Trump beiktatásának kézzel fogható előnyei lesznek Magyarország számára
Hoppon maradnak az (egykori) demokrata mélyállam magyarországi kitartottjai is.
Az időjárási problémák nyugtalanítják az amerikai termelőket egy olyan évben, amikor egy jó termés segíthetné a globális élelmezési gondokat. Az intenzív hőség és a szárazság megterheli az amerikai mezőgazdaságot, veszélyeztetve a kukoricát, a szójababot és más terményeket, valamint a szarvasmarha-állományt.
A perzselő hőmérséklet miatt az elmúlt héten az Egyesült Államok egyes részein, különösen délen és nyugaton, hőségriasztások léptek érvénybe. Elemzők szerint a termesztési szezon egy fontos időszakában csapott le a forró időjárás, és éppen akkor, amikor a globális élelmiszerellátással kapcsolatos aggodalmak közepette egyes nyersanyagárak enyhülni kezdtek.
A hőség tovább súlyosbítja Kansas, Oklahoma, Texas és más államok egyes részein már hosszabb ideje fennálló aszályos állapotokat. Ez már az állatállományt is veszélyezteti, a legelőket felperzseli, így a farmereknek többet kell költeniük a szarvasmarhák kiegészítő takarmányozására, vagy le kell selejtezniük az állatokat.
Iowában, ahol több kukoricát termelnek, mint bármely más amerikai államban, az előrejelzések szerint a hőmérséklet az állam nyugati részén eléri a 38 Celsius fokot. A nagyobb állattenyésztő államokban, köztük Texasban és Oklahomában a hétvégén 40 fokot is vártak. A régió egyes helyein hosszabb időn át uralkodott a rendkívül meleg és száraz időjárás.
A The Wall Street Journal bemutat egy harmadik generációs szarvasmarha-termelőt Oklahomából, aki elmondta, hogy a hónap eleje óta minden nap 38 Celsius fok fölé emelkedett a hőmérséklet, sőt a múlt héten volt nap, hogy meghaladta a 45 fokot is. A hőség a kevés esővel együtt megpörkölte a legelőit, a szarvasmarháinak termesztett füvet és takarmányt.
A közelmúltban tapasztalt magas hőmérséklet különösen nehézséget jelent az aszályos körülményekkel küzdő államok, például Oklahoma számára. A térségben a mezőgazdasági minisztérium adatai szerint a farmerek már eddig is többet fizettek a takarmányra, a műtrágyára, az üzemanyagra és egyéb kiadásokra, és gyorsabb ütemben adják el borjaikat. A megszólított farmer elmondta, hogy a takarmányköltségei (köszönhetően például a műtrágya árának) tonnánként nagyjából 100 dollárral emelkedtek az egy évvel ezelőttihez képest. Így nemrég vágóhídra vitte 80 tehenét, mert túl drágává vált a takarmányozásuk. Elmondása szerint a szárazság idején a farmerek gyakran selejtezik a kevésbé produktív teheneket, amelyek takarmányozása többe kerülhet.
A statisztika szerint a szarvasmarha felvásárlói ára az egy évvel ezelőttihez képest nagyjából 15 százalékkal emelkedett, de a termelők még mindig küzdenek a nullszaldóért. Egy banki jelentés szerint a szarvasmarhák takarmányozására széles körben használt széna ára áprilisban 56 százalékkal volt magasabb, mint 2021-ben.
A magas hőmérséklet egészségügyi kockázatot is jelent a haszonállatok számára. Kansasban júniusban több ezer szarvasmarha pusztult el a túlzott hőség következtében. A baromfiágazatban a délkeleti államokban a magas hőmérséklet miatti áramszünetek és áramkimaradások aggasztják a tenyésztőket, akiknek folyamatosan szellőztetniük és hűteniük kell az istállóikat.
Próbálkoznak azzal is, hogy a szárazság sújtotta államokból elszállítsák szarvasmarhákat, így most nyertesek azon államok farmerei, ahol nem ennyire kegyetlen az időjárás. Mindenesetre, ha a nagy hőség az ország egyes területein tartósan fennmarad, akkor kisebb lesz a kukoricatermés, ami az állattenyésztők számára még magasabb takarmányköltségeket eredményezhet. Az érintett területek farmerei a forró és száraz időjárás miatt arra számítanak, hogy idén a kukorica termésének csak nagyjából harmadát-felét fogja betakarítani. Csak remélni tudják, hogy megmenthetik a szójatermést, de ha a forró időjárás augusztusban is kitart, az is veszélybe kerülhet.
A csapadékos tavasz miatt sok középnyugati gazdaságban későn kezdték el a kukorica és más növények vetését. Egyes területeken viszont most túl száraz az idő. Az amerikai szárazságfigyelő szerint a kukoricaterületek közel 30 százaléka és a szójaterületek 26 százaléka szárazsággal sújtott területeken található.
Ebben az időszakban zajlik a kukorica beporzódása, ilyenkor a legnagyobb a növények vízigénye. A beporzási időszakban a komoly szárazság és a hőstressz naponta körülbelül 9 százalékos terméskiesést okozhat. A beporzási szakaszban lévő kukoricánál akkor következik be terméskiesés, amikor a hőmérséklet több napon keresztül meghaladja a 32 Celsius fokot, és az éjszaka folyamán sem enyhül.
Egyes elemzők és kereskedők szerint viszont a termés továbbra is jó állapotban van. A kukorica határidős jegyzései a chicagói tőzsdén az elmúlt héten közel 7 százalékkal csökkentek. A nagy mezőgazdasági államok, köztük Illinois, Indiana és Iowa egyes részei a közelmúltban esőt kaptak, és az USDA július 18-i termésjelentése stabil kukoricatermesztési feltételeket mutatott. Az előrejelzések szerint a héten a Középnyugat egyes részein esőzések várhatóak, ami enyhítheti a terméskilátásokat, mondták az elemzők.
A mezőgazdasági nyersanyagok, köztük a kukorica és a búza árai az elmúlt hetekben zuhantak, a február végi ukrajnai orosz invázió miatt kialakult csúcsról. Élelmiszeripari és mezőgazdasági tisztviselők arra figyelmeztettek, hogy a globális gabonakészletek továbbra is veszélyben vannak, különösen mivel a rossz időjárás bizonytalanságot okoz a fontos termesztési régiókban.
Egy bőséges termés segítene enyhíteni a globális élelmiszerellátással kapcsolatos aggodalmakat, de az Egyesült Államokban ebben a hónapban valószínűleg több terméskárosító hőséggel kell szembenézni. Mindenesetre jelenleg sok szem figyeli az észak-amerikai termelést, ahogy az európait is.