A pénz beszél: bejelentették a 2030-as és a 2034-es labdarúgó-világbajnokság helyszíneit!
A 2030-as tornát Spanyolország, Portugália és Marokkó rendezi közösen, míg 2034-ben a Közel-Keleten lesz a világ szeme.
Megújult labdarúgó-válogatottunk a németek, a hollandok és a bosnyákok ellen lép pályára, most minden meccsnek tétje van: bent maradni az A ligában és a legjobb pozícióba kerülni a vb-selejtezőkre.
Nyitóképen: Fölényben játszott a magyar együttes Bosznia-Hercegovina ellen, de nem sikerült kivívnia a győzelmet a Puskás Arénában. Fotó: MTI / Hegedüs Róber
A kétévenként megrendezett Nemzetek Ligájában érte el sikereinek jó részét a Marco Rossi vezette nemzeti együttes, és ez alapozta meg az olasz–magyar kapitány regnálása alatt elért két Európa-bajnoksági részvételt is. Rossi a C divízióból feljuttatta válogatottunkat az A-ba, idegenben 4-0-ra legyőzte Angliát, 1-0-ra Németországot, oda-vissza verte Törökországot és idegenben Szerbiát. A legjobbak között pedig majdnem megnyerte azt a csoportot, amelyben Németország, Anglia és Olaszország mellett szerepelt.
Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) által 2018-ban alapított Nemzetek Ligája részben a barátságos mérkőzéseket van hivatva helyettesíteni, de a világbajnokság és az Európa-bajnokság pótselejtezőibe is be lehet jutni a sorozatból. A Nemzetek Ligájában négy divízióban 55 (Oroszország felfüggesztése miatt jelenleg 54) csapat szerepel. Az A, B és C divízióban 16, a D-ben 7 csapat játszik oda-vissza vágós körmérkőzéseket. A D, C és B divízió győztesei felkerülnek a felettük lévő divízióba, s az A liga négy csoportelsője kieséses rendszerben, két elődöntőt, illetve döntőt vívva küzd meg a Nemzetek Ligája trófeájáért. Az új rendszer szerint a csoportok 3. helyezettjei selejtezőre kényszerülnek, azaz minden mérkőzésnek van tétje.
Bár a Nemzetek Ligája presztízse jóval kisebb, mint az Európa-bajnokságé vagy egy olimpiai tornáé, az új lebonyolítási rendszer miatt mégis van tétjük a mérkőzéseknek. A magyar válogatott kimondott célja a kijutás a világbajnokságra, ebben pedig sokat számíthat a jó NL-szereplés. A világbajnokságon 16 európai válogatott vehet részt. A mieink az Európa-bajnokságon közel voltak a legjobb 16-hoz, és most itt az alkalom, hogy bizonyítsuk, igenis helyünk van a kontinens élmezőnyében. Válogatottunk az Eb-t követően négy helyet visszacsúszott a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) világranglistáján, a 32. helyen áll, és a 18. az európai csapatok között. A lapunk megjelenésének napján frissülő listán a legutóbbi két mérkőzés eredményei miatt szinte biztosan ismét lejjebb kerülünk, a közvetlenül mögöttünk álló szerbek meg fognak előzni. Amennyiben nem rontjuk el a további meccseket, kevéssé valószínű, hogy a 44. helyen álló szlovákok, a 45. románok és a 47. csehek is elénk kerülnek.
A kapitány kommunikációs és a hozzáállással kapcsolatos gondoknak tudta be a csúfos vereséget”
Mindez azért fontos, mert a vb-selejtezők sorsolásánál a FIFA minden bizonnyal továbbra is a listás helyezések alapján osztja be a kalapokat, így a magyar válogatott jó esetben a 2. kalapból várja a sorsolást. A vb-selejtezőből egyenes ágon csak a csoportgyőztesek jutnak ki, ehhez második kalaposként meg kellene vernünk egy papíron erősebb együttest. A második helyezettek a pótselejtezőben két győzelemmel vívhatják ki a vb-szereplést. Jó sorsolással bármelyikre lehet esélyünk. A 16 csapatos vb-pótselejtezőbe a Nemzetek Ligájából is be lehet jutni. A négy legjobb NL-csoportgyőztes, amely a vb-selejtezőn nem szerzett részvételi jogot – azaz a csoportjában nem az első két hely valamelyikén végzett –, részt vehet a pótselejtezőn.
Marco Rossi az Eb-t követő szabadságáról visszatérve közölte, hogy a válogatott mind a keretet, mind a játékrendszert tekintve megújul a Nemzetek Ligája küzdelmeire. A szövetségi kapitány elmondta, agresszívabb játékot játszó csapatot tervez összeállítani, amely magasan letámadja az ellenfelet, rendszeresen belemegy a párharcokba, és gyors mozgással presszingel.
„Arra számítok, hogy agresszívabb csapatot látok a pályán, amely arra áll rá, hogy magasabban szerezzen labdát, kevesebb területet nyitva az ellenfél előtt. Nagyobb letámadással szeretném megközelíteni a játékot, sokkal inkább az emberre kell összpontosítanunk, nem a sávokra. Nem szabad félnünk az egy az egy elleni párharcoktól. Ez az út, ez a futball most. A technikailag erősebb játékosokat akkor tudjuk hibára kényszeríteni, ha nagyobb nyomást fejtünk ki” – fogalmazott.
A világbajnoki részvétel eléréséhez ennél sokkal több kell”
A korábbi alapemberek közül nem tagja a keretnek Lang Ádám, Szalai Attila, Kleinheisler Lászó, Fiola Attila és Styles Callum; ők nincsenek játékban, vagy azért, mert nincs csapatuk, vagy mert nem játszatják őket eleget. A nyáron Szaúd-Arábiába igazoló Szappanos Péterrel sem számol most a kapitány, Tóth Balázs a harmadik számú kapus Dibusz Dénes és Gulácsi Péter mögött; az augusztusban a Blackburn Rovershöz távozó játékos az előző idényben a Fehérvárnál mutatott kiváló teljesítménnyel verekedte vissza magát a keretbe.
Az U21-es csapattól került a nagyválogatotthoz Nikitscher Tamás, Gergényi Bence, Vas Gábor és Yaakobishvili Antal. Ismét tagja a keretnek ifjabb Dárdai Pál.
A kezdőcsapatban az első két mérkőzésen Lang és Szalai helyett Dárdai Márton és Balogh Botond vagy Botka Endre szerepelt Orbán Willi mellett a védelemben, Kerkez Milos helyén, a bal oldalon pedig mindkétszer a tavalyi kiváló formáját ez évre is megtartó Nagy Zsolt kezdett. Az első meccsen a németek ellen Gulácsi, a bosnyákok elleni másodikon Dibusz védett, ez előre megbeszélt döntés volt.
Szeptember 7-én Düsseldorfban egy szintén megújult nemzeti együttes fogadta a mieinket. A német csapatból több világsztár visszavonult a nyáron. Azt mindenki tudta, hogy a csak Julian Nagelsmann szövetségi kapitány kérésére visszatérő, világbajnok és immár hatszoros BL-győztes madridi ikon, a 34 éves Toni Kroos az Eb-n játssza majd utolsó meccsét a válogatottban. Az sem volt meglepetés, hogy a németek kiesését követően a Bayern München támadója és kapusa, a 34 éves Thomas Müller és a 38 éves Manuel Neuer is bejelentette visszavonulását. Az viszont némileg meglepetésként érhette a közönséget, hogy a csapatkapitány, a Barcelonától Pep Guardiola Manchester Cityjéhez visszatérő İlkay Gündoğan is elbúcsúzott a német szurkolóktól. Az már az Eb-n is látszott, hogy Nagelsmann egységes, jól működő csapatot csinált, melynek taktikája Jamal Musiala, Florian Wirtz és Kai Havertz hármasának támadójátékára épül.
Bár a mérkőzés elején látszólag meglepte őket a magyar csapat agresszív letámadása, az első félidőben már 1-0-ra vezettek. Ekkor még úgy tűnt, a döntetlen is benne lehet a meccsben, de a második játékrészben gyorsan kiderült, hogy nem így lesz. Az akadozva működő magyar védelmet többször is könnyedén átjátszotta a német támadósor, 5-0-ra legyőzve a teljesen szétesett magyar csapatot. Sőt, kétszer a kapufa mentett meg minket.
Bár a világranglistán 13. helyen álló, nemzetközi sztárokkal teli és a cserepadra is topbajnokságok élcsapatainál játszó futballistákat ültető német válogatott egyértelműen jobb, mint a miénk, az ötgólos különbség még idegenben is túlzás – különösen a nagyobb együttesek ellen az előző években elért eredményeink fényében. Mindez nyilván óriási csalódást keltett a szurkolókban. Sokan taktikai problémákról beszéltek, ám Rossi magára vállalva a felelősséget inkább kommunikációs és a hozzáállással kapcsolatos gondoknak tudta be a csúfos vereséget. A szövetségi kapitány úgy fogalmazott, „a 0-5 szégyenteljes eredmény számunkra, a fiúk és én is szégyenkezünk. Az első számú felelős az edző. (…) Az eredmény különösen akkor elfogadhatatlan, amikor Magyarország színeiben játszunk. Kedden már Bosznia-Hercegovinát fogadjuk, nincs három teljes napunk a mérkőzésig. Lesz pszichológiai aspektusa is, ha ugyanis nem tudunk reagálni erre a szituációra, mindenkinek el kell tűnnie a színről”. Játékosaink is elismerték, hogy hibáztak, a csapatkapitány Szoboszlai Dominik szerint az Eb-ig tartó, tizennégy mérkőzéses veretlenségi sorozattal talán túl magasra tették a lécet, és a szurkolókkal együtt ők is elhitték, hogy többre képesek. Ő és csapattársai is fogadkoztak, hogy a következő meccsen jobban fognak teljesíteni.
A Bosznia-Hercegovina elleni, itthon rendezett találkozón látszott, hogy nagyon szeretne nyerni a csapat, mégsem játszott olyan agresszívan, mint a németek ellen. Ennek hátterében valószínűleg az állt, hogy a győzelem megszerzésénél fontosabb volt a vereség elkerülése. Mindazonáltal az együttes jól és főleg a második játékrészben óriási fölényben játszott a hasonló erőt képviselő, de a világranglistán jóval mögötte álló bosnyákok ellen. A vendégek alig jutottak el a kapunkig. A mieink gyakorlatilag minden mutatóban felülmúlták az ellenfelet, rengeteg helyzetet dolgoztak ki, 21 próbálkozásukból 5 el is találta a kaput. Balszerencsénkre a bosnyák kapus, Nikola Vasilj élete formájában játszott, és minden lövésünket kivédte. Egy ország bánatára a meccsnek gól nélküli döntetlen lett a vége, így a nemzeti együttes 1 ponttal és –5-ös gólkülönbséggel az utolsó helyen áll a csoportjában. A bosnyákok is 5 gólt kaptak a hollandoktól, de ők rúgtak is kettőt, így előznek meg minket.
A döntetlennel a csapat visszaszerezte a méltóságát, a világbajnoki részvételhez azonban ennél sokkal több kell. Egy jó eredmény október 11-én a Puskás Arénában a Szoboszlai két csapattársával, Virgil van Dijkkel és Cody Gakpóval felálló hollandok ellen, majd 14-én idegenben a bosnyákok ellen. Remélhetőleg válogatottunk visszatér az Eb-selejtezőkön látott kiváló formájához.