Thomas Bach: Végül is nem az orosz sportolók indították meg a háborút, fontolóra vesszük a visszafogadásukat – itt a fordulat a NOB-nál?
2022. október 03. 16:40
Visszafogadhatják a nemzetközi sportversenyek világába azokat az orosz sportolókat, akik nem támogatják országuk ukrajnai háborúját – mondta Thomas Bach NOB-elnök egy napokban megjelent interjúban. Úgy tűnik a német sportdiplomata is lassan eljut arra a pontra, amelyet a világ békepárti fele régóta hangsúlyos, vagyis, hogy az orosz sportolók nemzetiségi alapon történő szankcionálása és kizárása ellentétes az olimpiai charta diszkrimináció-mentességet hirdető elveivel.
2022. október 03. 16:40
p
15
7
41
Mentés
Visszafogadhatják a nemzetközi sportversenyek világába azokat az orosz sportolókat, akik nem támogatják országuk ukrajnai háborúját – mondta Thomas Bach NOB-elnök egy napokban megjelent interjúban. Úgy tűnik
a német sportdiplomata is lassan eljut arra a pontra, amelyet a világ békepárti fele régóta hangsúlyos, vagyis, hogy az orosz sportolók nemzetiségi alapon történő szankcionálása és kizárása ellentétes
az olimpiai charta diszkrimináció-mentességet hirdető elveivel.
A legtöbb sportág a Nemzetközi Olimpiai Bizottság februári ajánlásának megfelelően és az ország Ukrajna elleni katonai invázióját követő néhány napon belül kitiltotta az orosz csapatokat és sportolókat a rendezvényeikről, sporteseményeiről.
Mivel az oroszok a 2024-es párizsi olimpiára való kvalifikációs versenyekből sorra kimaradnak, a jövő évre nyúló „száműzetés” gyakorlatilag egyre szélesebb körű kitiltást jelenthet a párizsi olimpia felé haladva.
Egy római interjúban, amelyet az olasz Corrierre della Sera-nak adott Bach utalt a NOB belső megbeszéléseire, miután az olimpiai család döntéshozóival a közelmúltban megbeszéléseket folytattak arról, hogy Oroszország visszatérhet-e és ha igen, hogyan az úgynevezett pária státuszból.
„Hogy világos legyen, nem arról van szó, hogy szükségszerűen visszafogadjuk Oroszországot” – mondta. „Másrészt - és itt jön a dilemmánk” – „ezt a háborút nem az orosz sportolók kezdték."
Bach nem tett arra utalást, hogyan fejezhetik ki az orosz sportolók a háború elleni tiltakozásukat, különösen akkor, amikor az orosz hadsereggel, vagy a háborúval szemben megfogalmazott bármilyen ellenvéleménnyel és kritikával több év börtönbüntetést kockáztat mindenki.
Sajtóértesülések szerint a jelenlegi mozgósításban katonai szolgálatra hívják be az orosz korábbi nemzetközileg elismert sportolókat. Köztük van a korábbi nehézsúlyú profi bokszvilágbajnok Nyikolaj Valujev és az Európa-bajnoki bronzérmes Gyinyijar Biljaletgyinov futballista.
Az orosz sportolók a kitiltásuk idején továbbra is egyéni indulóként versenyeztek a háború alatt teniszben és kerékpározásban, mindezt úgy, hogy nemzeti zászlajuk és himnuszuk nélkül.
Bach, látszólag egyfajta fordulatként a korábbi álláspontjához képest, azt mondta a Corriere della Sera-nak, hogy a NOB küldetése, hogy politikailag semleges legyen,
és „hogy az olimpiai játékok és általában a sport legyen az, ami képes egyesíteni az embereket és az emberiséget”.
„Mindezek miatt jelenleg igazi dilemmában vagyunk az ukrajnai orosz inváziót illetően” – tette hozzá.
A sportvezető véleményére persze az is hatással lehet, hogy
Bach Rómában a Vatikán által szervezett sportfórumon is részt vett, ahol Ferenc pápa a sportot „edukációs és össztársadalmi jóként” fogalmazta meg, amelynek szerinte így is kell maradnia.
„Elkötelezettnek kell lennünk amellett, hogy mindenkinek lehetőséget adjunk a sportolásra – mondta Ferenc pápa –, hogy a fiatalok a sport értékeit megismerve edzettekké váljanak és az ott tanultakat erényekké alakítsák.
A nyitóképen: Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke megnyitja az igazgatótanács ülését a szervezet lausanne-i székházában 2022. szeptember 8-án.MTI/EPA/Keystone/Laurent Gillieron
Miközben a Nyugat még mindig az Oroszország elleni energiaszankciók működőképességéről beszél, Moszkva újabb és újabb kereskedelmi útvonalakat talál a kiesés pótlására. A napokban Indiával kötött akkora üzletet, ami tíz éven át biztosít neki évi 13 milliárd dollárt.
A magyar lakosság védve van a hasonló kockázatokkal szemben, mert az ellátásbiztonság garantált – húzta alá Cseh Tamás Zoltán, az Alapjogokért Központ energiapolitikai tanácsadója.
De. Ahová a demokráciájukat exportálják, az agresszió, és azon ország területének elfoglalása. Az semmiképpen sem önvédelmi háború, komcsikám! Gyilkolás, rombolás az USA érdekeiért.