Amikor tavaly, a háború kitörése után a Scholz-kormány váratlan gyorsasággal bejelentette a Zeitenwendét és a pacifista védelmi politika helyett a Bundeswehr és Németország védelmi képességeinek brutális összegekkel megtámogatott erősítését, sokaknak eszébe jutott, hogy Berlin megszabadíthatja Európát az amerikai hadseregtől való függésétől, és létrejöhet végre a NATO valódi európai szárnya, amelynek erőssége nem attól függ, hogy éppen hány amerikai katona állomásozik Európában.
A Pax Americana több évszázados történetében a II. világháború (majd a hidegháború) lezárásakor nyílt új fejezet. Az új világrend annyira megszilárdította az USA fegyveres, politikai és kiváltképpen gazdasági globális hatalmát, hogy akaratát könnyedén tudta „ráerőltetni" a „szabad" világra.
Egy évvel a konfliktus kitörése után azonban a Zeitenwende inkább hasonlít egy 360 fokos fordulatra, mint valódi elmozdulásra. Tavaly február 24-én Alfons Mais tábornok német vezérkari főnök kis híján gutaütést kapott, és hosszú, szenvedélyes posztban írta ki dühét a LinkedInre. Mint írta, a háború abszolút várható volt, a Krím annektálása óta lehetett tudni, hogy be fog következni, ennek ellenére
Németország továbbra is hagyta lerohadni hadseregét, amely szegényes, gyengén felszerelt, motiválatlan és annyira felkészületlen, hogy a NATO-s kötelezettségvállalásainak sem tud eleget tenni.
„Elegem van!” – írta Mais, akinek a dühe teljesen érthető volt. A Bundeswehr 184 ezer katonájának párját ritkítóan gyenge és hiányos felszereléséről már legendák terjedtek: még olyan alapvető dolgok is hiányoztak, mint a sisak vagy a hátizsák – volt, hogy gyakorlatokat kellett törölni az üvöltő hiányosságok miatt. A német hadsereg lerohadt állapota senki számára nem volt titok, ám a háború kitöréséig a pacifista külpolitikába belekényelmesedett ország vezetése nem is foglalkozott vele.
Mind a német haderő vezetése, mind a védelmi miniszteri poszt a vicc kategóriájába tartozott, nem véletlen, hogy utóbbi pozíciót mindig is elfekvő helynek tekintették, ahogyan az sem, hogy Olaf Scholz a kormányalakításkor egy teljesen dilettáns párttársát, Christine Lambrechtet nevezte ki a tárca élére, gondolván, ott úgysem kell csinálni semmit, de legalább eleget tesz a kötelező női kvótaszámnak a kabineten belül.
Még a semminél is kevesebb
Az hamar kiderült, hogy az ország, amely a csodafegyverként tisztelt Leopardokat gyártja, a saját hadseregének felkészültségét illetően a béka alsó részénél is mélyebbre süllyedt. A Bundeswehr állományának ellátottsága és normális kiképzése gyakorlatilag arra a néhány száz katonára korlátozódott, akik NATO-missziókban vettek részt, de az ország saját védelmi képességei még a katasztrofálisnál is katasztrofálisabbak voltak.