A hős anya. Petri Györgyre emlékezve

2016. január 12. 16:49

Szögezzük le tehát, hogy nem bocsánatos bűn a kommunista titkosszolgálatok önkéntes fizetett besúgójának lenni. Nem jár kímélet annak, aki elárulta és kiszolgáltatta a barátainkat, visszaélt a bizalmukkal.

2016. január 12. 16:49
Schmidt Mária
Látószög blog

„Ez a régi és mindenki által ismert zsidó vicc jutott az eszembe, amikor befejeztem Forgách András Élő kötet nem marad című könyvét, amiben azt magyarázza, hogy anyja és apja miért váltak a kommunista rendszer kiszolgálóivá, sőt fizetett besúgóivá. Miért kémkedett rá, a fiára az anyja? Miért árulta el őt? Miért állt vele szemben a kádárista titkosszolgálatok oldalára? (...)

Egy ilyen feladathoz azonban kíméletlen őszinteség és igazi bátorság kell, amit nem helyettesíthet az esetleges mentőkörülmények feletti lamentálgatás. Aki erre nem képes, az hagyja, hogy a dokumentumokat érzelmileg elfogulatlan szemek pásztázzák át, szemezzék ki belőlük azt, ami egy kívülálló számára érdekesnek, tanulságosnak, vagyis jelentéssel bírónak tűnik. Az érintett, vagyis az ügyben érzelmileg elfogult pedig tartózkodjék attól, hogy elkezdje a magyarázkodást. Ahogy Szőcs Géza sem tette. Az a néhány tisztázó mondat, amivel saját besúgó apja lelepleződésére reagált, több és fontosabb tanulságot tartogat a számunkra, mint Forgách könyvének 244 oldala.

Ez lenne tehát a követendő példa? Ilyen egy hős anya? Ilyen védőernyőre van szükségük a gyermekeknek? Ez az az erkölcsi motyó, amit Forgách továbbhagyományoz gyerekeinek, unokáinak? Sohasem feltételeztem volna. Egykor közülünk valónak hittem őt.

Szögezzük le tehát, hogy nem bocsánatos bűn a kommunista titkosszolgálatok önkéntes fizetett besúgójának lenni. Nem jár kímélet annak, aki elárulta és kiszolgáltatta a barátainkat, visszaélt a bizalmukkal. Nincs bocsánat annak, aki titkosszolgálati akciók keretében besúgónak tűntetett fel, koholmányokkal járatta le és sározta be azt, aki nem volt az. Amit Pápainé, vagyis Forgách Marcellné tett, nem volt más, mint aljas előnyökből elkövetett árulások sorozata. Pedig ahogy Petri írta: »ami a legfontosabb: igenis lehet erkölcsösen politizálni.« Ahogy élni is. De legalábbis törekedni lehet rá. Aki magánügyeit a nyilvánosság elé tárja, közüggyé teszi azt. Akként kell tehát tárgyalnia. Mert a köz kötelez. »A besúgás, a becstelenség pedig nem tűr vitát.« (Camus)”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
imagepeace
2016. január 13. 08:00
Csak azt kérdezném Máriától miért áll szóba a jelenlegi kormánypártban ücsőrgő régi ügynökökkel? Miért nem áll ki a az ügynöklista nyilvánossá tételéért? miért tűri és szolgálja ki a a régi ügynököket? Mertt mÁria nyílván tudja az okokat. Nyilván tudja hogy a mai vezetésben is ott ülnek hisz különben már rég nyílvános lehetne (főleg a hat év kétharmad birtokában) Tud válaszolni erre Mária?
kuwiq
2016. január 13. 05:58
"„Anyámat kihasználták cinikusan és aljasul az operatív tisztek, míg anyám meggyőződésből segített nekik, ők becsapták, átverték és a szemükbe hazudtak.” Rossz hírem van. A titkosszolgálat operatív munkatársai csak a munkájukat végezték. Munkaköri leírásuk tartalmazza a megtévesztést, a manipulációt, a csalást, a hazudozást stb. Ők azok voltak, amik. De mi a helyzet a „meggyőződésből segítővel”? Aki segítségéért „a rendszeres és számára a létezéshez nélkülözhetetlen családlátogatásaihoz szerzett magának ellenszolgáltatásként útlevelet és szerzett útlevelet a családjának, nekem, a bátyámnak, a húgomnak, olcsó beutazási vízumot izraeli barátainak, rokonainak, elvtársainak.” Ok, tehát ez a magyarázat. A „meggyőződésből való segítésért” jártak az útlevelek és a vízumok. Azok pedig, akik évtizedekig nem utaztak, mert az ő meggyőződésük ezt a fajta „segítést” lehetetlenné tette, szánalmas lúzerek csupán. Rossz anyák és apák, akik még ennyit sem tettek meg a családjukért. Hagyták, hogy fiaik, leányaik ne kaphassanak útlevelet. Egyikük, másikuk még azt sem intézte el a hatalomnál, hogy fiaik húszévesen saját lakással rendelkezzenek! Pedig akkor ők is hőssé válhattak volna, mint Forgách András anyja, a besúgó Pápainé. Aki „mint hős anya kiterjesztette szárnyait, egyszemélyes védőernyőt képezve gyermekei fölött, akik korántsem viselkedtek rendszerhűen.” " Ez is egy stratégia. Viszont nemcsak prímán működött, hanem most is működik, azok az előnyök behozhatatlanok, vagyonelemekben, kapcsolatokban a mai napig.
kulalak
2016. január 12. 23:46
A németek elintézték. "Minden akta nyilvános." Mi nem. "A Politikatörténeti Intézet (PTI) az állampárt 1948-ban alapított Párttörténeti Intézetének jogutódja, a rendszerváltás óta a Politikatörténeti Alapítvány által működtetett baloldali intézmény, az állami intézményrendszeren kívül működő, MSZP-közeli társadalomtudományi kutatóműhely. Korábban kiemelt feladata volt a párt- és szakszervezeti archívumok kezelése, mivel a központi pártarchívum a Párttörténeti Intézet szervezeti egységeként működött az MSZMP vezető testületeinek közvetlen felügyeletével."
írmag
2016. január 12. 22:55
A magyarság nagykorúsításához alapvető kellék az őszinteség (éppen elegendő, sőt elhallgatott történelemhamisítás ért bennünket) az emberhamisítás már nem kell, különösen az alja emberek érdekében nem. Az azt a kort, a még most élő, átélők miatt kell nyilvánosságra hozni, a mindenáron magaszempontú érdekérvényesítők neveivel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!