(...)
És ekkor jött a nagy barba-trükk: Lucia Žitnanská leigazolása, majd rögtön alelnökké választása. Az SDKÚ hajója nagyon úgy tűnik, hogy végleg elsüllyedt, amit a korábbi igazságügy-miniszterasszony időben megneszelt, és elegánsan odébb ült pár sorral a parlamentben.
Žitnanská jó szakember, népszerű, elismert politikus. Kétségkívül remek fogás volt a Most-Hídnak, pláne annak fényében, hogy a magyar szavazók szép lassan kezdik felismerni, valójában miről is szól a párt politikája, és egyre többen elfordulnak tőlük. Ekkor jött a képbe Žitnanská asszony, aki a népszerűségvesztést egyelőre megállította a szlovák szimpatizánsok megszólításával.
Ha végignézzük a vegyespárt 2010 óta mért közvéleménykutatási eredményeit, láthatjuk, hogy stabilan 7-8 %-on stagnál. Pedig volt ott sátántangó meg jövés-menés bőven. Gondoljunk csak Hrnčiar érkezésére és távozására, Pfundtner Edit ki-be lépése vagy Vörös Péter és mások sértődésére.
Becslések szerint a párt támogatottságát ma már közel fele-fele arányban alkotják szlovákok és magyarok, ami kezdetben jóval több lehetett a magyarok javára. Žitnanská szakértelme mellett elfogadható vezéregyéniség is, amit nyilván Bugárék is észrevettek. Ebből kifolyólag tudatosan szinte állandóan együtt szerepeltetik őket. Tulajdonképpen a szemünk előtt zajlik a betanítás, a staféta átadása.
Az élet Bugár után
Ha ez bekövetkezik, és Bugárt végre engedik visszavonulni (kertjével, kutyájával és macskájával foglalkozni), gondoljunk csak bele, kik maradnak magyar érdekképviseletnek (nem mintha személye minőségi többletet jelentene – szerk. megj.): Bastrnák Tibor, Csicsai Gábor, Érsek Árpád :), Gál Gábor, Jakab Elemér, Pfundtner Edit, Solymos László, Simon Zsolt, Vörös Péter. Soroljanak fel néhány emlékezetes, érdemi, közösségünket szolgáló dolgot ezektől a politikusok 4-8-12-16 éves parlamenti ténykedéséből.
Mi lesz, ha már nem lesz Bugár Béla? Lesz egyáltalán érdekképviselete a felvidéki magyarságnak? Vagy pont az cél, hogy pár kirakatmagyaron kívül megszűnjünk politikai tényezőnek lenni, és immár ellenállás nélkül, gőzerővel zakatolhasson tovább Beneš hagyatékaként a szlovák nemzetpolitika?”