A NATO-főtitkár már az európai fegyvergyártóknak könyörög

2024. november 08. 11:00

Mark Rutte szűk körű megbeszélést folytatott a fegyveripar prominenseivel, amelyen megpróbálta meggyőzni őket a kapacitásnövelésről. A gond az, hogy a hollandnak üres a zsebe, és szerződéseket sem ígérhet.

2024. november 08. 11:00
Révész Béla Ákos
Révész Béla Ákos

A szerző a Makronóm újságírója.

A NATO új főtitkára egyre jobban aggódik a védelmi ipar lassúsága miatt – a félelme egyaránt kivetül a nemzeti hadseregek felszereltségére és az Ukrajnába küldendő, erősen apadó fegyverszállításokra is. Célja a lőszer- és fegyvergyártás fellendítése, ám egyszemélyes küzdelmében éppen olyan eszközei nincsenek, amelyekkel komolyan tudná befolyásolni a védelmi ipar főszereplőit.  

Rutte mindenesetre néhány nappal ezelőtt csendben összehozott egy találkozót az ászokkal, hogy bizalmas körben megpróbáljon rájuk nyomást gyakorolni. A hírek szerint a megbeszélésen jelen volt a Rheinmetall-főnök Armin Papperger, Michael Williamson a Lockheed Martintól, de a többi nagy, az RTX (volt Raytheon), a BAE, a KNDS, a Leonardo és a Thales is képviseltette magát.  

Rutte legfőbb problémája, hogy a NATO-államoknak még mindig nem sikerült elérni a fegyvergyártás felgyorsítását. Különösen igaz ez a lőszer-előállításra: mindenkinek az agyába égett az a roppant kínos epizód, amikor az EU nagy hangon 1 millió tüzérségi lőszer szállítását ígérte Ukrajnának egy év leforgása alatt, majd a határidő előtt beismerte, hogy képtelen teljesíteni a saját vállalását, és a közelébe sem jutott a megígért mennyiség előállításának vagy beszerzésének. Ezzel szemben – aggódik Rutte – az oroszok három hónap alatt gyártják le azt, amit a NATO-s államok egy év alatt, abba pedig, hogy a kínai hadiüzemekben mi történik, bele sem akar gondolni.  

Csend és messzeség 

Rutte azért akart találkozni a védelmi ipar nagy embereivel, hogy megtudja, mi a lassú kapacitás oka, és mit lehetne tenni annak kiküszöbölésére. A kérdése természetesen költői volt, hiszen egészen pontosan tudja, mit akarnak a fegyvergyártók:  

bérmunka helyett hosszú és még annál is hosszabb távú szerződéseket, valamint állami támogatási ígéreteket, amelyek birtokában már vidáman fektetnek be a kapacitásnövelésbe, építenek új üzemeket, vásárolnak speciális berendezéseket, bővítenek létszámot.  

Éppen Armin Papperger volt az, aki már tavaly márciusban úgy nyilatkozott: nem hajlandó gyártani megrendelés nélkül, és mivel egy új üzem beindítása akár 7-800 millió euróba is kerül, a kapacitásnövelés végképp az állami támogatásokon múlik. „Nemzetbiztonsági projektekről beszélünk, amit önerőből nem tudunk finanszírozni. Állami támogatásra van szükségünk” – mondta akkor, a kérés pedig másfél évvel később is ugyanaz.  

Hogy megkönnyítse a fegyveripar dolgát, Rutte ígéretet tett arra, hogy beszél a tagállamok vezetőivel: vegyék komolyabban a hadiipari szereplők kéréseit, és ösztönözzék lelkesebben az innovációt. Utóbbi természetesen anyagi támogatások özönében és a már említett szerződések megkötésében nyilvánulna meg, ám éppen ez az, amitől az országok húzódoznak. A 32 NATO-tagállamból 23 immár elérte a GDP-arányos 2 százalékos védelmi költségvetést évente, ez azonban a fegyvervásárlások és a juttatások mellett messze nem elegendő arra, hogy nagyon komoly összegeket fektessenek be egy-egy hadiipari vállalatba. Ha csak Németországot nézzük: Scholz kezdeti hezitálása ellenére elérte a 2 százalékost célt, ám ezt csak a 2022-ben létrehozott speciális, kölcsönre épülő alapnak köszönhette. A költségvetésen kívüli zsebből azonban 2027-re kifogy a pénz, anélkül pedig a védelmi büdzsé visszazuhan majd az 1,2 százalékos szintre.  

A pótlására egyelőre nincs terv, nehéz tehát azt kérni Berlintől, hogy hadiipari befektetéseket eszközöljön, amikor hosszú távú tervekkel a saját hadseregét illetően sem rendelkezik.  

A helyzetet súlyosbítja, hogy a NATO-országok a saját hadseregeik felturbózásán túl Ukrajnát is el akarják látni fegyverekkel és lőszerrel – ennek az akadálya újabban már nem is a fegyvergyárak kapacitáshiánya, hanem a költségvetések lehetőségeinek a beszűkülése. Pénz tehát ugyanúgy nincs, mint ahogyan a NATO-főtitkárnak bármiféle jogköre arra, hogy szerződésekről tárgyaljon a fegyvergyártókkal.  

Ezt is ajánljuk a témában

Az érem másik oldala 

Van azonban valami, amit Rutte nyilván ki sem ejthetett a száján a fegyverbárók jelenlétében. Ez pedig nem más, mint hogy a fegyveripar szereplői így is rekordot rekordra döntenek a bevételeikkel, emiatt pedig némi ellentmondás rejlik abban, amikor a markukat az állam felé tartják. (A Rheinmetall például az EU lőszergyártást támogató 500 millió eurójának egyik fő kedvezményezettje.) Az ukrajnai háború olyan szinten pörgette fel a profitpumpát, amelyre senki álmában sem mert gondolni előtte. A haszon akkora, hogy jogosnak tűnnek azok az érvek, amelyek megkérdőjelezik egy közös európai hitelfelvétel ötletét azért, hogy a kölcsönt aztán az éppen pénzben fuldokló fegyveriparba öntsék be. Lefordítva: elviekben mindenki egyetért Pappergerrel abban, hogy nemzetbiztonsági projektekről lenne szó, gyakorlatban azonban halkan felteszik a kérdést:  

miért kell bezúdítani az adófizetők milliárdjait olyan fegyvergyárak üzemeibe és gyártósoraiba, amelyek egyébként csúcsra járatták a nyereségüket, és amelyektől aztán újabb milliárdokért amúgy is fegyvert fognak vásárolni, vagyis a saját befektetésük produktumát veszik meg újra? 

Bár Ursula von der Leyen tíz év alatt 500 milliárd eurót szánna az EU-s védelmi beruházásokra, nem világos, hogy ezt az összeget miből kívánja előteremteni. A nemzeti költségvetésekből már alig lehet kifacsarni pluszpénzt, a közös hitel gondolatától pedig több ország makacsul elzárkózik. Ahogyan a Politicónak fogalmazott egy északi tagállam diplomatája: „A cégeknek megrendelésekre van szükségük, nem pénzre”. Márpedig megrendelésekkel tömve a padlás, a profit tehát évtizedekre előre garantált.  

Mennyi az annyi? 

Az idei első három negyedévben a francia Thales eladásai 6,2 százalékkal, 14 milliárd euróra nőttek az előző év azonos időszakához képest. A Rheinmetall egész évre 10 milliárd eurós rekordárbevételt és 14-15 százalékos haszonkulcsot prognosztizál, a svéd Saab rendeléseit 6,9 milliárd euróra becsülik. És nincs megállás, a kereslet egyre nő, a tagállamok és a harmadik országok nagyon is hosszú távra terveznek – a bevétel pedig akkora, hogy egyes politikusok (köztük Giancarlo Giorgetti olasz pénzügyminiszter) nemhogy állami támogatást nem javasolnak, de egyenesen a fegyvergyártókra kivetett extraadók gondolatával játszottak el. Bár a tervet végül elvetették, az olasz tárcavezető szavai sokak gondolatát fogalmazták meg. 

Az Egyesült Államokban például az váltott ki nagy felzúdulást, hogy a fegyvergyártók (miközben ugyanúgy hosszú távú szerződéseket és állami befektetéseket követelnek, mint európai kollégáik) a nyereségből nem hajlandók visszaforgatni a kapacitásnövelésbe, helyette elkezdik felvásárolni saját, nagyon jól futó részvényeiket a tőzsdén. A kormány meglehetősen nehezen nyeli le ezt a békát, mondván, furcsa, hogy az ipari szereplők az adófizetők pénzéből várják a befektetéseket, miközben a megígért beruházásaikat rendre elhalasztják, ráadásul árfolyamrombolást végeznek azzal, hogy számlálatlanul vásárolják fel a saját tőzsdei papírjaikat.  

Európában a fentiek ellenére óvatosan már elindult egy folyamat, amelyben a fegyvergyártók a saját szakállukra kezdtek befektetni, vállalva ezzel az üzleti kockázatot – kérdés persze, mennyiben tekinthető ez kockázatnak, amikor a termékeiket úgyis el tudják adni. Amikor tehát Rutte leül „tárgyalni” a hadiipar jeles képviselőivel, a szándéka teljesen érthető, de nem feltétlenül fog találkozni azon tagállamok akaratával, amelyek nem a mindenáron elvet követnék a fegyverkezés gyakorlati megvalósításában. Ha úgy tetszik, a főtitkár által szervezett találkozó semmi több nem volt, mint egy baráti sör megivása este néhány régi ismerőssel, hogy aztán mindenki hazatérjen nyugovóra, az ital ízének különösebb túlgondolása nélkül.  

*** 

Kapcsolódó:

Fotó: Mark Rutte NATO-főtitkár és Volodimir Zelenszkij  
(MTI/AP/Virginia Mayo)

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon. 

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
viktor-a-kiraly
2024. november 08. 13:24
és Újra: EU-s átlag fizetések országonként: https ://ec.europa.eu/eurostat/documents/4187653/18051240/average-annual-full-time-salary-2023.jpg/776ea0e0-90cf-45a3-2a7e-97b46f2427a8?t=1730899117903
polárüveg
2024. november 08. 13:22
Hja kérem. Kapitalizmusban profitmaximalizálás van. Nem elég az eddig profit, főleg, ha a nagy pénzügyi halak 60 %-os profitszintjét ismerik. A szidott csúnya autoriter államokban meg olyan gazdaságok működnek, amelyek egy hónap alatt átállíthatók hadigazdaságra, és a potenciáljuk a NATO összesét meghaladják. És az EU országok tömege mégis erőlteti a háborút, és azt hazudják, hogy azért, mert most lehet nyerni. Nem mondják el a polgáraiknak, hogy ez lehetetlen a gazdasági potenciálok fegyvergyártási képességének összevetése alapján (is).
B_kanya
2024. november 08. 13:19
"Kabinos 2024. november 08. 11:37 Beruházni és fejleszteni csak akkor kifizetődő, ha hosszú távon van megrendelés. Az amortizáció évi 5 százalék, ami 20 éves működés esetén teszi érdekelté a beruházókat. Senki sem hiszi, hogy ennyi ideig fognak tartani a mostani háboruk." De le kell gyártani az elfogyott készletet és aztán minimum még ennyit, mert mégiscsak kell a tüzérség. Várpalotának lesz elegendő megrendelése a Honvédségen túl is.
Kabinos
2024. november 08. 11:37
Beruházni és fejleszteni csak akkor kifizetődő, ha hosszú távon van megrendelés. Az amortizáció évi 5 százalék, ami 20 éves működés esetén teszi érdekelté a beruházókat. Senki sem hiszi, hogy ennyi ideig fognak tartani a mostani háboruk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!