Itt vannak az első fotók: így fogadták a magyar küldöttséget Donald Trumpék
Elon Muskot még a kisfia is elkísérte a találkozóra.
A washingtoni fellebviteli bíróság döntése kötelezi az Apple-t és a Google-t a TikTok eltávolítására, ha januárig nem történik meg a platform amerikai értékesítése. Eközben Kína és az USA vezetése is más-más irányból intéz támadást.
A washingtoni fellebbviteli bíróság egyhangúlag úgy döntött, hogy a Joe Biden által aláírt törvény alkotmányos, és nem sérti a szólásszabadságot, ahogy azt a TikTok állította. A testület rámutatott, a kormány éppen azért tett így, hogy megvédje ezt a szabadságjogot, és korlátozza annak a lehetőségét, hogy az app adatokat gyűjthessen az amerikai állampolgárokról.
A döntés értelmében az Apple-nek és a Google-nek el kell távolítania a közösségimédia-alkalmazást az app store-jából, ha január 19-ig nem jön létre az értékesítés.
Shou Zi Chew, a TikTok vezérigazgatója a határozatot követően azonnal jelezte e-mailben a dolgozóknak, hogy kérelmezik a tilalom felfüggesztését, amíg az ügy a Legfelsőbb Bíróság elé nem kerül. A vállalat közleményében hangsúlyozta, hogy e testületnek komoly hagyományai vannak az amerikaiak szólásszabadságának védelmében, és bíznak benne, hogy ebben az alkotmányos kérdésben is ezt az utat követik. A TikTok szerint a betiltásról szóló döntés pontatlan, hibás és hipotetikus információkon alapul.
Merrick Garland amerikai főügyész a döntést fontos lépésnek nevezte a kínai kormány azon törekvésének megakadályozásában, hogy a TikTokot több millió amerikai érzékeny adatainak gyűjtésére, a nekik szánt tartalom manipulálására és a nemzetbiztonság aláásására használja. Az amerikai tisztviselők azzal érveltek, hogy a ByteDance-t a kínai törvények alapján kötelezhetik arra, hogy megossza a 170 millió amerikai felhasználó személyes adatait a pekingi tisztviselőkkel, és az alkalmazás algoritmusait, valamint a moderálását propaganda és dezinformáció terjesztésére használhatja.
Érdekes fordulat, hogy Donald Trump, aki elnökként be akarta tiltani az alkalmazást, most annak megmentését ígéri. Mike Waltz leendő nemzetbiztonsági tanácsadó kifejtette, hogy Trump álláspontja szerint lehetővé kell tenni az amerikaiak számára a hozzáférést ehhez az applikációhoz, de az adataikat is meg kell tudni védeni. Az egyelőre nem világos, hogy az új elnök hogyan menthetné meg az alkalmazást. Szakértők szerint felkérheti a kongresszust a törvény visszavonására, vagy utasíthatja az Igazságügyi Minisztériumot, hogy ne hajtsa végre azt.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Peking kijelentette, nem engedélyezné, hogy a ByteDance értékesítse a platform ajánlási algoritmusát, az exportellenőrzési törvényei pedig akadályoznák az ilyen jellegű leválást. A washingtoni kínai nagykövetség úgy nyilatkozott, hogy a törvény súlyosan érinti az amerikaiak felét kiszolgáló közösségi platformot, és nyilvánvaló kereskedelmi rablásnak minősítette az intézkedést. A TikTok azt is kifogásolta, hogy az amerikai kormány bizonyítékainak a nagy része titkosított, így nem volt lehetőségük megcáfolni az azokban lévő állításokat.
A döntés hatására a TikTok riválisai, a Meta és a Snap részvényei körülbelül 2 százalékkal emelkedtek. Trump korábban jelezte, hogy az app betiltása ellen van, méghozzá azért, hogy megőrizze a versenyt a Mark Zuckerberg Meta platformja által uralt piacon, amelyet korábban „a nép ellenségének” nevezett. Ez különösen érdekes annak fényében, hogy 2020-ban még elnökként végrehajtási rendeletet alkotott az alkalmazás blokkolására, és 90 napot adott a ByteDance-nek az amerikai eszközeinek és az összegyűjtött adatainak értékesítésére.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime