A nyugati világ felelősségével kapcsolatban sem szabad sarkítanunk, hiszen nyilvánvalóak a gyarmatosítások okozta problémák még napjainkban is, de ez
korántsem jelenti azt, hogy az Egyesült Államok és Európa okolható minden válságban szenvedő ország állapotáért.
Egyrészről azért, mert a történelem során minden hódítás és birodalom jellegzetes vonása volt az elnyomás és a rabszolgatartás, de csak a nyugati világra jellemző a rabszolgaság általános eltörlése. Másrészről, a mai afrikai és ázsiai problémák legsúlyosabb gócai, a fegyveres konfliktusok legtöbbször vallási okokra vezethetők vissza, amik országokon is átívelnek (!), tehát nem csupán a felelőtlen határhúzások termékei.
Peterson ezen ideológia élharcosait „posztmodernistáknak” nevezi, akik „agresszívan erőltetik »progresszív« felfogásukat az egyetemeken”. Megemlíti a. „nyelvrendőrséget”, akik éber vigyázói a „politikailag korrekt beszédnek”, mely már kezd orwelli hangulatot idézni a közéletben, a médiában és az oktatásban egyaránt.
„A mai nyugati elitegyetemeken már nem a kritikus gondolkodásra, világos és józan megfogalmazásra tanítanak, így könnyebben elültethetik a diákok fejében a »progresszív« oktatók destruktív felfogásukat. Ma már lehetséges letenni úgy egy angol nyelvi diplomát, hogy az illető sosem találkozott Shakespeare-rel, aki csak egy azon halott fehér férfiak közül, akik egy »elnyomó társadalom korában« éltek” – fogalmaz.
A professzor az új liberális felfogást egy „szentségtelen-háromságban” mutatja be, melynek tagjai: sokszínűség, egyenlőség, befogadás.
A sokszínűség természetesen nem a véleményekre, gondolkodásmódra, hanem az „etnikai és nemi diverzitásra” vonatkozik.
Az egyenlőség többé nem a „lehetőségek egyenlőségét”, hanem az „eredmények egyenlőségét” takarja. A befogadás pedig „identitáson alapuló kvótákkal elérni kívánt félreértelmezett felfogása a liberalizmusnak”.
Peterson úgy folytatja: „A neoliberális felfogásban már csak másodlagosak a klasszikus emberi jogok, mint például a szólásszabadság. A »progresszívek« számára nem létezik emberek olyan csoportja, akik megosztják gondolataikat és konszenzusra törekszenek. Az ő világuk inkább egy hobbes-i rémálom, melyben a különböző identitású csoportok küzdenek a hatalomért. Nem pusztán helytelennek tartják a saját ideológiájukkal szembemenő felfogásokat. Egy elnyomó rendszer részeinek látják őket, és erkölcsi kötelességüknek tartják hogy elfojtsák és korlátozzák kifejezésüket”.