Ezután következne az Artemis III, amelynek jelképes célja, hogy 2025 végére űrhajósokat szállítsanak a Hold felszínére is, ami már egy évvel későbbre csúszik, mint a Trump-kormányzat tervében.
A verseny tehát elkezdődött, elsősorban a Hold déli pólusáért, ahol a napsütéstől elzárt kraterek sötét mélyén már régen kimutatták vízjég jelenlétét. A kráterek peremén viszont szinte állandó a napsütés. Azaz itt van szinte állandó energia-utánpótlás, relatíve könnyen elérhető a víz, valamint napelemes vízbontással hidrogén és oxigén is (hajtóanyag, levegő-utánpótlás), melyeket egyébként elképesztően drágán és körülményesen lehetne csak feljuttatni a Holdra. Így itt van esély az első ideiglenes, majd az első állandó Holdbázis felépítésére .
Ellenvetések
Azért nem mindenki van meggyőződve arról, hogy Washington és Peking egy holdi háború felé tart. Victoria Samson, a világűr békés célú felhasználásával foglalkozó Secure World Foundation washingtoni igazgatója megjegyezte, hogy Kína az Egyesült Államokhoz hasonlóan részese a világűrről szóló nemzetközi jogi szerződésnek, amely megtiltja, hogy a nemzetek területi igényeket támasszanak bármely égitestre, beleértve a Holdat is.
Emellett bármely nemzet számára nehéz lesz hosszú távú emberi jelenlétet fenntartani a világűrben – mondta. Egyetértett azonban azzal, hogy Washington és Peking között verseny alakulhat ki a Hold felszínén található „korlátozottan elérhető leszállóhelyekért és erőforrásokért”.
Egyesek persze cinikusabban tekintenek Nelson kijelentéseire. A Nonzero blogoldal szerint a NASA igazgatójának kutya kötelessége, hogy megteremtse a politikai támogatást a jelentős finanszírozáshoz. Márpedig
ennek egyik bevált módja, hogy úgy állítsák be a finanszírozást, mint ami létfontosságú egy vélt ellenségtől érkező fenyegetés elhárításához.
És Nelson most ezt a fenyegetést holdi kontextusba helyezte.
Azt is hozzáteszi, hogy nem Nelson az egyetlen Washingtonban, aki megpróbálja pénzzé tenni a Kínától való félelmet. Rengeteg kormánytisztviselő és lobbista játssza nagyjából ugyanezt a játékot, és számuk egyre nő. Ha elég sok ehhez hasonló finanszírozási ajánlat jár sikerrel, akkor az könnyen a források nagymértékű elvonását jelentheti más fontos projektektől.
Érthető, hiszen a hidegháborús sólymok egyik nagy félelme, hogy amennyiben az USA nem eléggé éber, akkor Kína tekintélyelvű és autokratikus kormányzati modellje globális normává válik.
A globális, kooperációs alapú űriparnak és űrkutatásnak gyakorlatilag vége, a területen hidegháborús viszonyoknak megfelelő visszarendeződés látszik, ami a magánvállalkozások erősödésével még jobban megbolygatta a viszonyokat - mondta a Makronómnak Sárhegyi István űripari szakértő és befektető, akit a hazai űrkutatással kapcsolatos tervekről, a tervezett magyar műholdról, valamint az orosz-ukrán háború nyomán kialakult nemzetközi változásokról is kérdeztünk.