Bizonyítékok cáfolják, amit Magyar Péter terjeszt önmagáról – a következmények már most világosak
Ebben a folyamatban elakadt a TISZA Párt.
A milliárdos Microsoft-alapító egy ausztrál startupba fektetett be, amely a teheneknek fejleszt táplálékkiegészítőt a szarvasmarhákhoz köthető, erősen üvegházhatású metángáz-kibocsátás csökkentése érdekében.
Bill Gates is csatlakozott azokhoz a befektetőkhöz, akik komoly összeggel szálltak be az ausztrál Rumin8 startup 12 millió dolláros projektjének finanszírozásába. A cég olyan táplálékkiegészítőt fejleszt, amely megoldást jelenthet az állattenyésztés egyik legsúlyosabb és legkörnyezetszennyezőbb problémájára: a metánkibocsátásra. Ez a gáz ugyanis erősen üvegházhatású, sokkal agresszívabb a szén-dioxidnál.
A tehenek által kibocsátott metán mintegy 95 százaléka böfögés formájában és az orron keresztül kerül ki. A gáz nyolcvanszor több hőt ad le, mint a szén-dioxid. A globális állattenyésztés tehát az ember által előidézett metánkibocsátás csaknem egyharmadáért felelős, amely a szén-dioxid után a legnagyobb mértékben járul hozzá a globális felmelegedéshez.
A probléma kezelésére a közelmúltban több ötlet is született, van, ahol bocimaszkokkal oldanák meg, de olyan is, ahol azt fontolgatták, hogy egyszerűen adót vetnek ki a tehenek böfögésére és egyéb stílusú gázkibocsátására.
Az ausztrál cég kicsit komolyabb irányba fordult: a vörösalga egyik hatóanyagát, a bromoformot készül szintetikusan előállítani, azt ugyanis már régebben kimutatták, hogy ha a tehenek takarmányába azt kevernek, az állatok metánkibocsátása akár 98 százalékkal is csökkenhet.
Gates régóta harcol a helyzet rendezéséért, így nem meglepő, hogy fantáziát látott az ausztrál törekvésekben. Az eddigi, ilyen jellegű finanszírozási akciókban egyébként széles konszenzus alakult ki a milliárdosok között.
Gates mellett jelentős összegekkel szállt be a küzdelembe Jeff Bezos, az Alibaba-alapító Jack Ma, vagy éppen New York volt polgármestere, a Bloomberg-birodalmat létrehozó Mike Bloomberg is.
Fotó: 123RF