A spekuláns egész Európát a nyílt társadalom kísérleti terepeként szemléli, de régebben úgy gondolta, hogy a posztszocialista országok lesznek az ügy élharcosai. Meglátása szerint Kelet-Európában az embereknek van tapasztalata a zárt társadalomról, ezért képesek lehetnek mintaszerűen megvalósítani annak ellentétét is.
Soros eredeti elképzelése az volt, hogy régiónk országai fogják inspirálni az önreflexióra képtelenné vált nyugati liberális társadalmakat, amelyek már olyan közel kerültek a nyitott társadalom eszményéhez, hogy fejlődésük értékválságba torkollott, vagyis céltalanná váltak. Utóbb be kellett látnia, hogy a visegrádi országok egyre kevésbé felelnek meg az elképzeléseinek.
Ki az igazi európai?
Soros ellenfogalmi rendszerben gondolkodva szembeállítja egymással az „igazi európaiakat”, akik a nyitott társadalom eszméjét követik, és az „antieurópaiakat”, akik alatt lényegében a szuverenistákat és az európai integráció ellenzőit érti.
Ez a felfogás a tökéletes ellentéte annak a nézetnek, amit az európai konzervatív gondolkodók idei Párizsi nyilatkozata fogalmazott meg, miszerint egy „utópikus, határok nélküli világot hirdető” multikulturális „tév-Európa” áll szemben az „igazi Európával”, amelynek védjegye a nemzetállam. Ezzel a két nem csupán eltérő, hanem szögesen ellentétes Európa-értelmezéssel jól fémjelezhető az a vita, amiben a magyar kormány és Soros György közötti nézeteltérés is elhelyezkedik.
Európa lelkéért folyik a harc – a kérdés pedig az, hogy ki és mi alapján definiálja az európaiságot.
Soros szerint a szuverenitás ellenségei az igazi európaiság letéteményesei, és a nyitott társadalom ellenségeinek nincs helye ebben a fogalmi konstrukcióban. A magyar kormány álláspontja közelebb áll a Párizsi nyilatkozat meghatározásaihoz: Európát olyan önálló nemzetek alkotják, amelyek nem egyének puszta halmazai, hanem valós emberi közösségek.
Ellentét
Minden politikai indíttatású bagatellizálás ellenére be kell látni, hogy egy valós, sokrétű ellentét feszül a magyar kormány és a szuverenitás ellenségei között, ami a legkevésbé sem korlátozódik a migráció témájára.