A szakmai kritikákra figyelek

2012. március 09. 07:26

A szervezeti kereteket a jogalkotás teremtette meg. Nem feladatom értékelni azt, hogy erről egyes politikai szereplőknek mi a véleményük. Interjú.

2012. március 09. 07:26
Darák Péter
Magyar Hírlap

– Mit szól ahhoz a sokak által vallott állásponthoz, hogy Magyarországon igazságszolgáltatás nincs, csak jogszolgáltatás?

– Ez a közvélekedés valószínűleg összefüggésben áll azzal, hogy a magyar bírósági rendszer legutóbbi évtizedeiben olyan jogértelmezési módszer vált uralkodóvá, amely előtérbe helyezi a jogszabály szövegszerű értelmezését, és a bíróságok óvakodtak attól, hogy elszakadjanak a jogszabályszövegektől. Adott történeti időszakban ez a gyakorlat hordozott pozitív tartalmat, ettől azonban ma már el kell szakadnunk.

– A másik jelentős gond az ügyek elhúzódása. Azonkívül, hogy több bírót, titkárt állítanak munkába, hogyan lehet még gyorsítani ügymenetet?


– Az eljárások elhúzódásának egy részéért nem a bíró a felelős, sokszor az eljárás alá vont személyek, a peres felek vagy azok jogi képviselői törekszenek erre. A probléma ott van, ha ilyen helyzetben a bíró nem lép fel határozottan ennek megakadályozására. Az ügyek másik részében előfordul, hogy a bíró bizonytalansága okozza az elhúzódást. Amikor például nem foglal állást határozottan egy szakértői bizonyítás eredményéről, hanem újabb szakértőket rendel ki. Egyes ügyek azért szenvednek késedelmet, mert újra és újra hatályon kívül helyezik az elsőfokú határozatokat, és megismételtetik az eljárást. Ennek érdemes utánajárni. A Kúria szakmai kollégiumai felvetették ezt a kérdést, és ennek köszönhetően az idén a büntetőtárgyú elemző csoport vizsgálni fogja az országos hatályon kívül helyezési gyakorlatot. Jelentős előrelépést várok ebben.

– Regnálása első hónapjai alatt rengeteg támadás érte a szervezet­átalakítást, többek között Brüsszelből is. Mennyire foglalkozik ezzel?


– Az én dolgom, hogy a szakmai kritikákra figyeljek, amelyek a bíróság konkrét ügyekben, valamint elvi kérdésekben folytatott gyakorlatát érintik. A szervezeti kereteket a jogalkotás teremtette meg. Nem feladatom értékelni azt, hogy erről egyes politikai szereplőknek mi a véleményük. Úgy látom, a feladatok megosztása a Kúria és az OBH között helyes lépés volt.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tarackos
2012. március 09. 09:26
Itt is játszik amit Csaba László mondott a Monetáris Tanács tagjainak jelölésekor: úriember ilyet nem fogad el...
Zokni
2012. március 09. 08:23
Ez elég sajátos megközelítés: "...a magyar bírósági rendszer legutóbbi évtizedeiben olyan jogértelmezési módszer vált uralkodóvá, amely előtérbe helyezi a jogszabály szövegszerű értelmezését, és a bíróságok óvakodtak attól, hogy elszakadjanak a jogszabályszövegektől..." Nyilván ezzel függ össze az AB jogkörének kiterjesztése a bírósági döntések felülvizsgálata kapcsán... Amúgy ez a vélemény különös megvilágításba kerül, hogyha megnézzük az elmúlt másfél év "jogalkotását", melyben a szabatos, szakmai - leegyeztetett - jogszabály-alkotás hátrányt szenvedett a politikailag motivált siettetés miatt. A kérdés természetesen burkolt hazugság, mert ettől a változtatástól még nem fogják többen úgy "érezni", hogy igazságosabb döntés született. (Nem is kell.)
nyugalmazott tanár
2012. március 09. 07:42
"– Ez a közvélekedés valószínűleg összefüggésben áll azzal, hogy a magyar bírósági rendszer legutóbbi évtizedeiben olyan jogértelmezési módszer vált uralkodóvá, amely előtérbe helyezi a jogszabály szövegszerű értelmezését, és a bíróságok óvakodtak attól, hogy elszakadjanak a jogszabályszövegektől. " Nem erről van szó. Hanem e4gyrészt arról, hogy a Kádár rendszerben pártérdekek szerint kontraszelektált bírák mind a mai napig a helyükön vannak, és szélsőséges poitikai körök kezére játsszák a jogszolgáltatást. Valamint arról, hogy gyakran maga a "jog" sem az igazságot szolgálja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!