A szerző a Makronóm újságírója.
Nem kis célt tűztek ki maguk elé az orosz húsipari szereplők: a következő években a kínai sertéshúsimport 10 százalékát szeretnék biztosítani, mindezt úgy, hogy az első szállítmányok csak idén februárban indultak el. A vakmerő terv nagyon is stabil alapokon áll: Moszkva igyekszik maximálisan kihasználni a Kína és az Európai Unió között kirobbant, egyre élesebbé váló kereskedelmi viszályt, amely immár a húsipari területet is komolyan érinti.
A kínai sertéshúspiac a legnagyobb a világon. Bár csökken a kereslet, még mindig az ázsiai országban fogyasztják el a világ sertéshúsának mintegy felét, évi 53-54 millió tonnát.
Érthető, hogy a 3,5 milliárd dolláros kereskedelemből az oroszok is szeretnének kikanyarítani egy zsíros szeletet, azt azonban még ők sem gondolták, hogy ennyire egyszerű lesz belépniük a húsboltba: a Nyugat kereskedelmi háborús törekvései szinte tálcán kínálják az üzletet – mindezt úgy, hogy jelen pillanatban az uniós termelők 51 százalékban szolgálják ki a kínai érdekeket. A jelek szerint már nem sokáig.
Elektromos malackodás
Minden úgy kezdődött, hogy az Európai Bizottság szubvencióellenes vizsgálatot indított a kínai gyártmányú elektromos autók importja ügyében. A dömpingellenesnek kikiáltott nyomozás végén extravámokat vetett ki a Kínából érkező járművekre, nem is keveset: akár közel 38 százalékosat, ezzel próbálva meg ellensúlyozni a szerintük tisztességtelenül alkalmazott állami támogatások rendszerét, amely (szintén szerintük) lehetővé tette, hogy Peking olcsó és óriási mennyiségű elektromos autóval árassza el az európai piacot.
Várható volt, hogy Kína nem marad adós a válasszal, és így is történt: júniusban dömpingellenes vizsgálatot indított az EU-ból származó sertéshús importjával kapcsolatban. Az európai sertéságazat ügyében indított ügyben ugyanazon elvek alapján nyomoznak, mint Brüsszel az elektromos autók esetében: Peking szerint erős a gyanú, hogy az EU-s exportőrök és gyártók célzott és tisztességtelen kereskedelmi viselkedést feltételező állami támogatások révén tudják nyomott áron elárasztani a kínai piacot hústermékeikkel, ami negatívan befolyásolja a belső termelés versenyképességét.