Vegyesek a külkereskedelmi kilátások, de van ok az óvatos optimizmusra

2024. december 05. 12:07

Októberben a külkereskedelmi termékforgalom érdekes képet mutatott: az export csökkent, míg az import kismértékben bővült. A Makronóm Intézet gyorselemzése szerint az export visszaesését elsősorban a csökkenő külpiaci kereslet okozhatta. Ám Németországban kedvező jelek mutatkoznak, a nagy rendelések is inkább pozitív irányba húzzák a számokat.

2024. december 05. 12:07

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzőjének írása 

Októberben a várakozásoknak megfelelően, az elmúlt havi adatokhoz hasonlóan alakult a külkereskedelmi termékforgalom. Az export euróban számolt értéke 0,8 százalékkal mérséklődött, miközben az importé kismértékben, 0,2 százalékkal bővült. Figyelembe véve ugyanakkor, hogy az elmúlt hónapokban romlott a cserearány, vagyis az import gyorsabban drágult, mint az export, a volumenben a különbség még ennél is kisebb lehetett.

Az export visszaesésében a külpiaci kereslet csökkenése játszhatta a legnagyobb szerepet, amely negatívan érinti a hazai ipart. A mostani adat alapján októberben sem tudott még kilábalni az ipar, a holnapi adatközlés kapcsán a legnagyobb kérdés az lesz, hogy havi alapon tudott-e növekedni az ágazat termelési volumene. 

Kedvezőbb adatok jönnek Németországból 

Az export kilátásai vonatkozásában a német ipar rendelései kapcsán kedvezőbb adatok érkeztek. Októberben ugyan havi alapon 1,5 százalékkal csökkent az új feldolgozóipari rendelések volumene, de ez a kiemelkedő szeptemberi 7,2 százalékos bővülés korrekciójaként is értelmezhető. A háromhavi növekedés azonban még ezzel együtt is 2,7 százalékot tett ki.  

Az összképet ugyanakkor torzítja a nagy rendelések szerepe, amely a háromhavi bővülést felfelé húzta, miközben októberben teljes egészében ez okozta a visszaesést, enélkül a rendelések volumene a szeptemberi szintjükön stagnált.  

Vegyesek a kilátások 

Az összképet tekintve azonban még mindig vegyesek a kilátások. Már látható egy hónapok óta felfelé ívelő trend a német feldolgozóipari rendelésekben, amelyet a külföldi megrendelések húznak, viszont az ágazat helyzete továbbra sem kedvező, a nagy rendelések torzítják az adatokat, illetve a beérkező hírek alapján továbbra is jelentős a bizonytalanság.  

Hogyan alakulhat a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérleg? 

Az importot az elmúlt hónapokban a fogyasztás emelkedése támogatta, miközben a beruházások és az export visszaesése mérsékelte. Amennyiben utóbbi két tétel esetében bekövetkezik a várt fordulat, érdemben gyorsabb növekedési ütemet láthatunk majd a behozatalban. Ez átmenetileg tovább ronthatja majd egyrészt a külkereskedelmi mérleget, másrészt pedig a folyó fizetési mérleget, azonban előrejelzésünk szerint mindkettő többlete fennmaradhat.  

A jövő évtől viszont nemcsak a várhatóan erősödő külső kereslet, hanem a termőre forduló nagyberuházások is támogathatják majd az exportdinamikát. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: MTI/MTVA/Nemes János

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!