Harc a magokért: aki etet, az diktál

2013. július 16. 10:42

Fordítva ülnek a lovon az EU-ban, a feje tetejére van fordítva az egész jogi szabályozás.

2013. július 16. 10:42
Rodics Katalin
Index

Egy olyan új törvényjavaslatról tárgyalt az Európai Unió illetékes testülete 2013. május 6-án, melyre mindannyiunknak oda kell figyelnünk. Célja az összes növényi szaporítóanyag forgalomba kerülésének, használatának egységes EU-s szabályozása. (...)

Ezek a látszólagos engedmények azonban még messze nem elegendőek, hiszen a tervezett jogszabály drámaian korlátozza majd a magok szabad használatát, sérti az emberek jogát, hogy a természet adta örökségükhöz hozzáférjenek, azt szabadon felhasználhassák. Teljesen ellehetetleníti a kistermelőket, a fenntartható mezőgazdaság alapját jelentő mezőgazdasági haszonnövényeink sokszínűségének megőrzését, használatát.

Fordítva ülnek a lovon, a feje tetejére van fordítva az egész jogi szabályozás. Nem az összes magot kellene regisztráltatni, mielőtt felhasználják őket, hanem éppen fordítva: az összes mag szabadon kell, hogy felhasználható legyen mindenki számára, kivéve azokat, amelyekre a cégek szabadalmat jelentettek be, és saját érdekeik védelme érdekében regisztráltatták azokat a leírt bürokratikus folyamatban. Így a cégek érdekei is érvényesülhetnek, ha végigjárják a teszteléssel, regisztrációval járó folyamatot – minden más ember, gazda pedig szabadon kellene, hogy választhasson, termelhessen azt, amit ő akar.

A regisztráció tehát önkéntes kell, hogy legyen minden nem-GMO, nem szabadalommal védett, nem hibrid növény esetében.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vizesnyolcas
2013. július 16. 20:58
Nem feltétlenül az lehet a következmény, hogy eltűnnek a tájfajták. Valószíszínűbb, hogy a szaporítóanyagtermelő multik szabadalmat jegyeznek be olyan fajtákra, amelyet mások elfelejtenek regisztrálni, és attól kezdve azt vetőmagot (bár te termelted), csak akkor használhatod, ha leperkálod a kemény jogdíjat. "A legközismertebb eset egy texasi székhelyű vállalattal, a RiceTec Inc.-kel (a lichtensteini RiceTec AG egyik leányvállatával) történt meg, amely szabadalmat kapott a basmati rizsre mint árufajtára és gabonára (a szabadalom száma 5 663 484), amelyet az India és Pakisztán pandzsábi területén élő parasztok évszázadok óta termesztettek. Ebben az esetben a nem-zetközi felháborodás és az indiai kormány fellépése végül is oda vezetett, hogy a vállalat visszavonult követeléseitől (bár háromféle keresztezett fajtára így is megkapta a szabadalmat). Ilyen harcokat megvívni azonban sokba kerül, és ez automatikusan hátrányos helyzetbe hozza a fejlődő országokat.” STIGLITZ, JOSEPH E.: A viharos kilencvenes évek. A Világ eddigi legprosperálóbb tíz évének új története. Napvilág Kiadó, 2005. (216. oldal)
vizesnyolcas
2013. július 16. 19:37
Ne hagyjuk már a témát a GMO-s vita felé elterelni. Attól teljesen függetlenül itt arról van szó, hogy a szabad verseny állítólagos hívei a vetőmagtermelés területén masszív monopóliumok kialakulását pártolják. Vajon miért is?
bdi
2013. július 16. 17:37
A PC-k előtt, csak nagy multik, mint IBM volt képes számítógépet előállítani, aztán jöttek az olcsó technológiák (pl, mikroprocesszor) és már a garázscégek is labdába rúgtak. Az eredmény ismert: teljesen felforgatta az életünket ez a technológia. Most épp ugyanez zajlik a biotechnológiában. Már nemcsak a monsanto méretű cégek képesek GM termékeket létrehozni, és pár éven belül a garázscégek is meg tudják fizetni a szükséges felszerelést. Elég nehéz lesz tiltani valamit, amit minden sarki cég képes véghezvinni. Ha majd pl olyan akku lesz a mobilokban, amit GM vírusokkal növesztettek, vagy GM ipari növényekből készült műanyagból lesznek a tárgyaink. A számítástechnikai forradalomból mi kimaradtunk, pedig kis országok is képesek nagy dobásra (pl Nokia). A legjobb úton vagyunk afelé, hogy a biotechnológia forradalomnak is csak használói, ne alakítói legyünk.
Valodi
2013. július 16. 14:49
Kossuth-díjas jeles írónk, Czakó Gábor a következőket írta –bár más téma kapcsán- az Ahol a bűn lett a jólét alapja c. esszéjében: “Ha lesz utókor, mely visszatekint ránk, és épeszű lesz, meg igaz lelkű, akkor megáll az esze korunk úgynevezett értelmiségi ütközetei láttán. Először is észre fogja venni, hogy a mi időnkben szűnt meg a kultúra, a művészet, a család, az erkölcs, az igazmondás és a tavasz.” Az ütközetek háborút jelentenek... A “mi időnkben” a háborúzó felek a profit és az élet, mely utóbbinak egyik “tábornoka” Ángyán József, és „ezredese” a cikkíró Rodics Katalin. Az élelmiszer nem áru, hanem létfeltétel. Földet művelni élelmiszertermelés céljából nem “gazdaságosan” és “üzletként” kell, hanem “minden körülmények között”. Vegyszer, műtrágya (azaz kőolaj) és béke híján is – erre pedig csak a tájfajtákat termelő hagyományos parasztcsaládok és –a városi népesség esetében - azok szövetkezései képesek! Akik pedig úgy gondolják, hogy a földek ügye gazdasági kérdés - jobb, ha elgondolkodnak a következőkön: az "életképes birtokméret" az nem közgazdasági, hanem biológiai fogalom. Ahogyan nem létezik "életképes fegyvergyár", ugyanúgy ne lehessen megélhetési konkurense a helyi parasztcsaládoknak semmilyen virtuális képződmény, sem állam, sem jogi személy. Életképes az a birtok, ami elsősorban a művelői saját biológiai létét, továbbá a munkamegosztás miatt a földközelből kiszorult más családok élelmiszerét minden körülmények között -tehát olaj és béke híján is - képes megtermelni. Az összes többi káros és fölösleges....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!