E konklúzió és javaslat úgy született, hogy a vizsgálóbizottság 17 québeci városban tartott nyilvános konzultációt, illetve lakossági fórumokat, melyek során a helyiek kamerára rögzítve – a média képviselői előtt - tehettek vallomásokat arról, hogy miképpen látják a vallásszabadságot és a kulturális sokszínűséget saját közösségeikben. Több millió québeci követte a hosszú konzultációt televízión.
E kanadai „nyugati demokrácia” - Schwezoff úr idézőjeleivel élve – egy helyenként problémás, ugyanakkor átfogó, független, szeriőz és önkritikus konzultációba kezdett, ami szöges ellentéte annak a silány és propagandisztikus fércmunkának, amit Magyarország kormánya végzett e területen, akár nemzeti konzultációjának becézett gyűlöletkampányával, akár szégyenletes óriásplakátjaival.
Kanadában például valós kérdés, hogy miképpen válaszol egy szekuláris társadalom, vagy egy intézmény, amikor ortodox zsidók azt kérik, hogy a helyi konditerem ablakait takarják be vagy tegyék azokat átlátszatlanná, mert számukra sértő, hogy kívülről látniuk kell, ahogyan nők rövidnadrágban és polóban tornásznak. A montreáli avenue du Parc-on lévő YMCA – a haszid közösségtől érkező nyomásra – úgy döntött, hogy átláthatatlan üvegre cseréli az ablakokat, annak ellenére, hogy sokan ellenezték, főleg azon az alapon, hogy így lényegesebben kevesebb természetes fény jutott az épületbe. Asher Wieder rabbi, az eltakarást támogató közösségi vezető szerint kérésük ésszerű volt.
Szintén társadalmi vitát kiváltó kérdés a kanadai demokráciában, ésszerű-e engedni, hogy muszlim nők arckendővel takarják el arcukat kanadai állampolgársági eskütételük alatt, vagy szavazhatnak-e eltakart arccal szövetségi választásokon? A Legfelsőbb Bíróság szerint ésszerű, az előző konzervatív kormány azonban ezt vitatta és a fellebbezés jogával élt. Az úgynevezett „niqab vita” harsány része lett az őszi választási kampánynak és a konzervatív párt a társadalomban rejlő előítéletekre építve próbált szavazatokat nyerni. Például ingyenesen hívható telefonvonal felállítását ígérte, ahol a kanadaiak feljelenthetik „barbár kulturális szokásokat” gyakorló szomszédjaikat. De ellenben Magyarországgal, Kanadában ezzel a kommunikációval végső soron nem lehetett választást nyerni.