A szerző a Makronóm újságírója.
Amikor szeptember 24-én Joe Biden utoljára szólalt fel elnökként az ENSZ-közgyűlésen, hosszú monológjában megkísérelte azt bizonygatni, hogy az elmúlt négy esztendő amerikai külpolitikája, ha nem is nevezhető sikertörténetnek, de legalább eredményes volt. A pőre tények azonban mást mutatnak, valami sokkal súlyosabbat, Washington igazi rémálmát: az USA hegemóniája eltűnőben van, vele együtt pedig az általa irányított egypólusú világrendszer és a hatalmi erőn alapuló tekintély is lassan az enyészeté lesz. Feltörekvő államok serege várja éhesen, hogy eljöjjön a multipolarizmus kora, ahol Washington már partnerként, nem pedig vazallusként lesz kénytelen beszélni velük: a globális dél kezében immár olyan ütőkártyák vannak, amelyek ellen a Fehér Ház tehetetlen, legalábbis a hagyományos katonai és gazdasági fegyvereivel mindenképpen.
Joe kicsoda?
Egyesek szerint Joe Biden szellemi és fizikai hanyatlása elnöksége alatt tökéletesen szimbolizálja az Egyesült Államok erejének csökkenését a világpolitika és a világgazdaság színpadán. Kína és a globális dél felemelkedése, valamint az azt követő geopolitikai átrendeződés gyorsan megtanította az amerikai hegemón logikával szemben álló országokat, hogy mennyit engedhetnek meg maguknak Washingtonnal szemben: nagyon is sokat. Az erózió nem Biden elnöksége alatt kezdődött, de kétségtelen, hogy az elmúlt négy esztendő felgyorsította az amerikai külpolitikába vetett bizalom hanyatlását.
Ezt értelmezve és kihasználva a globális dél államai és a konfliktuszónás országok egyaránt döbbenetes fordulatot hajtottak végre. Washington jól láthatóan zavarba jött attól, hogy izompolitikája csődöt mondott.
A hatalmi pozícióból irányított világ egy része nemes egyszerűséggel megtanult nemet mondani, és elereszteni a füle mellett a Fehér Házból érkező figyelmeztetéseket és fenyegetéseket.
Kína élen jár az átrendeződési játszmában. A gazdasági és katonai hatalma már most akkora, hogy minden amerikai támadásra előre tervezett válaszlépése van. A geopolitikai fordulat olyan feszült helyzetet teremtett, amelynek lehetséges eszkalációját Kissinger egyenesen világvégeként emlegette, és óva intette mindkét felet attól, hogy rontson a helyzeten.
Irán már olyannyira nem törődik az Egyesült Államok nukleáris programjára vonatkozó figyelmeztetéseivel, hogy a hírek szerint éppen Oroszországgal köt atompaktumot. Hogy Észak-Koreával pontosan miről tárgyal, azt jobb lenne nem tudni, ha nem kellene nagyon tudni. A három ország (Kínával kiegészülve) önmagában is erősen megkérdőjelezi az amerikai dominanciát, de ez még csak a kezdet. Venezuela elnökét, Madurót cseppet sem érdekli, hogy az Egyesült Államok mennyire tartja elcsaltnak a választást, vagy milyen szankciókkal fenyegeti. A húszik a Vörös-tengeren bohócot csinálnak az amerikai haditengerészetből: a Washington vezette koalíció tehetetlen velük szemben. Afrikában egyre több helyről távoznak az amerikai csapatok – helyüket Kína és Oroszország üzletemberei vagy zsoldosai veszik át. És ha már Kína: Hszi Csin-ping elnök határozott elvárása, hogy hadserege 2027-re már olyan fejlettségi szinten álljon, amely sikeressé tehet egy tajvani inváziót. Ez nem jelenti azt, hogy meg is teszi, de a lehetőség adott lesz. Amennyiben elszánná magát a döntő lépésre, az Egyesült Államok pedig háborút indítana ellene, a jelenlegi állapotok szerint szinte bizonyosan győzne, mégpedig rövid idő alatt.
Lehetne folytatni a sort, a világnak nincs olyan szegmense, ahol az Egyesült Államok a tőle megszokott erélyességgel tudná kezelni a konfliktusokat.
Káosz lett a minden
Washington erőre épülő befolyása folyamatosan csökken: a legnagyobb lökést az eróziónak azonban nem az ellenséges, hanem a szövetséges államok adják. Ukrajna gyakorlatilag már csak az újabb és újabb segélyeket követeli az USA-tól, de esze ágában sincs engedelmeskedni az utasításainak. Ott és úgy száll szembe az oroszokkal, ahol és ahogyan akar, fittyet hányva Washington eszkalációval kapcsolatos aggályainak. A Fehér Ház tehetetlen: visszafordulni nem tud, ahhoz túlságosan elkötelezte már magát, továbbmenni azonban egyelőre nem akar. Még súlyosabb a helyzet a teljesen önjáróvá vált Izraellel: Netanjahuról lepereg minden figyelmeztetés, az Egyesült Államok pedig képtelen összehozni egy tűzszünetet a Közel-Keleten, így jobb híján azzal folytat sikeresnek nem igazán mondható kommunikációt, hogy legalább eddig sikerült megakadályoznia egy az egész térséget lángba borító eszkalációt. A hangsúly az eddig szón van, nem a sikerültön.
Az Egyesült Államok hatástalan konfliktuskezelése egybeesik a globális dél országainak felemelkedésével. Washington tett ugyan kísérletet az ukrajnai háború kitörése után a „karámba tereléssel”, ám igyekezete kudarcba fulladt. A déliek nem voltak hajlandók sem elítélni Oroszországot az ukrajnai háború miatt, sem megszakítani vele a gazdasági kapcsolatokat. Sőt: tolongás alakult ki a G7 ellenében létrehozott BRICS-tömb előszobájában, Biden nem kis bosszúságára.
Kína, Oroszország, valamint a többi nem elkötelezett ország nagyon is jól érzékeli az Egyesült Államok külpolitikai bénultságát. Azt is jól gondolják, hogy ha valamikor van idő és lehetőség cselekvésre, az éppen ezekben a zűrzavaros években van. Nem számít már sokat a szankciókra épülő hatalomgyakorlás sem: a geopolitikai átalakulás éppen Oroszország esetében mutatta meg a legnyilvánvalóbban, hogy amit a Fehér Ház „a világ” néven emleget, az valójában a kisebbségben lévő országok mesterségesen, pragmatizmust nélkülöző módon összeszorított tömbje. A kikényszerített szövetségek pedig újabb problémát okoznak az USA-nak: amikor Európában a gazdasági túlélés a tét, hiába ül Brüsszelben egy mára teljhatalomra törekvő és Washington érdekeit maximálisan figyelembe vevő ember a trónon, a tagállamok a saját nemzeti érdekeiknek megfelelően fognak cselekedni, nem pedig úgy, ahogyan a Fehér Ház elvárja tőlük. Olyannyira, hogy még az atlantizmusból ötösre vizsgázó németek és spanyolok is szembeszálltak a kínai EV-vámokkal kapcsolatos amerikai elképzeléssel.
Az Egyesült Államok tisztában van vele, hogy egy háború, amelyet Irán, Oroszország, Kína vagy éppen Észak-Korea ellen indít, villámgyorsan több helyszínes konfliktussá válhat – azok azonban azzal vannak tisztában, hogy az USA képtelen lenne most párhuzamos háborúkat vívni. Ezt még akkor sem tudná megtenni, ha a konfliktusok időben és térben egy idő után világháborúvá olvadnának össze, vagyis a NATO egésze lenne a háta mögött.
Az így kialakult helyzetben marad-e még lehetősége az Egyesült Államoknak arra, hogy helyrehozza kapitális hibáit, és visszaszerezze hegemón szerepét – vagy legalábbis lelassítsa a multipoláris világrendhez vezető folyamatot? A kérdésre lehet gyorsan válaszolni, de nem feltétlenül az lesz a leglogikusabb lehetőség.