Arról nem beszélve, hogy
az Aranycsapatban kis túlzással még a kispadon is Szoboszlai-kaliberű labdarúgók ültek, de hogy a pályán jó néhány volt belőlük, az biztos,
Az eredményeik – a mégoly rossz emlékű berni világbajnoki döntő, a 6-3 az angolok ellen, és a 31 mérkőzéses veretlenségi sorozat, és az elképesztő, 70 százalék feletti győzelmi arány, hogy csak párat említsünk – pedig egyértelműen a legmagasabb polcra helyezik a legendás nemzeti együttest.
Ám Rossinak sincs oka szerénykedni, hiszen a mai magyar válogatott képességeiből nagyon sokat – remélhetőleg még nem a maximumot – kihozott. Az olasz mester szövetségi kapitányi időszakának 6 éve (a mérkőzések időpontját nézve) alatt lejátszott 69 meccs azt jelenti, hogy a nemzeti együttes évente átlagosan 11,5 mérkőzést játszott. Rossi vezetésével 33-szor nyert, 16 döntetlent játszott, és 20 vereséget szenvedett a nemzeti csapat.
Ez azt jelenti, hogy a szövetségi kapitány 48 százalékos győzelmi arányt mutathat fel, azaz majdnem minden második meccset megnyerte vezetésével a válogatott.
Nem mellékes, hogy a vereségek arányát (29 százalék) az első, leginkább az építkezéssel és a csapat saját képére formálásával telt 2019-es valamint az idei évet kivéve mindig sikerült 30 százalék alatt tartani a vereségek arányát. A győzelmi arányok tekintetében úgy korrekt, ha a válogatottat nagyjából hasonló mennyiségű mérkőzésen részt vett vezetők teljesítményét vetjük össze – a legalább 40 meccsen irányító szövetségi kapitányok közt Rossi együtteséé a negyedik legjobb telesítmény, de természetesen még lesz lehetősége javítani.
Rossi büszkélkedhet egy 14 mérkőzésig tartó veretlenségi sorozattal is, amely 2022 októberében, épp Szoboszlai Dominik csapatkapitányi kinevezését követően kezdődött, és a 2024 júniusában egy Írország elleni idegenbeli vereséggel ért véget.
Ez a magyar labdarúgó-válogatott történetének második leghosszabb veretlenségi sorozata. Az első, 31 mérkőzéses sorozat, – kié másé – az Aranycsapaté volt.
Ezt a 14 mérkőzést a magyar csapat, ellenfeleink Luxemburg, Görögország, Észtország, Bulgária, Montenegró, Litvánia, Szerbia, Csehország, Törökország és Koszovó nemzeti együttesei ellen játszottuk. Az említett mérkőzések közül 5 felkészülési meccs volt, 9 találkozó viszont Európa-bajnoki selejtező, és az ezeken elért eredmény szintén történelmi siker volt, hiszen a csapat egyenes ágon, és csoportelsőként jutott ki egy nemzetközi tornára, ez legutóbb 1986-ban sikerült.
Nem mellékesen ez már a második Európa-bajnokság volt, amelyre Rossi kivezette a nemzeti együttest, és bár mindkét alkalommal hajszálon múlott, hogy továbbjussunk a egy olyan csoportból, amelyben nálunk sokkal jobb ellenfelekkel szerepeltünk együtt, az eredmények büszkeségre adnak okot. Mindez természetesen azt eredményezte, hogy a válogatott a FIFA-világranglistán is szépen lépegetett előre.
Az 1993-tól nyilvántartott világranglistán 2018 júniusában az 51.-ek voltunk, a leggyengébb évben, 2019-ban az 52. helyet foglaltuk el, de 2020-ban már a 40.-ek voltunk, 2024 júniusában pedig történelmi csúcsot értünk el, a 27. helyezéssel.
Azóta picit visszaestünk, a magyar labdarúgó-válogatott jelenleg a 32.
A számoktól picit eltávolodva meg kell jegyezni azt is, hogy milyen élményeket adott Marco Rossi nemzeti együttese a magyar szurkolóknak. Az Eb-meccsek – mint például a franciák elleni döntetlen a Puskás Arénában vagy a németek elleni iksz idegenben – felejthetetlen emlékek, ahogy az Izland elleni, az Eb-részvételünkről döntő mérkőzés utolsó percekben szerzett góljai, az angol válogatott elleni dicsőséges wolverhamptoni idegenbeli meccs vagy a szerbek elleni két vesztett helyzetből elért győzelem felejthetetlenek.
De van valami, valószínűleg a fentieknél sokkal fontosabb eredménye az olasz mesternek – Rossi csapatot, közöttéget épített, amelyben egymásért küzdenek a játékosok. Megértette a csapatával, hogy képes a legjobbak ellen is nyerni, hogy vesztett állásból is meg lehet fordítani egy mérkőzést, és hogy veszíteni vagy épp döntetlent játszani is lehet emelt fővel és a szurkolók ünneplésével körülvéve, ha mindent megtesznek, ami tőlük telik.