Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Magyarán: a kormány ne takarózzon a Nemzeti Konzultációval! Ne lobogtassa majd a visszakapott 10%-nyi ember előre borítékolható válaszát.
„Magyarán: a kormány ne takarózzon a Nemzeti Konzultációval! Ne lobogtassa majd a visszakapott 10%-nyi ember előre borítékolható válaszát (persze senki nem tudja ellenőrizni, hogy tényleg azt válaszolták-e, amit a kormány állít majd). Vagy egyszerűen vállalja fel a döntés felelősségét (választáson elnyert legitimáció), vagy egy normális népszavazáson kérjen felhatalmazást. Pont. Ne játsszuk azt, hogy az emberek azt akarják, hogy… Ez még sohasem vezetett jóra.
Ezt akartam elérni. Hogy egyértelmű legyen: a Nemzeti Konzultáció válaszaiból nem következik, és nem legitimálódik kormányzati cselekvés. Ehhez az kellett, hogy az NVB kimondja ezt. Szerdán ki is mondta. Kimondta, hogy ezek a kérdések alkalmatlanok arra, hogy feltegyék népszavazásra. Vagyis alkalmatlanok arra, hogy ebből törvényhozási kényszer keletkezzen. Szó szerint: »A konzultáció a Kormány és kiváltképp az Országgyűlés számára nem keletkeztet konkrét döntési vagy jogalkotási kötelezettséget…« és: »A kérdés célja ugyanis a Kormány és a polgárok közötti véleménymegosztás, és nem a törvényhozó kötelezése.«
Hogy miért alkalmatlanok a kérdések? A legfontosabb az egyértelműségi kritérium megszegése. Az NVB határozataiban (minden kérdést külön bírálnak el) kimondta: »A Szervezőnek a nemzeti konzultáció keretében megfogalmazott kérdéssel szó szerint megegyező népszavazásra javasolt kérdése nem felel meg a jogalkotói és a választópolgári egyértelműség népszavazásban alkalmazandó követelményének.«
Persze sok egyéb okot is felsorol az NVB. Vannak köztük furcsák is. Azt mondják, hogy nem rendeltetésszerűen használtam a népszavazás intézményét: »A Nemzeti Választási Bizottság az idézett alkotmánybírósági döntésekre figyelemmel megállapítja, hogy nem tekinthető rendeltetésszerű joggyakorlásnak az, hogy a Szervező a Kormány által nem népszavazás, hanem a polgárokkal való konzultáció érdekében megfogalmazott, a kormányzati tevékenységgel összefüggő kérdéseket – ahogy jelen esetben is – szó szerint vagy majdnem szó szerint, országos népszavazási kezdeményezésként nyújtotta be hitelesítés céljából«. Van a határozatokban triviális indok is, miszerint a kérdések a kormánynak vannak címezve, míg népszavazást csak az Országgyűlés hatáskörébe tartozó kérdésekről lehet kiírni. Hát, hiszen így lettek feltéve a nemzeti konzultáció kérdései, direkt nem akartam változtatni rajtuk.”