Mint az oroszlán
A miniszteri tanácskozás megnyitóján mondott beszédében Yellen kijelentette: a Biden-kabinet továbbra is elkötelezett Ukrajna támogatása mellett, „ameddig csak kell”.
Az USA pénzügyi vezetője már kissé bizonytalanabbul azt is hozzátette: a Fehér Ház nem mond le az ukrán segélyek folyósításáról, az elnök pedig „harcolni fog azért, hogy a támogatás ne szűnjön meg”. Az, hogy Yellen ezt a kifejezést használta, világosan jelzi, hogy
a további segélyezésekkel kapcsolatban Biden komoly problémákkal néz szembe, ami azonban egy Európa számára kivitelezhetetlen feladat képét villantja fel: egyedül folytatja az ukrán lélegeztetőgép üzemeltetését, miután az USA visszavonul a saját proxyháborújából.
Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke meg is jegyezte: jó lenne, ha az USA minél hamarabb tisztázná, tudja-e a továbbiakban is támogatni Ukrajnát, az EU-s költségvetés szempontjából ugyanis egyáltalán nem mellékes, hogy mekkora teher nehezedik a tagállamokra.
Sok sikert!
Az uniós finanszírozással kapcsolatban Yellen lelkesen üdvözölte az 50 milliárd eurós segély ötletét, és arra biztatta európai kollégáit, hogy haladéktalanul és rendkívül rugalmasan kezdjék el folyósítani Kijevnek az összeget. A pénzügyminiszterek többsége már távolról sem volt ilyen lelkes, ekkor realizálódott ugyanis, hogy az amerikai pénzügyminiszter az új narratívát gyakorolja éppen: amennyiben az USA kiszáll, Európának az egész segélyezési cechet egyedül kell állnia.