A műsorban azt is kifogásolta Vadai és Szilágyi, hogy a kormány nem olvassa a társadalomtudósok folyóiratcikkeit. Nos, a világ legnagyobb és legjelentősebb angol nyelvű folyóiratainak cikkeit is szűk szakmai körök olvassák.
A tudósok és újságírók általában azt gondolják, hogy a miniszterelnöknek, az amerikai elnöknek és a római pápának is minimum őket kellene olvasnia, különben nem tudnak megalapozott döntéseket hozni.
A társadalomtudományok valójában az összes tudományterület közül a legátpolitizáltabbak
– egyszerűen nem tudnak nem azok lenni, természetükből fakadóan. Hogy művelőik többsége baloldali, az egy tudományszociológiai kérdés; de ez is azt bizonyítja, hogy igazából politizálnak: nem csak vizsgálni, hanem átalakítani is akarják a társadalmat. Ezzel együtt persze vannak jobboldali, konzervatív társadalomtudósok is.
Sok társadalomtudós azon alapállása, hogy fokozni kell a társadalmi egyenlőséget, teljesen egyértelmű világnézeti és politikai cél, még akkor is, ha az egyenlőséget is lehet tudományosan vizsgálni. Az egyenlőséget ugyanakkor tudományosan kritizálni is lehet, ott van például a magyar származású amerikai gondolkodó, John Kekes Az egalitarianizmus illúziói című kötete (Kekes a University at Albany nyugalmazott filozófia professzora).
A társadalomtudományok kiválóak arra, hogy velük egymással homlokegyenest ellenkező álláspontokat támasszunk alá tudományosan.
Szilágyi az ATV műsorában azt a szociológiai beszédmódot használata, ami a rendszerváltáskor vált dominánssá a közéletben a marxista nyelv helyett vagy inkább mellett. Ez a nyelv a világnézeti, politikai kérdéseket tudományosan eldönthetőnek tartja, és közös pontja a marxizmussal a tudományra való hivatkozás, a haladás tudományos igazolásának igénye. Szilágyi megkérdezhetné erről Szűcs Zoltán Gábort is, aki elvégre a kollégája.
A társadalomtudományok hozzá tudnak járulni a jó politikai döntések meghozatalához,
de hogy az egyenlőségből mennyi és hogyan szükséges, az nem társadalomtudományi kérdés, hanem etikai, világnézeti, politikai