Az Övezet és Út kezdeményezés (Belt and Road Initiative, BRI) révén Kína a hatalmas devizatöbbletének egy részét egy új, Eurázsiát átszelő közlekedési infrastruktúrába fektette, hogy gyorsabban importálhasson nyersanyagokat és exportálhasson feldolgozott termékeket, illetve hogy számos országgal fejlessze az egyre növekvő kereskedelmi kapcsolatokat.
Most a globális dél növekedését az Új Fejlesztési Bank (NDB), más néven a BRICS Bank segíti majd, amelynek új vezetője Dilma Rousseff, Brazília korábbi elnöke.
Rousseff 2015-ben segített létrehozni a BRICS Bankot mint alternatív fejlesztési finanszírozási forrást, miután a nyugati vezetésű Világbank és az IMF évtizedeken át visszatérő adósság-, megszorító és privatizációs programok csapdájába ejtette a szegény országokat. Az NDB jól feltőkésített, 100 milliárd dollárt tud felmutatni a projektjei finanszírozására, ami több, mint a Világbank jelenlegi 82 milliárdos portfóliója.
Elmozdulás Európa „stratégiai autonómiája” felé
A felszínen az ukrajnai háború geostratégiailag közelebb hozta egymáshoz az Egyesült Államokat és Európát, mint valaha, de ez nem biztos, hogy sokáig így lesz. Macron francia elnök nemrégiben tett kínai látogatása után a repülőgépén újságíróknak azt mondta, hogy Európa nem hagyhatja, hogy az Egyesült Államok háborúba rángassa bele Kínával szemben, hogy Európa nem az Egyesült Államok „vazallusa”, és hogy a világ színpadán meg kell erősítenie a „stratégiai autonómiáját”. Az Atlanti-óceán mindkét partján felháborodott kiáltások fogadták Macront, amikor az interjú nyilvánosságra került.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, Belgium korábbi miniszterelnöke gyorsan Macron mellé állt, és hangsúlyozta, hogy az Európai Unió nem követheti „vakon, szisztematikusan az Egyesült Államok álláspontját”. Egy interjúban megerősítette, hogy Macron nézetei az uniós vezetők körében egyre inkább terjedő álláspontot tükrözik, és „elég sokan valóban úgy gondolkodnak, mint ő”.
A progresszív kormányok felemelkedése Latin-Amerikában
Az idén ünnepli 200. évfordulóját a Monroe-doktrína, amely az Egyesült Államok Latin-Amerika és a Karib-térség feletti uralmának ideológiájaként szolgált. Manapság a régió országai azonban nem hajlandók az amerikai követelésekkel egy ütemben menetelni. Az egész régió elutasítja az Egyesült Államok Kubával szembeni embargóját, és az, hogy Biden kizárta Kubát, Venezuelát és Nicaraguát a 2022-es amerikai kontinens csúcstalálkozójáról – sok más vezetőt meggyőzött arról, hogy maradjanak távol, vagy csak alacsonyabb rangú tisztviselőket küldjenek, amivel nagyrészt kudarcra ítélték a találkozót.