélni, hogy egy embernek van-e halovány esélye túlélni egy beavatkozást. De most az esetek egészen más nagyságrendjével van dolgunk.
– Akit hazaengednek, az Covid-19-ben, vagy a korábbi betegségeiben hal meg?
– Az, hogy nem koronavírusban halnak meg, olyan hazugság, ami elszomorít. Tiszteletlenség azokkal szemben is, akik eltávoznak közülünk. Covid-19-ben halnak meg, mert kritikus formájában a szövetközi tüdőgyulladás súlyosbítja a korábbi légúti problémákat, és a beteg nem képes kibírni ezt a helyzetet. A halál a vírusnak és nem egyébnek köszönhető.
– És önök mint orvosok jól viselik ezt a helyzetet?
– Néhányunk tönkremegy ebbe. Mindenek előtt a legfiatalabbak, akik éppen csak elkezdtek dolgozni, és most
derült égből egy ember életéről vagy haláláról kell dönteniük.
Ismétlem, nagyüzemi léptékben.
– És önnek nem nehéz bíráskodnia egy emberi lény élete és halála fölött?
– Eddig még sikerül éjszaka aludnom. Mivel tudom, hogy a kiválasztás azon a feltételezésen alapul, hogy egyes eseteknek, mindenekelőtt a fiatalabbaknak jobb a túlélési esélyük, mint másoknak. Legalább ez vigasztal.
– Mit gondol a kormány legutóbbi döntéseiről?
– Talán kicsit általánosak. A gondolat, hogy bizonyos zónákba be kell zárni a vírust, helyes, de minimum egy hét késéssel érkezett. Ami fontos, az viszont egy másik dolog.
– Azaz?
– Maradjatok otthon, maradjatok otthon, maradjatok otthon! Nem ismételhetem elégszer!
Túl sok embert látok az utcán sétálni, mint ha mi sem történt volna.