Nyugatról érkező elismerés: „Kívülállóként azt látom, hogy Orbán Viktor ezeket a csapdákat eddig sikeresen elkerülte”
A volt brit brexitügyi főtárgyalóval, Lord David Frosttal beszélgettünk.
Ehhez már tényleg vastag bőr kell.
„Azt már megszokhattuk, hogy a Fidesz európai parlamenti képviselői bárgyú »sorosozással« érvelve rendszerint gyáván tartózkodnak, vagy akár saját pártcsaládjukkal is szembemenve leszavaznak minden olyan kezdeményezést, amely erősíti a civil társadalmat, az emberi jogokat, az európai értékek védelmét, vagy épp – mint legutóbb – a médiaszabadságot.
Nem először fordul elő az sem, hogy a korrupcióellenes fellépések kapcsán egyszerűen sunyítanak a kormánypárti politikusok és inkább a korrupció elfedését pártolják szavazataikkal. Az Európai Parlament legutóbbi plenáris ülésén is ez történt: a Fidesz képviselői (a jobboldali Néppárt képviselőcsoportjából tulajdonképpen egyedül) tartózkodtak az EU pénzügyi érdekeinek védelméről és a csalás elleni küzdelemről szóló 2016. évi jelentés megszavazásakor. Ez utóbbi azért is érdekes, mert volt olyan fideszes képviselő, aki a szakbizottságának ezzel kapcsolatos pozitív véleményét – benne például az Európai Ügyészség fontos szerepével – még támogatta egy korábbi szavazáson; most viszont a fideszes központi előírásnak megfelelően már tartózkodott.
A Fidesz nem támogatta tehát, hogy az Európai Bizottság és a tagállamok között szorosabb legyen az együttműködés például a sokmilliárd eurós kárt okozó áfa-csalások felderítése érdekében, ahogyan nem támogatták egy olyan elemző adatbázis kiépítését sem, amely tartalmazná a tagállami szabálytalanságokat, például a közbeszerzések kapcsán. A Fidesz nem támogatta az Európai Ügyészség mielőbbi elindulását, de tartózkodásával nem támogatta azt sem, hogy a tagállamokat rászorítsák az OLAF-vizsgálatok eredményeinek hatékonyabb figyelembe vételére és az ezek alapján megtett vádemelési javaslatok számának növelésére. Vajon miért? – a kérdés költői.”
(MTI-OS)