Az elmúlt hónapok nagy kihívásokat hoztak az ingatlanpiacon, főképp az energetikailag korszerűtlen lakóingatlanok eladói számára. Ugyanakkor az előttünk álló esztendő összességében még pozitív meglepetést is hozhat.
Egy részről a tél elmúltával a szankciók és a háború okozta energiasokk is enyhülhet, elmúlhat, és az építkezések-felújítások is újult erővel indulhatnak el. Mi több, az év második felével a mai, magasabb kamatok is elindulhatnak lefelé, miközben akár új támogatások is megjelenhetnek a lakápiacon.
Összességében persze a járvány előtti időszak látványos növekedése egyelőre nem kopogtat az ajtón, de könnyen lehet, hogy a 2023-as év sokkal jobban sikerül majd az ingatlanpiac szempontjából is, mint azt három vagy hat hónappal ezelőtt gondolhattuk.
Milyen makro-trendek várhatók?
Nézzük először a „nagyobb képet”, amellyel kapcsolatban több elemzői műhely is optimista. A gazdaság egészével mindig szorosan korrelál az ingatlanpiac, tehát korántsem mindegy, hogy recessziós környezetre, tartósan magas inflációra kell-e készülni, magas kamatkörnyezettel. Szerencsére a fenti három trend mindegyikében sokat javultak a kilátások az utóbbi hónapokban.
Magyarán Magyarország gazdasága 2023 egészében – miközben a fél világ recesszióba csúszik – részben megtarthatja növekedését. A kérdés igazán csak az a különböző elemző műhelyek közt az, hogy egy vagy másfél százalék körüli lesz-e az új esztendő egészében a magyar növekedés.
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági vezető elemzője január vége felé elmondta: duplájára, 0,4-ről 0,8 százalékosra javították a 2023-as GDP növekedési prognózisaikat a javuló külső környezet, az energiaválság enyhülése, a forint erősödése és az EU-s pénzek érkezésének nagyobb valószínűsége miatt.
Makronóm Intézet makroelemzési vezetője, Regős Gábor szerint még egy kicsit jobb: egy, de akár 1,5 százalékos lehet a hazai GDP 2023-as gyarapodása.
A hazai ipar húzhatja a növekedést, az építőipar teljesítménye pedig magas szinten stagnálhat, már csak azért is, mert a rendelésállománya stabil.
Természetesen ez az egy százalék körüli ütem lassuló gyarapodást jelent a 2021-es és a 2022-es adatokhoz képest, ám amennyiben 2023 tavaszára-nyarára már egyértelműek lesznek a kilábalás jelei, akkor az építőipar egésze stabilizálódhat.