Mennyi az ukrán katonák átlagéletkora? Meg fog lepődni a válaszon!
Kanada ukrajnai nagykövetének ismeretei szerint az ukrán haderő egyre „öregebb”.
Kiszivárgott egy dokumentum, amely tömve van a Fehér Ház ukrán korrupcióval kapcsolatos félelmeivel. Biden a legjobban azon aggódik, hogy mások is tudomást szereznek róla. Pedig mindenki tisztában van vele, mi folyik Kijevben.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma által összeállított, Ukrajnával kapcsolatos országstratégia kiemelt helyen foglalkozik az ottani rendszerszintű korrupcióval. A jelentésnek létezik egy nyilvános, 22 oldalas változata, ám a Politico birtokába már egy háromszor olyan hosszú, csak belső használatra véglegesített verzió került, amely sokkal részletesebben és érezhetően nagyobb aggodalommal tárgyalja a kijevi korrupció mértékét és annak lehetséges hatásait a nyugati segélyek folyósítására.
A bizalmas dokumentum szerint a Biden-kabinet döntéshozói teljesen tisztában vannak az Ukrajnában tomboló korrupció valós mértékével, ami sokkal jobban aggasztja őket, mint ahogyan azt a külvilág felé kommunikálják. Túl azon, hogy az IMF és a Világbank a korrupciómentesítéshez köti kölcsönei folyósítását, hogy a NATO, illetve az Európai Unió is ahhoz kapcsolja a csatlakozási tárgyalások megkezdését, a Fehér Ház leginkább attól fél, hogy
a valós információk birtokában a Nyugat több országa is visszanyesheti segélyezési és fegyverszállítási programjait Ukrajnával kapcsolatban.
A dokumentum szerint Washington kész mindenben segíteni a visszaélések visszaszorítását és a reformok beindítását, ugyanakkor Kijevnek magasabb sebességbe kell kapcsolnia, ha el akarja kerülni, hogy a rendszerszintű korrupció egyre nyilvánvalóbb jelei aláássák az ukrán közvélemény és a külföldi vezetők Zelenszkijbe, valamint kormányába vetett bizalmát.
A csak belső használatra szánt verzió kapcsán az is kiderül: a Biden-kormány nem szeretné, ha kiderülne, mennyire súlyos az amerikai adófizetők pénzének (nevezzük így finoman) „nem rendeltetésszerű felhasználása”, azt pedig mindenképpen el akarja kerülni, hogy annak teljes nyilvánosságra hozásával muníciót adjon az ukrajnai segélyezéssel kapcsolatosan egyébként is vérszemet kapó republikánusoknak, akik egyre hatásosabban gyakorolnak nyomást a Fehér Házra, alaposan keresztbe téve az Ukrajnába tartó dollárkötegelésnek.
Amerikai törvényhozó források szerint egyébként az USA és Ukrajna között a témát illetően nincsenek tabuk: teljesen kendőzetlenül folynak a nyilvánosságtól mentes párbeszédek az ukrán korrupcióról és annak esetleges kellemetlen következményeiről.
A gond nem új keletű: Ukrajna mint Európa legkorruptabb országa már a háború előtt is bőven okozott fejfájást az amerikai vezetésnek,
2022 februárja óta azonban az USA (és természetesen Brüsszel is) igyekszik szőnyeg alá, mások által nem látható helyekre söpörni a problémát.
A nyugati segélyek növekedésével azonban a korrupció is megugrott északkeleti szomszédunknál, így az Egyesült Államok kénytelen volt elkezdeni erőteljesebben kommunikálni az elvárásait Kijev felé: az elmúlt hónapok „korrupcióellenes intézkedései” ezért lettek látványosabbak Zelenszkij részéről.
A Politico informátorai szerint a Fehér Ház világossá tette Zelenszkij előtt is: bár mindent megtesznek a korrupció visszaszorításának ösztönzésére, annak burjánzása sem befolyásolja az amerikai fegyversegélyek folyamatos és megszakíthatatlan áramlását Kijevbe. (A jelentés még az előtt készült, hogy a kormányleállás veszélye miatt a kétpárti megegyezés végül kivett 6 milliárd dollárnyi segélyösszeget a költségvetésből.)
A dokumentum jelzi az USA elégedetlenségét az ukrán nemzetbiztonsági szolgálatok legfelsőbb vezetéshez való kizárólagos becsatornázása miatt is. Nem aratott nagy tetszést ugyanis Zelenszkij azon javaslata, amelynek alapján a kiemelt korrupciós ügyeket a kijelölt, független hatóságoktól áttennék az Ukrán Biztonsági Szolgálathoz (SBU), amely kizárólag az elnöknek tartozna beszámolási kötelezettséggel. A kritikus hangok szerint alapos az aggodalom, hogy a legnagyobb horderejű és legfelsőbb körökhöz vezető eseteket ezzel olyan mélyre temetik el, amennyire csak tudják.
Az esettel kapcsolatban egyébként kiderült: az ukránok nagy többsége nem tartja korruptnak Zelenszkijt, 77 százalékuk azonban úgy véli, az elnök minden segítséget megad egy korrupt államgépezet működtetéséhez. Valószínűleg erre célzott az Egyesült Államok volt ukrajnai nagykövete, amikor úgy fogalmazott:
a korrupciót látó átlagállampolgárok valószínűleg örömmel üdvözölnek minden olyan valós és nem látszatintézkedést, amely annak visszaszorítására irányul.
A jelentés külön kitér az oligarchák egyre aggasztóbb befolyására az ottani gazdaság területén. „Egy új Ukrajna felépítésének alapfeltétele az oligarchák eltávolítása, különösen az energia- és a bányászati szektorból” – fogalmaz a dokumentum.
Fotó: MTI/EPA/Consolidated News Photos pool/Julia Nikhinson
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.