Az EKB nem moralizál, nem érzelmi és pláne nem propagandaelvárásoknak megfelelően viszonyul a háborúhoz. Elsődleges feladata ebben az esetben az euró védelme, márpedig most úgy véli, hogy az veszélyben van. Mint arra rámutatott: ha az EU tagállamai Brüsszel elvárásának megfelelően elkezdik a zárolt orosz vagyon kamatait Kijevnek átutalni, annak
nagyon komoly következményei lehetnek a globális pénzügyi bizalomra nézve.
Egy ilyen folyamat megrendítheti az euróba vetett bizalmat, és sértheti a pénzügyi stabilitást is. A központi bank arra az egyszerű tényre utal, hogy a befektetési bizalom azonnal csökken egy olyan régió iránt, amely a nemzetközi jogot kijátszva elkezdi saját céljainak megfelelően felhasználni a nála lévő külföldi összeget, ha az szankcionálva van. Miután az Egyesült Államok mindenkori kereskedelmi politikája éppen a szankcionálásra épül, a dedollarizációs törekvésekben óriási szerepe van annak, hogy a globális kelet és dél egyszerűen megelégelte az izomra épülő, dolláralapú globális pénzügyi rendszert, és teljesen elvesztette a bizalmát benne. Az EKB vészcsengője azért szólalt meg, hogy
Európa el tudja kerülni a hasonló bizalomvesztést, az eurót pedig továbbra is stabil és biztonságos eszköznek tekintsék a globális piacokon.
A Financial Times birtokába jutott dokumentum szerint Christine Lagardék figyelmeztetése annak szól, hogy egy ilyen tendencia arra fogja ösztönözni az országok jegybankjait, hogy tartalékaikat diverzifikálják, és hátat fordítsanak az eurónak, vagyis máshol helyezzék el országuk külföldön lévő állami vagyonát.
Tisztára mosva
Az Európai Unió jelenleg a belga székhelyű, több tagállamot is kiszolgáló Euroclear vagyonkezelőre összpontosít. Az értéktárban összesen 196,6 milliárd eurós orosz vagyon hever, az összeg pedig egyre gyarapodik, mivel az Euroclear a lejáró kötvények összegét – miután azt nem adhatja át jogos tulajdonosának – a piacok mozgásban tartása miatt újra befekteti. Az ebből származó nyereség (a terv szerint egy arra kivetett kötelező közvetlen hozzájárulás formájában) egy részét küldené Brüsszel Ukrajnának, és ez volt az, ami ellen az EKB határozottan tiltakozni kezdett.