Gágyor Péter írása
„az agyam rabja vagyok… megtanultam kételkedni a saját állításaimban, és beláttam, hogy legalább ugyanolyan fontos megkísérelni cáfolatukat, mint bebizonyításukat.” (Esko Valtaoja)
A tudás örök, telhetetlen vágya jellemző a gondolkodó emberre. Mert nem gondolkodni lehetetlen annak, akinek ez a képesség megadatott. Az embernek megadatott: „gondolkodom, tehát vagyok” (Descartes). Ettől lesz igazán ember az ember, ez a legemberibb játék, ez a szellemnek az istenekkel vetekedő csillogása. És bizony, jó lenne mindent tudni, polihisztorrá válni – legalább álmainkban. Ez a „kozmikus” játék végtelen, mert a kreatív szellem az örök és tétovázó bűnhődések dacára sem adja fel az újrakezdést, a tudományos tételek, a törvények, a hipotézisek megismételt, új elemzéseit. Az igazi szellem akár a legnehezebbet is vállalja, a saját hipotéziseink megcáfolásait. „Mert a valóság jó eséllyel létezik. Csak még senkinek nem sikerült bebizonyítania” – vallja Esko Valtaoja némi iróniával, amely végigkíséri szellemesen, színesen szerkesztett gondolatmenetét, a Mindentudó kézikönyvet, a mai ismeretterjesztő irodalom valóban egyik legsikerültebb remekét.
Valtaoja csillagász, aki nem csak a csillagok közt van otthon, aki közben a hétköznapi mában él, akár egy finn tó partján üldögélve szemezget gazdag tudásában. Mert mindent jó lenne úgy vélni, hogy összefüggések közt élünk és át tudjuk ezeket tekinteni. A kozmosz hatalmas méreteivel hasonlíthatna is a kvantummechanika parányi világához, ahol szintén világot rengető törvények uralkodnak. Jó lenne a világnak ilyesfajta egyszerűsödése, legalább is elvárásaink alapján. De nem hasonlít, mi pedig szívesen ilyen rendet képzelnénk el. Hajlamosak vagyunk ilyenként látni a mindenáron rendszerező agyunkkal és műveltségünkkel ezt a világot. De a világ, mint Síva tánca, váratlan, hisztérikus meglepetésekkel szolgál, és ahogy nem létezik befejezett tudomány, nekünk a törvényszerűségek rendszere is végtelennek tűnik.
A fizika, a filozófia, az etológia, de a teológia is tele van ellentmondásokkal, amik esetleg az agyunkkal fel nem fogható ikszedik dimenziókban oldódnának fel, legalább is könnyen ráfogható ez a messzi, ismeretlen és elérhetetlen rendszerekre.