A szankciók árnyékában
A nyugati büntetőintézkedések abban vallottak leginkább kudarcot, amiben a legnagyobb szükség lett volna a hatásosságukra: az orosz fegyverkezésben.
Tavaly októberben az Egyesült Államok egy nemzetközi szakmai fórumot hívott össze a tiltó rendelkezések megerősítése és kiterjesztése, valamint az addigi eredmények összegzése kapcsán. Az akkori általános vélekedés szerint a hadiipari szankciók és az exporttilalmi intézkedések azért működtek, mert még az Oroszországgal nem ellenséges kapcsolatban álló államokat is elriasztotta attól, hogy chipeket és egyéb, precíziós csapásmérő, illetve fejlett haditechnikai eszközökhöz nélkülözhetetlen alkatrészeket adjanak el Moszkvának.
Az elégedettség azonban nem tartott sokáig: Oroszország gyorsan alkalmazkodott a megváltozott körülményekhez. Az a pénzügyi és technokrata réteg, amely egyébként ellenezte a tervezett háborút, annak kirobbanása után a lehető legszorosabban összezárt, és mindenben segített a gazdasági élet szereplőinek beindítani a védelmi termelés felpörgetését. Ebben fő szerepet játszott és játszik a szintén a szankcióknak köszönhető energiaárakból származó óriási bevétel, amelyből a Kreml könnyedén tudta fedezni a titokban folyó alkatrész- és chipimportot.
Az orosz termelés nemcsak talpra állt, de felül is múlta az addigi eredményeit. A The New York Times egy magas rangú nyugati védelmi tisztviselőt idéz, aki elmondta:
a háború előtt Oroszország évente nagyjából 100 harckocsit gyártott, ez a szám jelenleg 200-ra rúg.
Ami a legnagyobb hiánycikket illeti: nyugati számítások szerint Oroszország jó úton halad az évi kétmillió tüzérségi lövedék gyártása felé. Ez kétszerese annak, mint amennyit a hírszerző szolgálatok a háború előtt becsültek. A csúcsra pörgetett gyártás eredményeképpen – ezt már az észt védelmi minisztérium becslése alapján írjuk –
Oroszország jelenlegi lőszertermelése hétszer nagyobb, mint a Nyugaté.
Arról nem beszélve, hogy mivel Moszkva a mennyiséget és nem a minőséget tartja szem előtt (a nagy számok törvénye a háborúkban hatványozottan működik), a termelési költségei jóval alacsonyabbak a nyugati gyárakénál. Egy Ukrajnának fegyvert szállító országnak egyetlen 155 mm-es lövedék előállítása 5-6000 dollárjába kerül, az ehhez hasonló, oroszok által használt 152 mm-es tüzérségi lövedék gyártása Moszkvának kijön 600-ból.