Kiút a baloldal számára: a Corbyn-recept

2018. április 18. 07:48

A baloldali pártok sikeréhez elengedhetetlen, hogy szoros összefonódásban működjenek társadalmi mozgalmakkal.

2018. április 18. 07:48
Pap Szilárd István
Mérce

„Chantal Mouffe – más baloldali gondolkodókkal, például Nancy Fraserrel egyetemben – jó ideje érvel a baloldali populizmus szükségessége mellett. Az mostani cikke alapján nem teljesen egyértelmű, hogy miért lenne indokolt a populizmus fogalmának használata a corbyni receptre, hiszen az autentikus igazságosságalapú program és a társadalmi mozgalmakkal való szoros kapcsolat alapvető baloldali minta.

De ettől függetlenül Mouffe érvelésének van pár fontos tanulsága a magyar helyzetre. A legfontosabb ezek közül a felismerés, miszerint a baloldali pártok sikeréhez elengedhetetlen, hogy szoros összefonódásban működjenek társadalmi mozgalmakkal.

Magyarországon is olyan civil-pártpolitikai együttélésre lenne szükség, amelyen belül a két oldal nem kioltja egymást, hanem erősíti.
Az a mód, ahogyan Corbyn és az őt támogató, de a Munkáspárton kívül álló Momentum mozgalom együttműködik, akár inspirálhatná a magyar baloldali pártpaletta és vezetői grémium megújulásában érdekelt civileket és pártpolitikai szereplőket egyaránt.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 57 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Párhuzamos különvélemény
2018. április 18. 17:16
Ja, érteni vélem... Túl sok mindent akartál mondani, és azt egy fideszes keretbe helyezted, mintha az elmúlt pár év fideszes kormányzat következménye/hiábaj/kritikája lenne. Messzire vezetnek ezek a területgazdasági felvetéseid. Bp-en kívül vannak hagyományosan számottevő, regionális központok, persze különböző súllyal, amelyek folyamatosan nagyjából hozzák, tartják a maguk szintjét (pl. Győr, Nyíregyháza) vagy amelyek fakulnak (pl.Székesfehérvár). De vannak új feljövők is (pl. Kecskemét). Semmiképp sem "üres" a vidék. Nyilván a mezőgazdasági termelés jellege alapvetően megváltozott: gyorsabban, mint egy emberöltő, sokan nem találják a régi helyüket (pl. volt konzervgyár). Amit a cuculizmus elhagyása is "erősített" (=gyengített). De a privatizációs pangás ('90-es évek) sem tett jót. Ésatöbbi, vég nélkül lehetne ezt sorolni, mind fontos. Az eredményt, a valóságot nem lehet az aktuális politikai vezetésen elverni, mert mindez hosszú évtizedek összegződése. A kiút is hosszú, és nyilván lassabb, mint azt mindenki szeretné. Na, jó, nem is folytatom, mert teljesen csak ilyen általánosságokba csúszok fel. Mindenesetre világossá vált, hogy nem értek veled egyet. :-) Nem hiszek az önmaga ellenségévé váló, összeomló Fidesz-"rendszerben". :-)
br-o
2018. április 18. 13:25
Csak gratulálni tudnék egy magyar Corbynhoz. Végre megszűnne az ún. baloldal.
puszika
2018. április 18. 11:45
Az éjszaka azt álmodtam......................mondod Pistám. Már a pártokban sem bízol? Végső,összeomlás előtti pillanatodban gyógyszerként az anarchiát kínálod. Ritka nagy baromság!!
luzitanxaver
2018. április 18. 10:17
A Corbyn-recept, édes istenem... Tényleg senkinek nem tűnik fel, hogy az ötlet- és tehetségtelenségből fakadó szolgai másolás, a genetikailagalattvalózás, a kolozsvári francia által is említett "mivel a nagy nyugati szentséggel jött, arra semmit nem lehet mondani, most hoztuk nyugatról, ez tiszta arany, csak megpuszilni szabad" szellemisége nemcsak nem menő, hanem nem is megy? Egy korábbi miniszterelnök próbált már Blair-epigon lenni, az ismert eredménnyel. Sok sikert a Corbyn-epigonoknak (mellesleg nála nagyobb populistát nemigen hord jelenleg Európa a hátán, ha már "mértékadó körökben" a populizmus szitokszó).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!