Ukrajnai katonahiány: második esélyt kapnak a dezertőrök
Az ukrán hadsereg dezertőrei amnesztiát kapnak, ha újra jelentkeznek harcolni a seregbe.
Az Ukrajnába küldött készleteket pótolni kell, de évekig fog tartani.
Nem is olyan régen Armin Papperger, a legnagyobb német hadiipari vállalat igazgatója kendőzetlen kritikával beszélt az ukrán és a globális lőszerhiányról. Mint mondta, kizárólag a Nyugat döntése, hogy Oroszország mikor veszíti el a háborút. A Rheinmetall főnöke szerint a fő probléma azzal van, hogy
márpedig anélkül egyetlen hadiipari szereplő sem fog milliárdos beruházásokat eszközölni és elkezdeni gyártani olyan fegyvereket, amelyről aztán kiderül, hogy senki nem veszi meg őket. A másik, amit akadályozó tényezőként megjelölt, az az állami támogatások hiánya. A Rheinmetall például a szászországi lőszergyárat csak kormánysegítséggel hajlandó felépíteni. „Nemzetbiztonsági projektről beszélünk, amit önerőből nem tudunk finanszírozni” – hívta fel a figyelmét a Scholz kabinetnek az igazgató, rámutatva: „A lőszerhiány nem a védelmi ipar hibája. Az ipar azt adja, amire szükség van”.
Úgy tűnik, Scholz kancellár ért a szóból, és figyelembe veszi a riasztó körülményeket is. Németország a kezdeti húzódozás után az egyik legbőkezűbb európai támogatója lett Ukrajnának, a harckocsik mellett gyalogsági harcjárművekkel, légvédelmi rakétákkal, önjáró lövegekkel és természetesen az ászként számon tartott 155 mm-es lövedékekkel látva el Kijevet. A gáláns osztogatás természetesen azzal járt, hogy az egyébként is riasztó állapotban lévő Bundeswehr készletei kimerültek, így éppen itt volt az ideje, hogy a kancellár mutasson is valamit a nagy német militáns fordulatból, és a Zeitenwende ne csak papíron létezzen, gúnyolódások céltáblájaként.
A Scholz-kabinet most 28 878 lövedéket vásárol a PzH 2000 önjáró tarackhoz a Rheinmetalltól, megnyugtatva a károgókat és rendkívül elégedetté téve Armin Pappergert. A kormány szándékai szerint 118,5 millió eurót szánnának a vásárlásra, hogy elindítsák a nagyívű tervet: 2031-ig a jelenlegi 20 000 darabról 230 ezerre növelni a 155 mm-es lőszerkészletet.
A Rheinmetall egy új gyártósorral próbálja kezelni a hirtelen támadt érdeklődést, kapacitása miatt azonban így is csak részletekben tudja teljesíteni a rendelést: a vállalat 2024-ben 9100, 2025-ben 12 000, 2026-ban pedig 7778 darab lőszert fog leszállítani.
Fotó: 155 milliméteres tüzérségi lövedékek a Rheinmetall gyárában.
MTI/EPA/Hannibal Hanschke