Ami egyszer nem vált be…
Az afgán segélyek és újjáépítési alapok felügyeletére annak idején egy különleges ellenőrzési és felügyeleti hivatalt, a SIGAR-t hozták létre. A republikánusok egyre intenzívebben érdeklődnek a tapasztalatok és aziránt, használható lehetne-e egy hasonló szervezet az ukrajnai segélyek (vagyis az amerikai adófizetők pénzének) megóvása és a kormány által rendeltetésszerűnek tartott felhasználása érdekében.
John Sopko, akit 2012-ben neveztek ki a SIGAR élére, úgy véli, nagyon is. Azt azonban hozzátette, hogy az USA nem vacakolhat annyit, mint Afganisztán esetében, ahol hosszú éveknek kellett eltelnie, mire a törvényhozás hajlandó volt tudomásul venni, hogy
az újjáépítési és segélyalapok pénzét ott lopják el, ahol csak tudják.
Mint mondta, afgán munkájuk zömét az tette ki, hogy megpróbálták utolérni magukat, és utat vágni a korrupciós indáktól szinte járhatatlan dzsungelben. Ukrajna esetében egy ellenőrző hatóság nem csak ajánlott, de kifejezetten szükséges lenne.
„A Kijevbe áramló pénz mennyisége elképesztő, és éppen ez okozta a problémát Irak és Afganisztán esetében is: elképesztő mennyiségű pénzt költöttek el nagyon rövid idő alatt minimális ellenőrzés mellett. Ha Ukrajna esetében lenne egy felügyelő szerv, az egyértelmű üzenet lenne az ukránoknak, a vállalkozóknak álcázott bűnözőknek, a korrupciónak, nem utolsó sorban magának az Egyesült Államoknak, hogy nagyon is komolyan vesszük a dolgokat” – mondta, hozzátéve, hogy a pénz követése még így is igen bonyolult lesz, miután csak az USA-ban több mint egy tucat ügynökség foglalkozik a Kijevbe lapátolt pénz gyűjtésével és kezelésével.
Mindenre kiterjedő korrupció
Sopko szerint a SIGAR afganisztáni működésének egyik leglehangolóbb tanulsága a következmények hiánya.
Nem emlékszem olyan esetre, hogy egy tábornok vagy más magas rendfokozatú tiszt, egy nagykövet, egy magas rangú tisztviselő börtönbe került volna, vagy akár csak elvesztette volna az állását. Még az előléptetésüket sem befolyásolta. Ha egy közlegény követ el hibát, azt kirúgják, és jó eséllyel még börtönbe is kerül. Ha egy tábornok nyilvánvalóan korrupciós ügyekben vett részt, nemhogy vádat nem emeltek ellene, de teljes természetességgel maradt a hadseregben változatlan beosztásban. Talán ez volt a legfrusztrálóbb”
– emlékezett vissza tapasztalataira Sopko, hangsúlyozva, hogy a pénzek mindenre kiterjedő ellenőrzésének a kormányzati átláthatóság szerves részét kellene alkotnia.
Ukrajna újjáépítését jelenleg 411 milliárd dollárra taksálják. Ha a háború a közeljövőben véget érne, rendkívül rövid idő alatt rendkívül nagy mennyiségű pénz áramlana az országba. Amennyiben a Nyugat nem épít be idejében a segélyezési és újjáépítési struktúrába biztonsági elemeket, az ukrán csodának ígért gazdasági felemelkedés ugyanúgy a korrupció mocskába fulladhat, mint Afganisztánban – még ha nem is annyira látványosan.
Kapcsolódó: