Még több pénzt!
A vörös vészvillogó mögött ott áll talpig fegyverben a hadiipar valamennyi lobbistája is. A védelmi költségvetés növelése mindkét pártnál egyértelmű. Jelenleg 900 milliárd dollár körül mozog a büdzsé, és amennyiben Trump nyeri a választást, ő lesz az az elnök, aki alatt átlépi a bűvös 1000 milliárdot. A kongresszusi bizottság szerint azonban ennél többre van szükség. Nem kellene ennyire szigorúan szétválasztani a védelmi és nem védelmi kiadásokat, magyarán: mindent, ami a védelemhez kapcsolódik, legyen az a védelmi ipar munkavállalóinak képzése, a hadiiparban nélkülözhetetlen kritikus ásványok beszerzése vagy éppen a katonai diplomácia erősítése, egyetlen hatalmas gigazsebből lehetne fedezni a hatékonyabb struktúra érdekében.
1979-ben, a hidegháború „szép éveiben” az Egyesült Államok a GDP-je 4,9 százalékát költötte védelemre. Ma ez 3 százalék, reálértéken pedig még csökken is. A vérmesebb tanácsadók nemcsak a további befektetéseket szorgalmazzák, de felhabosított bevételi intézkedéseket is követelnek, vagyis a büdzsé növelését a személyi és társasági adók növelésével is el tudják képzelni. Ezzel azonban rendkívül ingoványos talajra tévedtek. Egy ilyen lépés csak az amerikai közvélemény legszélesebb támogatásával lenne lehetséges, az pedig jelenleg nyomaiban sincs meg. A választópolgárok pontos tájékoztatása a kormányzat részéről jelenleg a nevetségesség szintjét súrolja. Az ajánlások szerint az adófizetőknek meg kell érteniük a fenyegetések nagyságát és összetettségét, és azt, hogy az életük normális működése az Egyesült Államok védelmi politikájától és attól függ, hogy Washington megőrizze az évtizedek alatt felépített hegemón rendszert. Ezt nehéz lesz úgy, hogy Biden még a kongresszus határozott felszólítása ellenére sem hajlandó nyilvánosságra hozni, mi a célja az Egyesült Államoknak Ukrajnával, mit jelent az „addig támogatjuk, ameddig szükséges” mondat, illetve mit tekintene sikernek a háborúban.
A bizonytalanságot a közvélemény-kutatások jól jelzik: az amerikaiaknak mindössze 1 százaléka gondolja úgy, hogy a nemzetbiztonság a nemzet legnagyobb problémája. A hadseregbe vetett bizalom a 2018-as 70 százalékról 2022-re 48 százalékra esett vissza, a toborzási célokat a haderő rendre alulteljesíti. (Nehéz például azzal toborozni, hogy az amerikai hadsereg tárt karokkal várja a transzneműeket, és egyes esetekben még a nemváltó műtétek anyagi vonatkozásait is vállalja.) A megfelelő tájékoztatás és a hazafias nevelés hiánya érdektelenséget, értetlenséget és végül értéktelenedést szült, olyannyira, hogy az egykor bálványozott amerikai hadsereg megítélése a saját országában teljesen megkopott.