Tényleg mindig ők nyernek a végén? – íme következő Eb-ellenfelünk, a német válogatott
2024. június 18. 21:10
A nyitómeccsen gálázó együttes kerete tele van világklasszisokkal, és az egyik legtehetségesebb fiatal edző irányítja őket. A házigazda Nationalelf egyértelműen a kontinenstorna egyik nagy esélyese.
2024. június 18. 21:10
18 p
9
1
123
Mentés
Nyitókép: Federico Gambarini / dpa Picture-Alliance via AFP
Magyarország nemzeti együttese legfontosabb mérkőzésére készül szerdán a házigazda németek ellen. A Nationalelf az elmúlt években nem a legsikeresebb korszakát élte, de Julian Nagelsmann szövetségi kapitány egy év alatt újjáélesztette a csapatot, amely ennek köszönhetően a kontinenstorna egyik legnagyobb esélyesévé lépett elő. Ezt megmutatták a nyitómérkőzésen is, hiszen 5-1-re verték meg a skót csapatot.
A német válogatott a meccs nagy részében emberelőnyben játszott, de a győzelem nem ezen múlt, hiszen nagyságrendekkel jobban játszottak, mint a skót együttes.
A német labdarúgó-válogatottat egyetlen focirajongónak sem kell bemutatni, hiszen a világ egyik legsikeresebb nemzeti együtteséről van szó. A német labdarúgó-szövetséget (DFB) 1900. január 28-án alapították, alapító tagja FIFA-nak és UEFA-nak.
„A futball egyszerű játék. Huszonkét ember kilencven percig kergeti a labdát, és a végén mindig a németek nyernek.”
– szól Gary Lineker szállóigévé vált mondata, és ha a történelmet nézzük, ennek bizony van némi alapja. Németország csapata négyszeres világ- és háromszoros Európa-bajnok. Első világbajnoki győzelmét éppen a Puskás Ferenc nevével fémjelzett magyar labdarúgó-válogatott ellen nyerte 1954-ben. A németek emellet négyszer voltak vb-ezüstérmesek és vb-bronzérmesek, az Európa-bajnokságokon pedig három második és négy harmadik helyet értek el.
Szövetségi kapitány: Julian Nagelsmann
Csapatkapitány: Ilkay Gündogan
keretérték: 831 millió euró
Eb-selejtezős mégleg: rendező országként automatikus a részvételi joguk
Eb-győzelmek: 3 (1972, 1980, 1996)
Legtöbb válogatottsággal rendelkező játékos: Thomas Müller (130)
Legtöbb gól a keretben: Thomas Müller (45)
Más kérdés, hogy legutóbbi nagy győzelmük, a 2014-es világbajnoki cím óta nem épp a legjobb időszakát éli a Nationalelf. A németek 2016-ban ugyan bronzérmet szereztek a franciaországi Eb-n, 2017-ben pedig megnyerték a konföderációs kupát, de innen lefelé vezetett az út. A 2018-as világbajnokságon már a csoportkörben kiestek, és az első helyről a 15.-re zuhantak vissza a FIFA világranglistáján.
A 2021-ben rendezett Európa-bajnokságon a magyar szempontból is emlékezetes csoportmérkőzésen Münchenben egy 85. percben szerzett góllal mentették meg a mieink elleni meccset, megúszva ezzel a kiesést.
A Nemzetek Ligája döntőjében kikaptak a spanyoloktól, majd egy hónappal később otthon 2–1-es vereséget szenvedtek Észak-Macedónia válogatottjától. Joachim Löw szövetségi kapitány 16 év után távozott, a helyére pedig Hans Flick érkezett.
A Nemzetek Ligája következő kiírásában már Magyarország is az A-divízióban szerepelt egy csoportban a németekkel, akik a végül bronzérmet nyerő olaszokat egy jó napjukon rendesen megverték, de tőlünk hazai pályán vereséget szenvedtek, és a Puskás Arénában is csak egy döntetlent sikerült elérniük, így mögöttünk is végeztek.
A feketeleves azonban a decemberi vb-n következett, ahol megismétlődött a négy évvel korábbi gyászos szereplés – a Nationalelf már a csoportkörben kiesett.
A négyszeres világbajnok németek tekintélye ezzel olyan csorbát szenvedett, hogy még Gary Lineker is kiegészítette mondatát, azzal, hogy „már amennyiben túljutnak a csoportkörön”.
A német válogatott jelenleg az Élő-pontszámok alapján állandóan változó FIFA-világranglista 16. helyén áll, azaz tíz hellyel előrébb, mint mi. Az adat azonban csalóka lehet, mert tavaly óta nagyot változott az Eb-rendező nemzeti együttese.
Az új szövetségi kapitány, Julian Nagelsmann feltámasztotta a csapatot
A német szövetség 2023 szeptemberében szakított a hagyományokkal, és a válogatott 123 éves történetében példátlan dolgot tett – menesztette a szövetségi kapitányt, Hansi Flicket. Az eredeti jelölt Rudi Völler beugróként segített, de nem akarta hosszú távon betölteni a tisztséget, Jürgen Klopp pedig foglalt volt, ezért „elkérték” a Bayerntól a Julian Nagelsmannt.
A még mindig csak 36 éves tréner ifjú kora ellenére óriási tapasztalattal rendelkezik. Nagelsmann labdarúgóként kezdte, de sorozatos sérülései miatt 20 évesen kénytelen volt felhagyni a labdarúgással, ezért az edzői pálya felé fordult.
Eleinte német klubok ifjúsági csapatainál dolgozott, majd mindössze 25 évesen, 2012 végén segédedző lett a TSG 1899 Hoffenheim-nél. Négy évvel később, – a valaha volt legfiatalabb élvonalbeli edzőként – pedig vezetőedző lett a Bundesliga-középcsapatnak mondható klubnál, amellyel két év alatt messze a várakozásokon felül teljesítve egy negyedik és egy harmadik bajnoki helyezést ért el. Naglesmannt ezután érthető módon leigazolta az RB Leipzig, amellyel a Bajnokok Ligájában is kiváló eredményeket ért el, és ismét rekordot állított fel, hiszen a legfiatalabb edző lett, aki nyert a sorozat történetében. 2021-ben a szövetségi kapitányi tisztség miatt távozó Flicket váltotta a Bayernnél, amellyel egy kupát és két bajnoki címet nyert, és innentől ismert a történet.
A válogatottnál nem indultak könnyen a dolgok – egy győzelem az amerikai válogatott és döntetlen Mexikó ellen még belefért, de 2023 év végén a törököktől és az osztrákoktól is kikaptak. Törökország ráadásul otthon verte meg őket 3-2-re. Nagelsmann is érezhette, hogy ez így nem lesz jó,
A Real Madrid 34 évesen láthatóan ereje teljében és 6. Bajnokok Ligája győzelmével a zsebében visszavonoulásra készülő középpályásának reaktiválása azonnali változást eredményezett. Rendezőként nem kellett Eb-selejezőn részt venniük, ám a felkészülési mérkőzéseikre komoly ellenfeleket választottak – és nyertek ellenük. A Nationalelf megverte a franciákat, a hollandokat és a görögöket, az ukrán válogatott ellen pedig döntetlent játszott.
Az Eb-t pedig egy 5-1-es győzelemmel indították, és ez figyelmeztetés volt mindenkinek, hogy pontosan úgy van, ahogy Gulácsi Péter mondta lapunknak:
ez a német válogatott egy teljesen más csapat, mint amelyik 3 éve az előző Eb-n szerepelt.
És nem csak azért, mert időközben beépültek a keretbe olyan elképesztően tehetséges fiatalok, mint Kai Havertz, Jamal Musiala és a legújabb sztár Florian Wirtz. Előbbi hajszállal maradt le az angol bajnoki címről az Arsenal csapatával, amelyben alapember lett, a 21 éves Musiala, aki a Bayern jövőjét jelenti, szintén ezüstérmes lett, épp a vele egykorú Wirtz csapata, a bajnokságot Xabi Alonso vezetésével veretlenül megnyerő Bayer Leverkusen előtt, amellyel ezüstérmes lett az Európa Ligában.
A fenti három ifjú világsztár együttes értéke 320 millió euró – ez, összehasonlításképpen, nagyjából a duplája a magyar keret egészének. A mient 165,5, a német válogatott kerete 831 millió euró értékű, ezzel pedig az angolok, a franciák, a portugálok és a spanyolok mögött az ötödik legértékesebb Eb-résztvevő csapat.
Megnéztük, hogy nézne ki az Európa-bajnokság, ha a pénz döntene.
A keret szinte minden tagja topklubokban játszik ezért incs is értelme felsorolni az összeset. Nagy részük legalább klasszis játékos, és legalább 6-8 olyan labdarúgójuk van, aki világklasszisnak számít a posztján.
A német labdarúgó-válogatott Eb-kerete Kapus: Oliver Baumann (Hoffenheim), Manuel Neuer (Bayern München), Alexander Nübel (VfB Stuttgart), Marc-André ter Stegen (FC Barcelona – Spanyolország), Védők: Waldemar Anton (VfB Stuttgart), Benjamin Henrichs (RB Leipzig), Joshua Kimmich (Bayern München), Robin Koch (Eintracht Frankfurt), Maximilian Mittelstädt (VfB Stuttgart), David Raum (RB Leipzig), Antonio Rüdiger (Real Madrid – Spanyolország), Nico Schlotterbeck (Borussia Dortmund), Jonathan Tah (Bayer Leverkusen) Középpályások: Robert Andrich (Bayer Leverkusen), Chris Führich (VfB Stuttgart), Pascal Gross (Brighton and Hove Albion – Anglia), Ilkay Gündogan (FC Barcelona – Spanyolország), Toni Kroos (Real Madrid – Spanyolország), Jamal Musiala (Bayern München), Aleksandar Pavlovic (Bayern München), Leroy Sané (Bayern München), Florian Wirtz (Bayer Leverkusen) Támadók: Maximilian Beier (Hoffenheim), Niclas Füllkrug (Borussia Dortmund), Kai Havertz (Arsenal – Anglia), Thomas Müller (Bayern München), Deniz Undav (VfB Stuttgart)
Erősségeik
Nr. 1.: Toni Kroos – korábbi cikkünkben statisztikai adatok alapján részletesen bemutattuk, mennyit változott a a csapat játéka – főként a passzjáték, és az ezzel összefüggő dominancia tekintetében, de álljon itt egy beszédes adat a skótok elleni meccsükről: a 34 éves középpályás lecseréléséig 102-szer próbált passzolni, és ez 101 alkalommal pontosan is tette (ráadásul nem ám ilyen hátra-oldalra küldött alibi-passzokról beszélünk.
A németek legnagyobb erőssége egyértelműen a kreativitás, első ránézésre még soknak is tűnik ennyi szervező – véli a Eurosport, amely a The Athletic cikke alapján szedte össze a legjobb tulajdonságaikat. És valóban, három – vagy Havertz-cel együtt négy – támadó középpályás mellett ott van a mélységből irányító Toni Kroos is, akit a Bayer Leverkusen középpályásának, Robert Andrich-nak kell fedeznie. –
Julian Nagelsmann alapvetően intenzív támadófocit játszat a csapattal, feltolt védekezéssel, az ellenfél letámadásával
. Ehhez rendkívül gyors, és nagy állóképességű játékosokra van szüksége, de ezek – mint fent említettük – nagy számban állnak rendelkezésére. És amennyiben elfáradnának a prdról olyan játékosok érkezhetnek a helyükre – ahogy a nyitómeccsen is láttuk –, mint Füllkrug, Müller vagy épp Sané, akik bármikor képesek csereként is gólt szerezni.
Gyengeségeik
Az egyik gyengeségük épp a játékstílusukból fakad – a magasan meghúzott védvonalak és a letámadás egy labdavesztés esetén kockázatos a jól kontrázó csapatok – mint például a mieink – ellen. Hiába vannak olyan klasszis védők a keretben mint Rüdiger és Tah, ha az ellenfél létszámfölényben rohamoz. Ebben az utóbbi időszakban látszólag fejlődtek, de Nagelsmann irányítása alatt a válogatott gólaránya 18-11, és ez a skótok elleni meccs előtt 13-10 volt, amit azt jelzi, több gólt kapnak, mint kellene.
A másik gyengeségük, hogy bár Füllkrug ott van a keretben, egyelőre nem állandó kezdő, azaz a csapatnak nincsen klasszikus centere, így főleg a gyors passzokkal kijátszott helyzetekre és a távoli lövésekre támaszkodhat, ami kisebb ellenfelek ellen jó lehet, de hosszú távon kell valaki, aki befejezi a támadásokat. Elképzelhető, hogy előbb-utóbb a skótoknak is betaláló Füllkrug lesz ez a játékos.
Csányi Sándor a sportnapilapnak adott interjújában őszintén fogalmazott az Eb-n nyújtott teljesítménnyel kapcsolatban.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 123 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zolotarjov
2024. június 19. 07:03
Lipcsikék, a pofátokat befogjátok. A Fidesz kormány akatt már harmadszor vagyunk kint az EB-n. A ti időtökben hogyan is állt a magyar sport? 3 pekingi arany..Na ugye..
mindegy, ha ők nyernek a végén, az egy dolog .... van ilyen. De, most nekünk kéne! :-)
/ Ha jól emléxem, volt már olyan, hogy az elején még vertük a későbbi világbajnokot!! :-) /