„Itt tényleg bármi megtörténhet, én már csak tudom, mert én tényleg az aljáról jöttem” – Szappanos Péter a Mandinernek

2025. május 23. 19:36

Hiába a váratlan téli kölcsönadás, az al-Fateh kapusa, Szappanos Péter így is teli pohárral zárja az idényt a Pakssal megvédett Magyar Kupával és az újabb bajnoki dobogóval. A Mandinernek mesélt a szaúdi sztárparádéról, a sivatagi mindennapokról, a paksi értékmodellről és az egyelőre bizonytalan jövőjéről is.

2025. május 23. 19:36
null

A Magyar Kupa-címvédés után az újabb bajnoki dobogót is bebiztosították, előbbit ráadásul ismét a Ferencváros ellen – most már tényleg muszáj megkérdezni, mi a titkos recept? 

Pakson szerencsére elég kivételes helyzetben vagyunk: nagyon jó az öltöző, rengeteg mindent kizárunk. Ez nem véletlen, mert az egész klub úgy van felépítve, hogy megbecsüljük a régi értékeket és bizonyos alapfelfogásokat – ahogy a futballban, úgy az életben is. Éppen ezért a játékosok is úgy vannak összeválogatva, hogy mindenki ezeket az értékeket képviselje, ezek tartják össze és védik ezt a közösséget. Nem szeretném, ha úgy tűnne, mintha a magas lóról beszélnék, de amit itt, Pakson tapasztaltam és tapasztalok, az sok szempontból tényleg egyedülálló itthon. 

Nagy utat tett meg Dunaharasztiból

Nem akármilyen idényen van túl Szappanos Péter. A válogatott kapus az idényt még a szaúdi ligában szereplő  al-Fateh csapatában kezdte, majd az araboktól január végén váratlanul, gyakorlatilag egyik napról a másikra kölcsönbe visszakerült Paksra. Az akkor éppen sereghajtó szaúdi együttesnél ugyanis a gyenge szereplés okán jelentős SOS-légióserősítéseket eszközölt a klubvezetés, ennek végül az ily' módon létszámfelettivé váló 34 éves hálóőr lett az áldozata az ottani importszabály miatt. Ám hideg zuhany ide vagy oda, az újabb paksi szereplés jobban nem is nagyon sülhetett volna el: a tolnaiak ismét megvédték Magyar Kupa-címüket az FTC-vel szemben, a bajnokságban pedig végig a tűz közelben maradva bronzérmesként zárnak végül. A jászberényi születésű Szappanos nagy utat tett meg az NB III-as Dunaharasztiból a nemzeti csapatig. 

Gondolom, így aztán végképp nem bánja, ahogyan ez az idénye alakult végül, a kurta-furcsa januári kölcsönbeadásával együtt is.

Egyáltalán nem bántam meg. Már amikor hazajöttem, azt is úgy éltem meg, hogy ebből a felemás helyzetből sikerült kihoznunk a maximumot a Pakssal. A nemzetközi szabályok értelmében más csapathoz nem is mehettem volna kölcsönbe, csak a Pakshoz vissza, ahhoz viszont a klubra volt szükség elsődlegesen, hogy amikor hirtelen dönteni kellett, ők újra megadták nekem a lehetőséget és a bizalmat. Tehát ez már eleve nagy pozitívum volt, de egy ilyen idény után meg végképp azt tudom mondani, hogy szerintem mindenki jól járt, a klub is és én is – örülök, hogy végül ismét sikerült meghálálnom a bizalmukat és a jóindulatukat. Azt hiszem, 

ez a fél évem is bizonyítja, amit mindig is mantráztam, hogy a fociban tényleg bármi megtörténhet, egy fél perc alatt tudnak a fejük tetejére állni a dolgok – én már csak tudom, mert én tényleg az aljáról jöttem…

Sosem fordult még elő a karrierem során, hogy ilyen hirtelen, egyik pillanatról a másikra adtak volna kölcsön – most már ezt is átéltem, de összességében örülök, hogy végül a lehető legjobban alakultak a dolgok. 

Ezt is ajánljuk a témában

A tizenegyespárbajban főszereplővé előlépő Szappanos Péter az ünneplő társak gyűrűjében az FTC elleni győztes kupadöntő után / Fotó: Paksi FC

Egy kicsit meséljen már a szaúdi életről. Azt látjuk, halljuk, hogy milyen világsztárok igazolnak oda milyen eszement összegekért, már az ottani bajnokikat is lehet követni a televízióban, de hogyan kell elképzelni például a mindennapokat? 

Én a magam részéről csak pozitívumokat tudok mondani. Nagyon szerettünk ott élni a családdal, a helyiek rendkívül barátságosak, főleg a külföldiekkel. Segítőkészek mindenben, nagy hangsúlyt fektetnek a pályán kívüli részletekre is, például az étkezésre, kávézásra, ilyesmi. Mondhatjuk, hogy teljesen hétköznapi életet éltünk egy viszonylag frekventáltabb városban, cserébe annyit kellett bevállalnom, hogy az edzésekre napi háromszáz kilométert ingáztam a család miatt. De semmiféle hátrányt nem szenvedtem emiatt sem, mert otthon viszont száz százalékig a pihenésen volt a hangsúly. Úgy kell egyébként elképzelni, hogy a külföldiek ott külön lakóközösségekben élnek, és ezekben a kis egységekben mindenféle szolgáltatás megtalálható. Ráadásul tengerparti városban laktunk, saját partszakasszal, szóval kicsit úgy lehetett felfogni, mintha egy jó hosszú nyaralás lett volna, csak közben arra kellett fókuszálni, hogy friss maradj és készen állj az edzésekre, mérkőzésekre. De nyugodtan mondhatom, hogy nagyon élveztük mindannyian. 

Szakmailag? Elvégre nem sok magyar kapus mondhatja el magáról, hogy Cristiano Ronaldo-, Roberto Firmino-, Sadio Mané-kaliberű csatárok jönnek vele szembe jóformán hétről hétre… 

Igazából egy nagyon jó értékmérő volt. A mindenki által ismert sztárjátékosok csak az egyik része a történetnek, de mellettük az egész bajnokságot csupa olyan klasszis alkotta, akiről – ha nincs nagyon mély lexikális tudásod – nem is gondolnád, milyen szinten fociztak a pályafutásuk során. Nekünk is volt, hogy csak az aktuális mérkőzésünk előtti ellenfélelemzés során esett le, hogy hopp, a középpályásuk például lehúzott három évet a Watfordban, vagy a védőjük a Southamptonban.

 Szóval akik nem Cristiano Ronaldók, Rijad Mahrezek, Roberto Firminók, azok lábában is ott van sok évnyi topligás szereplés és rutin.

Nyilván emiatt is az egész bajnokságra az a jellemző, hogy az együttesek jóval hamarabb kihasználnak egy-egy csapat- vagy egyéni hibát, emellett a lövéspontosság, a helyzetkihasználás is nagyobb százalékban érvényesül. Szóval összességében jó kis kihívás volt, meg hát foglalkoztatva is voltam rendesen. Amikor eljöttem, az élen álltam például ligaszinten a védések számában. Ez persze nem független attól, hogy statisztikailag egyáltalán nem néztünk ki jól, rengeteg lövést meg gólt kaptunk, bár így legalább nem unatkoztam… Amit nehezebb volt megemészteni, az a sikertelenség: belekerültünk egy olyan negatív spirálba, aminek nyomán a tabella aljára kerültünk – ezt próbálta meg ugye orvosolni a klubvezetés azokkal az idény közbeni játékosigazolásokkal, aminek nyomán végül az ottani légióskorlátozás miatt engem is kölcsönbe kellett adniuk. 

Ha már említette: amikor egy negatív ligarekordnak számító 9–0-s verésbe néz bele a csapattal, azt hogyan kezeli a helyén kapusszemmel?

A megfelelő hozzáállással kell a helyén kezelni: a futballban ilyesmi előfordul. Minden évben van egy-egy kiugróan nagy verés máshol is – hadd ne mondjam, hogy a Barca is kapott már nyolcat a BL-ben, vagy a brazilok hetet világbajnokságon –, ez tehát benne van a sportban. 

Egyébként ott, azon a meccsen már az elején éreztem, hogy ebből baj lesz, nagyon nem voltunk egy súlycsoportban az al-Hilallal,

amit a végeredmény mellett a többi szám is alátámasztott: úgy kaptunk kilencet, hogy az ellenfél összesen harminchat lövéssel próbálkozott, ebből huszonnyolc a tizenhatoson belülről érkezett… Hiába volt még így is vagy nyolc védésem, egyszerűen azt éreztem, ha itt játszunk még tíz percet, simán kapok még kettőt. A futball értelemszerűen csapatjáték, és ha ennyire szétesik a csapat, abból ez sül ki. Főleg, ha az ellenfeled történetesen a bajnokság egyik legjobb csapata, elképesztő játékosokkal, akiknek meg minden ült – nem a bizonyítványt akarom magyarázni, mert azt felesleges lenne, de egy ponton ilyenkor már nem tudsz mit csinálni.    

Szappanos Szaúd-Arábiában 17 bajnokin 39 gólt kapott a 2013-ban még bajnok al-Fateh kapusaként / Fotó: X/A-Fateh

Itthon az előző három mérkőzése is meglehetősen rapszodikusra sikerült: előbb az FTC elleni bajnokin csak a kispadon ült, majd a kupadöntő 120 perce és a tizenegyesrúgások után hőssé vált, míg legutóbb, Debrecenben piros lapot kapott.

Az elsőnek igazából emberi oldala volt inkább. A kapustársamnak, Kovácsik Ádámnak nagyon sokat köszönhetett a csapat, hogy eljutottunk egészen a kupadöntőig, hiszen az odáig tartó úton ő védett, de a vezetőedzőnk, Bognár György úgy döntött, a fináléban mégis inkább én álljak a kapuban – így Ádi kvázi megkapta cserében a bajnoki rangadót. Ezt teljesen normálisan kezeltük, és jó előre megbeszéltük, hogy mindketten fel tudjunk készülni az adott meccsre. Kapusoknál nagyon fontos ugyanis, hogy tudják, a soron következő mérkőzésre miként készüljenek: ez nem egy mezőnyjátékos-poszt, amelynél el lehet sütni az örök közhelyet, hogy „ugyanúgy készüljél minden egyes meccsre”, nálunk ez egész egyszerűen nem így működik. 

A kupadöntő?

Az a százhúsz perc viszont ízig-vérig küzdelem volt: akadt ott minden, mint a búcsúban, még ha kicsit szolidabb helyzetszámmal is, mint a két csapat korábbi összecsapásain. Pontosabban, ez a kupadöntő inkább az azt megelőző bajnoki rangadóra hasonlított, kevesebb helyzettel és nagyobb hangsúllyal a pontrúgásokra, ami nekünk amúgy is kedvelt stílusunk. Aztán hogy a vezetés megszerzése után próbálod megőrizni a kiharcolt előnyt, szerintem természetes, így nyilván több terület nyílt a Fradi előtt, még ha ez nem is mutatkozott meg óriási ziccerekben – a végjáték meg már történelem.  

Ezt is ajánljuk a témában

A Debrecen elleni piros lapja?

Ugye annak a mérkőzésnek már úgy mentünk neki, hogy tudtuk, egy döntetlennel bebiztosítjuk a bajnoki dobogót. A kiállításomról csak annyit, örülök, hogy nem lett következménye: nem esett össze a csapat, és nem kaptunk belőle gólt. Ez volt felnőttpályafutásom első piros lapja – ha ötszáz meccsenként egyszer kiállítanak, én azt aláírom… 

Szappanos felnőttpályafutása során először lát ilyet: villan a piros lap Debrecenben / Fotó: Paksi FC

Ha azt nézzük, hogy kupagyőzelem, Európa Liga-indulás, bajnoki bronzérem az idei összmérlege, akkor megint egy nagyon sikeres idényt zárt a Paks.

Én is így gondolom, ez az idény is egyértelmű sikerként könyvelhető el, főleg hogy a tavalyi után mindenki előre károgott, hogy idén mennyivel nehezebb dolgunk lesz majd… A tavaszunk szerencsére elég jól sikerült, és ha ősszel egy kicsit szerencsésebb a társaság, s egy-két nyerhető meccset még behúz pluszban – de akár mondhatnám tavaszról a Fradi, ZTE, Puskás elleni meccseket is –, akkor lehet, még közelebb is kerülhettünk volna a tűzhöz. De félreértés ne essék, így sincs bennünk semmi szomorúság: megvédtük a Magyar Kupát, ráadásul megint a Fradi ellen, európai kupaindulók vagyunk és bajnoki dobogósok – abszolút teli a pohár.

Az ön jövőjéről mit tudni? Ez nyilván a válogatott szempontjából sem mellékes.

Ez még egy teljesen nyitott kérdés. Az egyetlen biztos pont, hogy június 30-ától még egyéves szerződés köt az al-Fateh klubjához, innentől csak rajtuk múlik, mi lesz. Jövő héten összegyűlünk a mostani válogatott kerettel, de utána a szeptemberi vébé-selejtezőkig még sok víz lefolyik a Dunán. Amióta odakerültem a válogatott radarjára, a karrierem szempontjából mindig is az volt az elsődleges, hogy olyan döntést hozzunk, hogy a nemzeti csapat ebben ne sérüljön – akárhogy alakul, ez most is így lesz. 

Ezt is ajánljuk a témában

SZAPPANOS Péter
Újra Marco Rossi keretében – Szappanos Péter és a júniusi felkészülési meccsekre készülő válogatott társak jövő héten találkoznak újra / Fotó: MTI/Ilyés Tibor

Nyitókép: Facebook/Paksi FC

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
billysparks
2025. május 23. 20:22
Jó kapusnak tartom, igazán kipróbálhatná Rossi. Most, hogy Gula visszavonult, talán megkapja a lehetőséget. Én már korábban is védettem volna....Szerencsére a kapusokkal nincs baj, mindig több jó kapusunk volt. Nekem Mészáros Bubu volt a kedvencem, de nem voltam szomorú, ha Katzirz Béla védett. Miközben azért ott volt Gujdár Sándor, az öreg Hajdú, később Zsiborás és a sajnálatosan fiatalon disszidált zseni, Tóth Zoltán az Újpestből. Ő volt a legjobb kapus, akit láttam védeni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!