Hazug olimpikon: a párizsi ötkarikás játékokon robbant ki az év botránya
Egyes vélemények szerint példátlan büntetéssel kellene lesújtani az olimpia botrányhősére.
A párizsi olimpián világméretű botrányt kavart, és azóta sem áll le. Imane Helif felszólított a sportolók zaklatásának befejezésére.
Úttörőnek számít a boksz világában Imane Helif – győzelmei és küzdelmei újradefiniálták, mit jelent bajnoknak lenni a ringben és azon kívül. Az algériai születésű sportoló a tokiói olimpián a negyedöntőig jutott, már akkor is sokan felkapták a fejüket a szereplésére, világméretű botrányt azonban a 2024-es párizsi ötkarikás játékokon kavart, amikor többek között Hámori Luca legyőzése után olimpiai aranyérmet akasztottak a nyakába. Ezzel azonnal magára haragította a fél világot, míg a másik, liberális felét rögtön maga mellé állította.
Helif 1999. május 2-án született az algériai Aïn Sidi Aliban. Egy olyan országban nőtt fel, ahol a nők sportolási lehetőségei, különösen a bokszban korlátozottak voltak. Gyerekkorában focizott, majd egy hirtelen ötlettől vezérelve áttért az ökölvívásra. Ezt a döntést családja mellett a társai sem fogadták jól: egyszerűen nem tartották elfogadhatónak, hogy kislányként erre a harcias sportágra váltson – Helif boksz iránti rajongása és szenvedélye azonban a társadalmi elvárások és a korlátozott erőforrások ellenére is nyilvánvaló volt. Eltökélt szándék vezérelte, szerette volna megvalósítani a nagy álmát, ennek érdekében pedig tényleg mindent megtett.
Gyakran árult kenyeret és kézműves termékeket az edzések mellett, hogy legyen pénze a buszútra.
Tehetsége és fizikuma hamar kiemelkedővé tette a nők között, 2018-ban részt vett az AIBA női ökölvívó-világbajnokságon, 2021-ben pedig már aranyérmet nyert az isztambuli Boszporusz ökölvívótornán.
A tokiói olimpián vereséget szenvedett a negyeddöntőben, de teljesítménye hamar felkeltette a világ figyelmét.
Egy évvel később ezüstérmet szerzett a törökországi ökölvívó-világbajnokságon, és ahogy egyre komolyabb sikereket ért el, úgy növekedett az elleni irányuló támadások száma és az ellenségeinek tábora is. Az algériai női ökölvívás úttörőjeként szembe kellett néznie azzal, hogy a nemi vizsgálata után kizárták a 2023-as IBA-világbajnokságról. Az ökölvívás háttérben zajló hatalmi harcának azonban nagy nyertese lett azzal, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság engedte ringbe lépni a 2024-es olimpián, amelynek végén aranyérem került a nyakába. Győzelmét nyilvános meghurcolás, internetes zaklatás és a nemiségét megkérdőjelező számtalan hamis állítás kísérte.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyes vélemények szerint példátlan büntetéssel kellene lesújtani az olimpia botrányhősére.
Ezt is ajánljuk a témában
A párizsi olimpián ötödikként végző ökölvívó csodálatos, egyben sorsfordító évet zár, de az igazán komoly változás csak most következik az életében.
Korábban a Mandiner is írt róla, hogy Helif egy rendkívül ritka fejlődési rendellenességgel, az úgynevezett androgéninszenzitivitási szindrómával (AIS) született, így interszexuálisnak minősül. Ez az örökletes vagy mutációval kialakuló genetikai adottság (egyes vélemények szerint betegség) azt jelenti, hogy az érintett XY kromoszómapárral rendelkező emberek testi szövetei érzéketlenek a férfi nemi szervek fejlődéséért felelős hormonokra, ami miatt női külső nemi jellegek fejlődnek ki, miközben a belső női nemi szervek kialakulását a magzati hímivarmirigy által termelt hormon akadályozza meg.
A Nemzetközi Bokszszövetség (IBA) nyilvánosságra hozta a párizsi olimpián szereplő algériai Imane Helif, illetve a hasonló megítélés alá eső tajvani Lin Jü-ting nevéhez fűződő botrány összes olyan adatát, amely nem sért alapvető személyiségi jogokat. Ezekből kiderül: két, egymástól teljesen független laboratórium majd egy esztendő különbséggel jutott ugyanarra az eredményre: Helif és Lin biológiailag férfi. Az is kiderült, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság állításával ellentétben igenis elküldték az ügy dokumentumait a szervezetnek. Az IBA illetékesei hangsúlyozzák: Helif és Lin, valamint mindkét nemzeti olimpiai bizottság pontosan tudta, a vizsgálatok konkrét eredményeit kizárólag úgy lehet nyilvánosságra hozni, ha a két érintett abba beleegyezik, ám egyik sem volt hajlandó erre.
Ezt is ajánljuk a témában
A Hámori Luca révén Magyarországot is érintő ügy ráirányította a figyelmet a sportági szabályozás felülvizsgálatának szükségességére.
Helif korábban többször is kifogásolta az emberi méltóságát sértő gyűlölködő hullámot, és fel is szólított a sportolók zaklatásának befejezésére. A NOB többször is megerősítette, hogy az ökölvívónak jogában állt neveznie a párizsi versenyre, Thomas Bach elnök személyesen védte meg a sportolót, sorstársával, a tajvani Lin Jü-tinggel együtt, miközben „gyűlöletbeszédnek” nevezte a kritikákat.
Van két bokszolónk, akik nőnek születtek, nőként nevelkedtek, akiknek női útlevelük van, és sok éven át nőként versenyeztek”
– egyértelműsítette az álláspontját Bach.
A bokszoló a hazájában, Algériában és szűkebb otthonában, a fővárostól délre fekvő Tiaret városában is ökölvívólázat idézett elő párizsi teljesítményével, honfitársai egyúttal az ország elleni támadásnak élték meg az összes Helifre zúduló kritikát.
„Imane megcsinálta: sikerült a nőisége elleni minden bírálatot és támadást üzemanyaggá alakítania. A gyűlölködés lendületet adott neki, álruhában érkezett az áldás” – fogalmazott Mustapha Bensaou, a város edzőtermében dolgozó munkatárs.
Helif korábban még soha nem szerepelt olyan jól a nemzetközi tornákon, mint a párizsi olimpián. Szakmailag nem volt kifogásolható a teljesítménye, éppen ezért a Matchroom Boxing elnöke, az ismert promóter, Eddie Hearn esélyt szavazott neki a profivá válásra. Szabott azonban egy fontos feltételt, amely könnyen lehet, hogy elbizonytalanítja a bokszolót:
tényekkel kell igazolnia, hogy indulhat a nők között.
„Tehetséges harcos, ráadásul üzleti szempontból is előnyös lenne a szerepvállalása a profik között, kétmillió Instagram-követője van, de ha a versenyzőnek tisztességtelen fizikai előnyt tulajdonítanak, akkor ezt alaposan meg kell vizsgálni. Valószínűleg vannak olyan tények, amelyeket nem ismerünk vele kapcsolatban, ha tisztázódik az ügye, várjuk!” – fogalmazott Eddie Hearn.
Ezt is ajánljuk a témában
Előbb bizonyítania kell.
Az olimpia óta nagyot fordult a világ Heliffel, egymást érik a címlapfotózások, az interjúk és médiamegjelenések, amelyek igyekeznek a lehető leginkább nőies oldalát előtérbe helyezni. Egyfajta amazonként láttatják, aki a nőkért küzd – miközben ököllel csépeli az egyenlőségi jogokat. Már az aranyérem átvételét követően is forrongott a világ: szakértők és szurkolók egymás után mondták el a véleményüket, sokan hazug olimpikonnak, a balsors arcának titulálták Helifet, volt, aki példátlan büntetéssel vett volna elégtételt, a NOB pedig végül nagy nehezen a nevezési feltételek és szabályok felülvizsgálatát ígérte a helyzet után. Érdekes adat, amely remekül szemlélteti a sportoló ismertségének tavalyi berobbanását: sport témában 2024-ben a legtöbb internetes keresés Helif nevére történt!
Szintén érdekes, hogy
az Associated Press tagjai, egy 74 sportújságíróból álló csoport szavazott az év női sportolója díjról, a voksoláson pedig Helif négy szavazatot is kapott!
Sokan provokációnak minősítették a döntést, amely nagy port kavart a szervezetben.
Sokkal elegánsabb volt az olasz Angela Carini, aki olimpián a brutális ütések után még sírva fújt visszavonulót az edzőivel, de higgadt fejjel átértékelte az elhamarkodott kijelentést, és végül folytatta a karrierjét. Sőt, miután decemberben nyolcadik alkalommal is elhódította súlycsoportjában az olasz női bajnoki címet, sietve kijelentette, hogy ez a győzelem a „bosszúja” a nyári sérelmekért. Az idei világbajnokságon Carini és Hámori is fenheti a fogát Helifre!
Fotó: Instagram/thehandofgod