Kiderült, Donald Tusk Mandiner-olvasó, kommentálta is a lapunkban megjelent egyik cikket
Lengyelország miniszterelnöke csütörtökön interjút adott az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozója közben.
A befolyt összeget visszaforgatnák az ágazat technológiafejlesztésére, ígéri az új-zélandi kabinet.
Az új-zélandi kormány azt tervezi, hogy 2025-től környezetvédelmi adóval sújtja a tehenek böfögését, mert az üvegházhatású gázok miatt sok tehén esetében már jelentős a károsanyag-kibocsátás.
Életbe léptetése esetén ez lenne az első ilyen adó a világon – a tervek szerint a farmerek átháríthatnák a többletköltséget a fogyasztókra, mondván, hogy klímabarát élelmiszert forgalmaznak. Az érintettek lelkesedését ennek ellenére nem nyerte el a tervezet – írja az Abcnews cikke alapján az Index.
A kabinet azt ígéri, hogy az így befolyt összeget visszaforgatnák az ágazat technológiafejlesztésére.
Az ellenzék szerint viszont a böfögési adó valójában nem érné el a célját, és csak növelné a károsanyag-kibocsátást, mert Új-Zéland visszafogná az állattartást, ez pedig zöld utat adna más országok gazdái előtt, akiknek nem kell ilyesfajta terhekkel bajlódniuk.
Új-Zéland mezőgazdasága, azon belül is a tejtermelés a szigetország legjelentősebb exportágazatának számít – Kínának is Új-Zéland a beszállítója. Az ország területén ötmillió ember, tízmillió szarvasmarha és huszonhatmillió juh osztozik. A túlméretezett állattenyésztés miatt nemcsak a tehenek böfögésével, hanem az állatok vizelésével is gond van, mert ugyanúgy termeli az üvegházhatású gázokat.
Nyitókép: AFP