Hazug olimpikon: a párizsi ötkarikás játékokon robbant ki az év botránya

2025. január 03. 05:36

Egyes vélemények szerint példátlan büntetéssel kellene lesújtani az olimpia botrányhősére.

2025. január 03. 05:36
null
Szabó Péter

Ha a 2024-es év legnagyobb sportbotrányait kellene felsorolni, kétségtelenül kisajátítanák a dobogót a nyári ötkarikás játékokon történtek. Élénken emlékezhetünk ugyanis a párizsi olimpia megnyitójára, amely hemzsegett a botrányos jelenetektől: a szervezők Leonardo da Vinci Utolsó vacsora című festményét „játszották újra”, de

a drag queen paródia és a szakállas szőke nők megjelenése sokaknál kiverte a biztosítékot.

Olyannyira sokkoltak a „művészek”, hogy a francia politikusok is nyílt provokációnak minősítették a látottakat, de még a melegek is kikérték maguknak a produkciót.

Ezt is ajánljuk a témában

Kevésbé látványos és megbotránkoztató, de az érintett sportolók számára szintén felháborító, milyen minőségű érmekkel szúrták ki a győztesek szemét a párizsi olimpia szervezői. Tele vannak a közösségi oldalak az elkeseredett sportolók posztjaival, amelyek rámutatnak, végtelenül silány minőségű érmeket akasztottak a világ legjobbjainak nyakába. Néhány hónap alatt teljesen elkoptak és elszíneződtek a medálok felületei...

Az év botránya

És ha az nem lenne elég, jöjjön a két ügy ötvözete: a világméretű botrányt kavaró Imane Helif. Az algériai ökölvívó úgy indult el és nyert aranyérmet a nők 66 kilogrammos súlycsoportjában, hogy korábban a Nemzetközi Ökölvívó-szövetség (IBA) a genetikai teszt eredménye alapján diszkvalifikálta a világbajnokságon. Helif XY kromoszómájú interszexuális sportolóként jól látható versenyelőnnyel rendelkezett a nők között, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság azonban a játékok alatt nem akart érdemben foglalkozni az üggyel, látványosan lesöpörte az asztalról az érveket. Azért is volt ez a botrányos ügy különösen fájó nekünk, magyaroknak, mivel az afrikai a többiek között az első női olimpikon bokszolónk, Hámori Luca legyőzésével jutott el a végső diadalig.

Ezt is ajánljuk a témában

Mint arról korábban a Mandiner is írt, Helif egy rendkívül ritka fejlődési rendellenességgel, az úgynevezett androgéninszenzitivitási szindrómával (AIS) született, így interszexuálisnak minősül. Ez az örökletes vagy mutációval kialakuló genetikai adottság azt jelenti, hogy az érintett XY kromoszómapárral rendelkező emberek testi szövetei érzéketlenek a férfi nemi szervek fejlődéséért felelős hormonokra, ami miatt női külső nemi jellegek fejlődnek ki, miközben a belső női nemi szervek kialakulását a magzati hímivarmirigy által termelt hormon akadályozza meg.

Az ügy akkor váltott ki világméretű felháborodást, amikor az olasz Angela Carini elleni mérkőzése mindössze 45 másodpercig tartott. Az algériai első ütésével eltörte ellenfele orrát, így az kénytelen volt bedobni a törölközőt, majd sírva hagyta el a ringet.

Utóbbi elmondta, korábban még sosem kapott ekkora ütést.

Carini csalódottságában úgy reagált, hogy élete álmát vették, de később bocsánatot kért, amiért nem fogott kezet vele a meccs végén. A 25 éves bunyósban mély nyomot hagyott az összecsapás: nem sokkal ezt követően ugyanis bejelentette, hogy visszavonul.

Hámori Luca az erkölcsi győztes

A magyar ökölvívó a negyeddöntőben tisztességesen helytállt, végigbokszolta a mérkőzést, és ugyan egyhangú pontozással vereséget szenvedett, mégis erkölcsi győztesként léphetett ki a ringből. Túlzás nélkül állítható, hogy az egész világ neki szurkolt, ötödik helyével beírta magát a sportág legnagyobbjai közé.

Sokan arra számítottak, hogy nem fogok kiállni, de ez meg sem fordult a fejemben”

– idézte fel az előzményeket Hámori Luca a Mandinernek adott interjújában.

Helifet később sem lehetett megállítani, minden akadályt sikeresen vett:

a döntőben a kínai Yang Luit egyhangú pontozással verte meg, így az olimpiák történetének legbotrányosabb győzelmét aratta.

Az aranyérem átvételét követően valósággal forrongott a világ: szakértők és szurkolók egymás után mondták el a véleményüket, sokan hazug olimpikonnak titulálták Helifet, volt, aki példátlan büntetéssel vett volna elégtételt, a NOB pedig végül nagy nehezen a nevezési feltételek és szabályok felülvizsgálatát ígérte a helyzet után. Érdekes adat, amely remekül szemlélteti a sportoló ismertségének tavalyi berobbanását: sport témában 2024-ben a legtöbb internetes keresés Helif nevére történt!

Ezzel a névvel pedig biztosan találkozunk még, mert hiába az óriási felháborodás és a hatalmas ellenállás, az afrikai ökölvívó a profik felé kacsingat...

Ezt is ajánljuk a témában

A Nemzetközi Bokszszövetség (IBA) nyilvánosságra hozta a párizsi olimpián szereplő algériai Imane Helif, illetve a hasonló megítélés alá eső tajvani Lin Jü-ting nevéhez fűződő botrány összes olyan adatát, amely nem sért alapvető személyiségi jogokat. Ezekből kiderül: két, egymástól teljesen független laboratórium majd egy esztendő különbséggel jutott ugyanarra az eredményre: Helif és Lin biológiailag férfi. Az is kiderült, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság állításával ellentétben igenis elküldték az ügy dokumentumait a szervezetnek. Az IBA illetékesei hangsúlyozzák: Helif és Lin, valamint mindkét nemzeti olimpiai bizottság pontosan tudta, a vizsgálatok konkrét eredményeit kizárólag úgy lehet nyilvánosságra hozni, ha a két érintett abba beleegyezik, ám egyik sem volt hajlandó erre.

Ezt is ajánljuk a témában

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1esperma
2025. január 03. 20:04
Egyes vélemények szerint példátlan büntetéssel kellene lesújtani az olimpia szervezőire és a NOB-ra, akik - bár tudták az igazságot - egy penisszel rendelkező ( inkább férfi-, mint nőnemű ) lényt engedtek a női mezőnyben indulni - ráadásul egy fizikai erőn alapuló sportágban.
viktor-a-kiraly
2025. január 03. 10:35
fideszbirkák ti még mindig ezen vergődtök? :D :D :D :D
legatus
2025. január 03. 10:17
2016os olimpián a női 800 méter mindhárom érmese interszexuális volt....talán van aki még emlékszik Caster Semenyara. Ezt csak a műfelháborodás meg a képmutatásra hozom fel ami ezt az egész párizsi olimiát körüllengi egyesek részéről. Mert ugyan mondja már me aki itt most picsog az algír miatt meg forgatja a szemét, hogy micsoda világbotrány, foglalkozott vagy egyáltalán tudott a 2016 női 800 méter érmeseivel? Na ugye. Csak ugye akkor még nem harcoltunk minden és mindenki ellen. Az interszexuális sprotolók évtizedes probléma lásd pl. Kratochvilova női 800as világrekordját 40 éve nem tudják megdönteni, de persze most hogy harcban állunk a dekadens nyugattal a párizsi olimpiát is valami soha nem látott világbotránynak kell beállítani.
Zolt
2025. január 03. 10:06
A német jog szerint bárki lehet más nemű.10 euró karcsiból sárika lesz.Ha meggondolja magát megváltoztatja 10 euróért évek múlva. Valahol itt lehet a kutya elásva amikor,a jog nem veszi tudomásul a tarsadalmi szokásokat elfogadàsokat,a matematikak a fizikat biológiát kémiat történelmet sem,vagy épp a vallast sem. Hisz valami ellen elfogadhatatlan lesz. Ilyenkor mindig a kisebbség érdekében a többség ellen születik egy jog. Következő lépcső az is lehet ,hogy a burka viselése kötelezővé vàlhat.A migrációs betelepítésvhelyett a születési szám ösztönzése is lehetett volna cél amit a többség támogatna elvileg.Valami fura beteg európai uniót akarnak a szélsőball felépíteni. Ezért is van,ha ez így folytatódik a női spot eltünik. Hisz sok istván kerülhet be juliskaként verszenyzőnek. Szerintem nem gondolták át az általanos jogalkotasokban a következményeket.A nők jogainak megfosztására irányul minden.mind a buzi nem beteg 2016 os,mind a nemváltás,újra kellene vizsgálni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!