Orvosi jelentés állítja, Imane Helifnek heréi és XY kromoszómái vannak
Szülei vérrokonok.
Miután kiderült, hogy heréi és XY kromoszómái vannak a nők közt aranyérmet nyerő ökölvívónak, női jogvédők elvennék tőle az olimpiai bajnoki címet.
Nyitókép:
A napokban nyilvánosságra került egy orvosi jelentés, amely szerint a párizsi olimpia legnagyobb botrányát okozó algériai ökölvívó Iman Helif valójában XY kromoszómákkal született, azaz biológiai értelemben férfi, és az elvégzett vizsgálatok szerint ugyan külső nemi jellegei nem fejlődtek ki teljesen nemi adottságai szerint, belső herékkel rendelkezik. A jelentés szerint valószínű, hogy a sportoló szülei rokonok. Ezzel mindössze az az alapvető probléma, hogy
Helif nem a férfiak, hanem a nők között indult az olimpián, és – micsoda meglepetés – aranyérmet nyert.
Ezt a problémát a napvilágra került vizsgálati eredmények fényében egy feminiszta szervezet, a Kim Jones által vezetett Független Női Sporttanács (ICONS) is valósként értelmezi, és azt követelik a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól (NOB), hogy tekintse semmisnek az algériai bokszoló eredményét, és vegyék el a nők közt nyert aranyérmét.
Ezt is ajánljuk a témában
Szülei vérrokonok.
A Magyar Nemzet vette észre, az olimpiai játékok híroldalán, az insidethegames.com-on megjelent cikket, amely szerint a szervezet alapítója, Kim Jones kijelentette, hogy vissza kell venni Helif aranyérmét az összes olyan díjával együtt, amit nők ellen nyert el, és ezeket az adott tornákon a legjobb női ökölvívónak adják át. Jones úgy fogalmazott
„Most kiderült, az IBA-nak volt igaza, és Helif részvétele női bokszviadalokon egyértelműen igazságtalan és az ellenfelek egészségére veszélyes”.
Ezt egyébként korábban a hétvégén a magyar ökölvívó-szövetség elnökévé választott olimpiai-, világ és Európa-bajnok egykori ökölvívó, Kovács „Kokó” István is elmondta, kiemelve, hogy komoly fizikai veszélynek vannak kitéve egy biológiailag férfi ellenél ellen ringbe szálló nők.
Időközben pedig az ENSZ is elismerte, hogy kezdeni kell valamit a problémával, és
azt a forradalmi ötletet eszelték ki, hogy a női sportversenyeken csak biológiai értelemben is nőknek minősülő sportolók indulhassanak el.
Az XY kromoszómájú interszexuális sportolók adottságai egyértelmű versenyelőnyt jelentenek a nőkkel szemben, hiszen külső nemi jellegeik fejletlensége ellenére a férfiakra jellemző a testfelépítésük. Ez eredményezi az olyan helyzeteket, mint az olasz Angela Carini és Iman Helif olimpiai mérkőzése, amely mindössze 45 másodpercig tartott, miután az algériai első ütésével eltörte ellenfele orrát, és az kénytelen volt bedobni a törölközőt. Az olasz versenyző sírva hagyta el a ringet, mint mondta, eddigi karrierje alatt sosem kapott ekkora ütéseket. Carini csalódottságában úgy reagált, hogy élete álmát vették el az interszexuális bokszoló elleni mérkőzéssel, de később bocsánatot kért, amiért nem fogott kezet vele a meccs végén. A mindössze 25 éves bokszoló bejelentette, hogy visszavonul.
Ezt is ajánljuk a témában
A javaslat szerint a férfi és női versenyek mellett létrehoznának egy külön, harmadik kategóriát a nem nőnek született sportolóknak.
Az insidethegames.com szerint ICONS nem áll meg ott, hogy az aranyérem visszavételét követelik, és kijelentették, hogy azokat is szankcionálni kell, akik engedélyezték Helif indulását a nők között a párizsi olimpián. Ez pedig nem lehet más, mint a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, hiszen annak ellenére, hogy az amatőr ökölvívást korábban globálisan irányító Nemzetközi Ökölvívó-szövetség (IBA) egy Helifet diszkvalifikálta a 2023-as világbajnokságról, mert indoklásuk szerint genetikai tesztjének eredménye alapján nem felelt meg a szervezet szabályozási feltételeinek, a NOB engedte a nők közt indulni a sportolót.
A NOB azonban a botrány kirobbanását követően kiadott egy állásfoglalást, amelyben jelezte, hogy az IBA tisztességtelen és átláthatatlan eljárással zárta ki a vb-ről a két versenyzőt. Elismerte ugyan, hogy a szervezet levélben értesítette őket a tesztek eredményeiről, de illegitimnek tartja a szerinte ad hoc jelleggel elvégzett vizsgálatokat, és közölte, hogy az olimpián való részvétel feltételrendszerét a játékok alatt nem lehet megváltoztatni.
Ezt is ajánljuk a témában
A Hámori Luca révén Magyarországot is érintő ügy ráirányította a figyelmet a sportági szabályozás felülvizsgálatának szükségességére.
A most napvilágra került információk fényében viszont már másként csillog Helif aranyérme. Az orvosi jelentés szerint az algériai ökölvívó az úgynevezett 5-alfa reduktáz defektus nevű rendellenességben szenved. Ez egy úgynevezett androgéninszenzitivitási szindróma (AIS) születtek, egy örökletes vagy mutációval kialakuló genetikai adottság azt jelenti, hogy az érintett XY kromoszómapárral rendelkező emberek testi szövetei érzéketlenek a férfi nemi szervek fejlődéséért felelős hormonokra.
Ennek következtében a külső nemi szervek részben vagy teljesen női jellegűek lehetnek, miközben a belső női nemi szervek kialakulását a magzati hímivarmirigy által termelt hormon akadályozza meg. A jelentés szerint az ökölvívón elvégzett MRI-vizsgálat megállapította, hogy nincs méhe, viszont vannak belső heréi, egy kromoszómavizsgálat bizonyította, hogy XY kromoszómái vannak, és hogy a tesztoszteronszintje megegyezik a férfiakéval.
Ezt is ajánljuk a témában
Szülei vérrokonok.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság a jelentés megjelenését követően továbbra is kiáll az algériai bokszoló mellett, és a Bildnek küldött válaszában nemtelen támadásnak nevezte a nyilvánosságra került dokumentumot. „Megtudtuk, hogy Imane Helif jogi lépéseket tett azokkal szemben, akik a 2024-es párizsi olimpiai játékok idején beszéltek helyzetéről, és pert készít a legfrissebb hírekre reagálva. Helif ügyvédje pert indított a játékok után elkövetett, súlyosabb internetes zaklatás vádjával. A NOB nem kommentál semmit ebben az ügyben a jogi ügyek befejezéséig, és nem kommentálja azokat a sajtóértesüléseket sem, amelyek olyan ellenőrizetlen dokumentumokról szólnak, amelyek eredete nem erősíthető meg. A NOB-ot elszomorítja az Imane Heliffel szemben jelenleg tapasztalt újabb támadás” – fogalmaz az állásfoglalásban NOB.
Az Algériai Olimpiai Bizottság (COA) szintén megvédte 25 éves bokszolót. Közölték, hogy elítélik a Helifet ért „folyamatos és alaptalan” támadásokat. A COA hivatalos közleményében megerősítette, hogy töretlenül támogatja Helifet abban, hogy továbbra is a nők között versenyezzen. Kiemelték a jelenlegi olimpiai szabályokat, amelyek nem kérdőjelezik meg, hogy az említett rendellenességgel született sőortolók indulhatank az ötkarikás játékokon a női kategóriában.