Hazug olimpikon: a párizsi ötkarikás játékokon robbant ki az év botránya
Egyes vélemények szerint példátlan büntetéssel kellene lesújtani az olimpia botrányhősére.
Áll a bál Németországban: brutális titkokról rántotta le a leplet a korábbi tornász.
Kiállt a nyilvánosság elé az egykori német olimpikon tornász, Tabea Alt, aki vallomásában rámutatott, milyen visszaéléseket kellett elviselnie a pályafutása során. Étkezési zavarokról, fenyegetésekről és megaláztatásokról mesélt vallomásában, egy rendkívül mérgező rendszerbe engedett bepillantást. A Német Tornaszövetségben (DTB) vizsgálat indult, ígéretet tettek, hogy felderítik a visszaélésekkel kapcsolatos vádak mögött rejlő igazságot.
Tabea Alt állításai heves vitákat váltottak ki, a 2021-ben visszavonult német tornász valósággal sokkolta a sportvilágot azzal, hogy a közösségi médiában felfedte az őt ért bántalmazásokat. Mint leírta, három éve részletes levelet küldött a problémákról edzőinek, a DTB elnökének, a csapatorvosnak és más felelős személyeknek, világosan beazonosította a sérelmeit, sőt, konkrét megoldási javaslatokat is tett, de az égvilágon semmi nem történt.
„Ez nem elszigetelt eset:
az étkezési zavarok, a bűncselekménnyel felérő edzések, a fájdalomcsillapítók, a fenyegetések és a megaláztatások a mindennapi élet részét képezték.
Ma már szisztematikus fizikai és lelki bántalmazásként ismerem fel” – idézte fel a botrányos éveket Alt, majd így folytatta:
„Folyamatosan és szándékosan kockáztatták az egészségemet, figyelmen kívül hagyták az orvosi utasításokat, és több csonttörés ellenére engedtek tornázni, sőt versenyre is küldtek. És ez nem volt egyedi eset A világ talán legszebb sportjának védelméről van szó, ennek a rendszernek meg kell változnia a fejlődés érdekében” – jelentette ki az egykori tornász.
A 2016-os riói olimpián hatodik helyezett tornászcsapat tagjának kijelentéseire reagálva a DTB megerősítette, hogy konkrét információi vannak a stuttgarti nemzeti edzőbázison elkövetett állítólagos visszaélésekről, a vizsgálattal igyekeznek feltárni a lehetséges rendszerhibákat is.
A német sportolók jogvédő szervezete közleményben fejezte ki szolidaritását az áldozatokkal, és azonnali strukturális változtatásokat szorgalmaz a sportrendszerben. „Mélyen együtt érzünk a tornászokkal, akik hihetetlen bátorságról tettek tanúbizonyságot megrázó élményeik nyilvánosságra hozatalában. Ezek az állítások azonban nem érhetik meglepetésként azokat, akik ismerik a tornasportot” – közölte a szervezet.
A DTB, amely az elmúlt években vezető szerepet töltött be a biztonságos és erőszakmentes sportok népszerűsítésében, megismételte elkötelezettségét a sportolók védelme és a megelőző intézkedések végrehajtása mellett. A közelmúltbeli esetek azonban rávilágítanak arra, hogy még sok munka vár a sportágban való visszaélések felszámolására.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyes vélemények szerint példátlan büntetéssel kellene lesújtani az olimpia botrányhősére.
Fotó: Tabea Alt/Instagram