A drasztikus szervezeti és működési átalakítás mellett az új miniszternek olyan problémákat is meg kell oldania, amelyek sokkal súlyosabb gondokat is okozhatnak a háborús helyzetben. A tavalyi év arra volt jó, hogy mindenki tisztán lássa: a német hadsereg haditechnikailag is elképzelhetetlenül elhanyagolt állapotba került. Az egyik legnagyobb botrány éppen akkor robbant ki, amikor kiderült, hogy a hadsereg 350 Puma gyalogsági harcjárművéből 200 működésképtelen. És ez csak a jéghegy csúcsa: a problémák annyira súlyosak voltak, hogy komplett kiképzési események maradtak el a felszerelés hiányosságai miatt, a lőszerhiány pedig egészen extrém méreteket öltött a Bundeswehrnél.
Bízzon bennem, miniszter vagyok!
További problémát jelent a hosszas vívódás után Ukrajnának ajándékozott Leopard 2 harckocsik pótlása. Pistorius e tekintetben egy egészen szürreális húzással arra kérte a védelmi ipar szereplőit, hogy kezdjenek el rendeléseket leadni a gyártók felé, a papírmunkát és a szerződéseket pedig majd menet közben intézi a minisztérium, mert ha a jelenlegi bürokratikus menetet követik, akkor esély sincs rá, hogy belátható időn belül pótolhatják a hiányzó mennyiséget.
Nagy a gond a légierőnél is. A kancellár büszkesége, az F-35-ös vadászrepülők leszállítása mintegy négy év múlva lesz esedékes, amely a jelenlegi háborús helyzetben nem oszt, nem szoroz. Pistorius jól látja az óriási lyukakat a védelemben, ezért mondja el újra és újra, hogy több pénzre van szüksége, ám a kormány óvatossága a finanszírozási területen nem várt akadályokat gördít ambiciózus tervei elé.
A már említett 100 milliárd eurós hitelt, amit Scholz egy éve jelentett be, mára már inkább vésztartaléknak, adagokban lehívható forrásnak tekintik. Eddig nem használtak fel belőle túl sokat, a kifizetések pedig inkább olyan szerződések teljesítését célozták, amelyet a német kormány még a háború előtt kötött meg. A GDP 2 százalékának kapcsán Pistoriusra szintén külön csaták várnak: az emelés mintegy 10 milliárd eurónyi különbség lenne a jelenlegi védelmi büdzséhez képest, ám a jelek szerint Scholz immár hajlamos elfogadni volt minisztere álláspontját a 2025-ös megvalósíthatóságról.