A lengyelek is belefáradtak az ukrajnai háborúba

2025. január 02. 18:39

A közvélemény-kutatások szerint a lengyelek 55 százaléka szeretné, ha véget érne a háború, még azon az áron is, ha az Ukrajna területeinek elvesztésével járna.

2025. január 02. 18:39
Révész Béla Ákos
Révész Béla Ákos

A szerző a Makronóm újságírója.

Egy napokban közzétett közvélemény-kutatási eredmény szerint a lengyelek többsége – az ukrajnai háború kitörése óta először – a konfliktus azonnali lezárását támogatja. A CBOS által rendszeresen végzett felmérés rámutat: a válaszadók 55 százaléka véli úgy, hogy a háborút, akár ukrán területek vagy Ukrajna függetlenségének részleges elvesztése árán is, de be kell fejezni. Ez az arány óriási ugrás a három évvel ezelőttihez képest, amikor még csak a kutatásban részt vevők 24 százaléka gondolta így. A mutató egyébként az idő múlásával egyenes arányban növekedett: 2023 novemberében 33, tavaly szeptemberben pedig 39 százalékon állt, hogy aztán novemberben először lépje át az 50 százalékos határt. 

A Brussels Signal tájékoztatása szerint ugyanez a tendencia fordított azok körében, akik szerint Ukrajnának mindenképpen folytatnia kellene a harcot, visszautasítva minden orosz területi követelést. Az így vélekedők aránya 2022-ben még 64 százalék volt, egy évvel később azonban 59, tavaly szeptemberben 46, míg a jelenlegi közvélemény-kutatási adatok szerint már csak 31 százalék. 

A válaszadókat a háború lehetséges végéről is megkérdezték. A lengyelek e téren is pesszimisták: 61 százalékuk véli úgy, hogy a konfliktus Ukrajna területvesztésével zárul, és mindössze 15 százalékuk gondolja úgy, hogy teljes orosz kivonulással és az elfoglalt ukrán területek visszaszolgáltatásával ér majd véget. 

Jóban, rosszban 

A legújabb eredmények az elemzők szerint az egyre kétségbeejtőbb ukrán katonai helyzetnek, Donald Trump megválasztásának, illetve annak az ígéretének köszönhetők, amely szerint villámgyorsan le fogja zárni a háborút, akár az Ukrajnának biztosított eddigi amerikai segítség drasztikus csökkentésének árán is.  

Lengyelország Ukrajna egyik legerősebb szövetségese mind a humanitárius segítségnyújtás, mind a fegyverszállítás, mind a diplomácia területén. A két ország viszonya azonban fokozatosan és gyorsan kezdett romlani az elmúlt másfél évben. A kiváltó ok az ukrán vámmentes és EU-szabályoknak fittyet hányó gabonakereskedelem volt, amelynek megoldására a lengyel gazdák már a drasztikus határblokádok eszközéhez is folyamodtak.  

Bár a bel- és külpolitikáját tekintve is egyre agresszívebb Donald Tusk miniszterelnök továbbra is támogatásáról biztosítja Ukrajnát, saját maga is szkeptikus hangokat üt meg, amikor a háborús ország EU-s csatlakozásának az ütemterve szóba kerül. Emellett immár határozottan elutasítja azokat az ukrán követeléseket, amelyek a lengyel MiG vadászrepülők átadására szólítottak fel (mint mondta, amíg meg nem érkeznek a megrendelt új amerikai vadászok, szó sem lehet róla, hogy a lengyel légteret Ukrajna miatt védelem nélkül hagyják), de azt az ötletet is kategorikusan visszautasította, hogy a lengyel hadsereg bármilyen formában részt vegyen Ukrajna területén egy békefenntartó misszióban.  

***  

Kapcsolódó:

Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

 

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon. 

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2025. január 02. 20:19
Lehetnének optimisták is a lengyelek. Itt a történelmi lehetőség az 1939-ben elveszített területeik visszaszerzésére.
Csubszi
2025. január 02. 19:51
Egyszerre csak egy Donald lehet a politikában! Tusk, készülj, buksz!
pollip
2025. január 02. 18:54
A politikusaik nem fáradtak bele .
Csigorin
2025. január 02. 18:49
szoval meg mindig 15% bolondokhazaba valo
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!