Sorsok és jogok – mi az identitás?

2017. május 30. 13:55

A liberális értelmezés szerint az identitásom az én választásom. A konzervatív viszont azt mondja, hogy az identitásom – áldjon vagy verjen – a sorsom.

2017. május 30. 13:55
Bencsik Gábor
Bencsik Gábor
Mandiner

„Tudtommal a szabad identitásválasztás alapjog.”

A nemzetiség fogalmáról folyt a vita. Az egyik hozzászóló a fenti mondattal támasztotta alá a saját érvelését. Amivel – talán akaratlanul – a nyugati világ nagy elméleti vitájának a lényegét ragadta meg.

Mi is az identitás: joggyakorlás vagy sors? Ezzel az egy kérdéssel a konzervatívnak és a liberálisnak nevezett világkép legbelső szembeszegülését tárhatjuk fel. 

A liberális értelmezés szerint az identitásom az én választásom. Annak meghatározása, hogy ki vagyok, egyes egyedül az én jogom, az én szabadságom. És ebben, amíg másokat a saját szabadságukban nem korlátozok, senki nem akadályozhat, de még csak nem is befolyásolhat.

A konzervatív viszont azt mondja, hogy az identitásom – áldjon vagy verjen – a sorsom. Sorsom, hogy férfi vagyok vagy nő, magyar, dán, rétoromán vagy szlovák, sorsom, hogy zsidó vagyok, örmény vagy cigány, sorsom a vallásom, sorsom a családomhoz tartozásom, sorsom, hogy gyerekeket neveljek, sorsom az elhívatásom a szolgálatra, sorsom a tehetségem vagy annak hiánya, sorsom a kötődésem a szülőföldemhez, sorsom a születésem, sorsom az életem, és sorsom még a halálom is, ha úgy fordul a világ. 

Évezredek peregtek le úgy, hogy Európa ethosza, a közösség egyetértésével kiformált értéke a sors vállalása volt. Vörösmarty, Petőfi, Ady, Radnóti sorsvállalók voltak, sorsvállalókként lettek érték-etalonná. 

Ma már nem azok? Ma már nem érvényes a Szózat?

Ez az a kérdés, amiről egyetértésre kellene jutnunk.

Ha nem sikerül, azt hiszem, a sors válaszolja meg. Vagy helyettünk, vagy nélkülünk.

Összesen 102 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Morpheus
2017. május 31. 03:27
Azon kellene inkább gondolkodni ,hogy valakitől ne idegenítsük el identitását csak mert mást merészel gondolni a világról.Arra semmiképpen sincs senkinek joga hogy valakit kiszorítson a nemzetből, az egyet nem értés okán.Nem lehet kisajátítani a nemzetet.
brekker
2017. május 30. 17:44
Mi a tudat? Mi az Én? Materialista módon felfoghatatlan.
Berecskereki
2017. május 30. 16:37
"Sorsok és jogok Mi az identitás?" Szerintem egyik sem. Szerintem az identitás én-azonosság, önmeghatározás. Típusa szerint; nemi, nemzeti, vallási, szakmai. Amit a szerző megfogalmaz az pedig ezen belül van a tartalomban, viszonyban. Nem statikus, így összefügg az ember fejlődésével születésétől a haláláig.
Patterson
2017. május 30. 16:32
Senki se mondta, hogy magyarnak születni dzsembori! Aki vállalja, az vállalja, azokkal igyekezzünk csinálni egy jobb hazát, aki meg elmegy, hát menjen. Nincs harag. Olyan sokat foglalkozzunk azzal, hogy mi lenne ha így vagy úgy lenne, és milyen jó lenne, ha mindenki egyetértene és kézen fogva elsétálnánk a naplementébe, hogy közben elfelejtünk azokra figyelni, akikkel meg tényleg mehetnénk vállvetve.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!