„Kész Zoltánnal az a baj, hogy szabadpiaci fundamentalista”, így „a globalizációkritikus LMP nem fogja soha a parlamentbe emelni” – nyilatkozta még decemberben Schiffer András, azt állítva emellett, hogy az LMP azért még mindig nyitott egy közös, ellenzéki jelölt indítására. Mindezt persze azután, hogy már az összes baloldali-liberális párt beállt Kész mögé, és esélytelen volt, hogy más közös jelölt tudjon végül indulni. Esély akkor volt, amikor még Török Gábor bejelentette az indulási szándékát, és a Jobbik példaértékű módon már felsorakozott mögötte: akkor az LMP a kivárásra játszott, Schiffer pedig csak utólag beszélt arról nyilvánosan, hogy támogatták volna Törököt. Persze, innen visszanézve már kissé irreálisnak tetszik a politológus indulása, mégis: annak idején szimpatizáltam a bejelentéssel, és nem tartottam elképzelhetetlennek, hogy a teljes ellenzék által támogatott jelöltként legyőzze a fideszes jelöltet.
Már csak azért is fogadtam szomorúan Schiffer fenti nyilatkozatát, mert „szabadpiaci fundamentalista”-ként jó pár „globalizációkritikus”-t segítettem már szavazatommal a parlamentbe. (Bár ha az előbbi jelző stílusánál maradunk, globalizációkritikus helyett illőbb lett volna piacellenest, zöldradikálist vagy radikálbalost mondani.) Ahogy sejtésem szerint jó pár piacpárti szavazott még az LMP-re 2010 óta, így protestálva a kétosztatú politikai rendszer és a lejáratódott politikai erők ellen. Nem „globalizációkritikus” hevületből ikszelve – így kétséges az is számomra, hogy ha csak azok a bizonyos zöldradikálisok szavaznak a pártra, összejön-e akkor is az öt százalék.
Mindenesetre az említett okokból eddig a pártot választottam, méghozzá Veszprémben, így többször is a most induló Gerstmár Ferencre voksolva. Nyilván nem azért tettem ezt, mert úgy gondoltam, hogy az LMP-nek kormányra kellene jutnia, de szerettem volna a parlamentbe és az önkormányzatba beszavazni a pártot, hogy ott ne csak a Fidesz-Jobbik-baloldal hármas osztozhasson a helyeken. Az évek során ennek egyre kevesebb értelme lett: egy éve nem értem például, minek kellett az Ikotity-SRB-Schmuck hármast az első ötbe betenni, így az országgyűlésbe juttatva olyanokat, akik sem az elmúlt években, de azóta sem tettek le semmi emlékezeteset az asztalra.
De ha most vasárnap lennének a parlamenti választások, jó eséllyel megint az LMP-t, illetve annak jelöltjét választanám. Eddig sem szerettem volna és ezután sem szeretném szavazatommal segíteni a 2010 előtti parlamenti erőket, és azok hitelességéről sem leszek a jövőben sem meggyőződve, akik összefognak Gyurcsánnyal és a múlt vállalhatatlan embereivel. Most azonban másról van szó.
Most vasárnap időközi választás lesz ugyanis szülővárosomban, a tét pedig a kétharmad megtörése – azé a kétharmadé, ami ellen már felszólaltam itt az Alternatíván is. Ahogy nyilvánvaló volt, hogy ha Török Gábort a Jobbik, vagy akár az LMP és mások támogatnák, attól még Török nem válna sem jobbikossá, sem LMP-ssé, úgy Kész civilségében is hiszek, bármennyire is próbál most mást sulykolni a fideszes média.